• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rak jelita grubego jest groźny, bo nie chcemy o nim mówić

  24.03.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Uchodzący za "wstydliwą" chorobę rak jelita grubego zabija co roku 10 tys. Polaków. Wielu uratowałaby kolonoskopia, którą wystarczy przeprowadzić raz na 10 lat - mówili uczestnicy w konferencji pod hasłem "Oswoić raka", która odbyła się we środę w Warszawie. 

  Konferencja, wspierana między innymi przez małżonkę prezydenta RP - Annę Komorowską była częścią kampanii edukacyjnej pod hasłem "Oswoić raka - a co Ty wiesz o raku jelita grubego".

  "Wiele osób woli unikać badań przesiewowych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia tzw. trudnej diagnozy. Tymczasem rak wcześnie wykryty jest wyleczalny" - powiedział dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Przypomniał, że przy każdym nieprawidłowym objawie utrzymującym się przez ponad 2-3 tygodnie lekarz powinien przede wszystkim wykluczyć nowotwór, a dopiero potem szukać innych przyczyn.

  Mamy - obok Węgier - jedną z najwyższych umieralności na ten typ nowotworu w Europie. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2008 r. na raka jelita grubego zachorowało w naszym kraju 14,6 tys. osób, w tym 8 tys. mężczyzn i 6,6 tys. kobiet. Jednocześnie zmarło 10,4 tys. chorych, a zatem śmiertelność z powodu tego typu raka wynosi aż 70 proc.

  Jak mówił prof. Andrzej Deptała, rak jelita grubego stał się jednym z najczęściej występujących nowotworów. U mężczyzn częstszą przyczyną śmierci jest tylko rak płuca (17 tys. zgonów rocznie). Umieralność na raka jelita grubego nieprzerwanie rośnie od 50 lat. W innych krajach uprzemysłowionych wprawdzie rośnie zachorowalność, ale spada liczba zgonów, głównie dzięki lepszej wykrywalności i leczeniu.

  "Rak jelita grubego wciąż uznawany jest za chorobę wstydliwą, o której lepiej nie mówić. To bardzo prywatna część ciała" - mówiła Jola Gore-Booth, założycielka organizacji pacjenckiej "Europacolon".

  Skuteczną metodą wczesnego wykrywania guzów jelita grubego jest kolonoskopia. Jeśli w rodzinie nie było przypadków tego raka, pierwsze badanie należy wykonać po pięćdziesiątce. Gdy chorowali rodzice lub rodzeństwo, należy je wykonać, po przekroczeniu czterdziestki.

  Badanie powtarza się co dziesięć lat (gdy zostaną wykryte polipy, to co pięć lat). Niewielkie polipy mogą być usunięte jeszcze w czasie kolonoskopii, tuż po wykryciu.

  Także testy na krew utajoną w stolcu pozwalają wykryć raka jelita grubego, gdy jest jeszcze niezbyt zaawansowany. W USA badania takie wykonywane są co roku.

  Jeśli chodzi o zapobieganie rakowi jelita grubego, dietetyk dr Dariusz Włodarek poleca dietę z dużą ilością błonnika, złożoną głównie z pokarmów nieprzetworzonych, z ograniczoną ilością cukru i tłuszczu.

  Podczas konferencji odbył się wernisaż plakatów poświęconych rakowi jelita grubego; zaprezentowano także książkę "A Zosia ma raka na smyczy", mającą oswajać z problemem nowotworów dzieci. PMW

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Pancolitis jest to bardzo poważna postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego w której choroba zajmuje całe jelito grube. Zastawka krętniczo-kątnicza jest otwarta i mogą przez nią przedostawać się mediatory procesu zapalnego z jelita grubego do jelita cienkiego i powodować zmiany w końcowej części jelita krętego (dzieje się tak u 15-20% chorych u których stwierdza się pancolitis).

  Kolonoskop – giętki, oparty na technice światłowodowej przyrząd w kształcie długiej, cienkiej rury, służący do diagnostyki (obrazowania) chorób jelita grubego. Badanie wykonywane tym urządzeniem nazywane jest kolonoskopią (w przypadku wziernikowania całego jelita grubego) lub sigmoidoskopią – w przypadku obrazowania końcowego, 50–60 cm odcinka jelita grubego.

  Rak odbytu – nowotwór złośliwy wywodzący się z odbytu, najczęściej typu raka płaskonabłonkowego. Jest jednostką o odmiennym przebiegu i leczeniu niż rak jelita grubego.

  Niedokrwienne zapalenia jelita grubego – choroba jelita grubego spowodowana niedostatecznym dopływem krwi do jego ściany.

  Kolektomia – częściowe lub całkowite (totalne) chirurgiczne usunięcie jelita grubego. Najczęściej wykonywana jest z powodu nowotworu złośliwego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, polipowatości rodzinnej.

  Kolektomia – częściowe lub całkowite (totalne) chirurgiczne usunięcie jelita grubego. Najczęściej wykonywana jest z powodu nowotworu złośliwego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, polipowatości rodzinnej.

  Test Tumor M2-PK stosuje się w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego. Jest to wiarygodny test enzymatyczny wykrywający obecność izoenzymu M2 kinazy pirogronianowej, który bierze udział w procesie metabolizmu komórek rakowych. Test kałowy Tumor M2-PK wykrywa zmiany w jelitach, w tym stany przed nowotworowe takie jak polipy (powyżej 1 cm) i gruczolaki oraz raka jelita grubego, również we wczesnym stadium. Tumor M2-PK ma wysoką czułość. Pobieranie materiału do badania jest bezbolesne i nieinwazyjne. W przeciwieństwie do testu na krew utajoną wykrywa również niekrwawiące polipy i guzy. Test Tumor M2-PK można przeprowadzić w każdej chwili, gdyż nie wymaga specjalnego przygotowania ani diety. Materiałem pobieranym do badania jest kał. Test wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych przez wykwalifikowany personel medyczny.

  Dodano: 24.03.2011. 00:33  


  Najnowsze