• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raport: zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób serca

  16.09.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przeciętna długość życia Polaków w ostatnich 20 latach zwiększyła się o 4 lata, ale zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób układu krążenia. Są one główną przyczyną zgonów - wykazał opublikowany 14 września w Warszawie raport NATPOL 2011.  Ogólnopolskie Badanie Rozpowszechnienia Czynników Ryzyka Chorób Układu Krążenia przeprowadzono w 2011 r. na reprezentatywnej grypie prawie 2,4 tys. osób w wieku od 18 do 79 lat.

  Wykazało ono, że na nadciśnienie tętnicze krwi cierpi aż 9,5 mln Polaków w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln osób po 80. roku życia. Odsetek dorosłych Polaków chorujących z tego powodu wzrósł w latach 2002-2011 z 30 do 32 proc.

  "Pocieszające jest, że prawie dwukrotnie poprawiła się skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. O ile przed 10 laty jedynie 12 proc. osób z nadciśnieniem było prawidłowo leczonych, to teraz 26 proc. chorych ma dobrze kontrolowaną chorobę" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami główny autor raportu dr Tomasz Zdrojewski z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

  Nadal 30 proc. Polaków ma nierozpoznaną chorobę i nie zdaje sobie sprawy, że ma nadciśnienie (o 4 punkty procentowe mniej niż w 2002 r.). 36 proc. osób ma rozpoznaną chorobę, ale jest leczonych nieskutecznie (w 2002 r. takich chorych było 42 proc.).

  Od 2002 r. jedynie o 1 proc. (z 62 proc. do 61 proc.) zmniejszyło się występowanie hipercholesterolemii (podwyższonego poziomu całkowitego cholesterolu we krwi). Nadal jednak połowa dorosłych Polaków zbyt wysoki ma poziom cholesterolu, powyżej 190 mg/dl (wymagający zmiany diety lub zastosowania leków - PAP).

  Według dra Zdrojewskiego, w obniżaniu cholesterolu jesteśmy na takim poziomie, na jakim byliśmy przed ponad 10 laty w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Aż u 65 proc. osób ze zbyt dużym jego stężeniem we krwi nie jest ono w ogóle rozpoznane. Oznacza to, że na 18 mln Polaków z hipercholesterolemią aż 10,8 mln nie jest tego świadomych.

  U 22 proc. osób podwyższony poziom złego cholesterolu został wykryty, ale nie jest leczony. U 6 proc. osób jest on leczony, ale nieskutecznie, a zaledwie u 8 proc. pacjentów został obniżony do odpowiedniego poziomu.

  Jednocześnie zmniejszenia się odsetek osób z prawidłowym poziomem tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi, który zmniejsza ryzyko zawału serca. O ile w 2002 r. 56 proc. badanych miało w normie HDL, to w 2011 r. ich odsetek spadł do 50,1 proc.

  Raport NATPOL 2011 wykazał też, że od 2002 r. z 34 proc. do 27 proc. zmniejszył się odsetek osób palących papierosy (do 8 mln), ale jest to zasługa głównie mężczyzn, którzy coraz częściej pozbywają się tego nałogu. Odsetek palących kobiet zmniejszył się jedynie o 3 proc. Tymczasem uzależnionych od tytoniu mężczyzn jest o 12 proc. mniej niż przed 10 laty.

  Z 4 do 5 proc. zwiększył się odsetek osób chorujących na cukrzycę, czyli do ponad 1,6 mln. Jednocześnie z powodu podwyższonego poziomu glukozy we krwi kilkaset tysięcy Polaków jest zagrożonych tą chorobą.

  "Głównym tego powodem jest wzrost liczby osób otyłych, gdyż jest ona najistotniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, czyli najczęstszej postaci cukrzycy" - podkreślił dr Zdrojewski.

  Z raportu wynika, że od 2002 r. odsetek osób otyłych powiększył się z 19 do 22 proc. Jest to w znacznym stopniu zasługa otyłych mężczyzn, których jest obecnie 5 proc. więcej niż 10 lat temu. Co czwarty mężczyzna jest już otyły (świadczy o tym wskaźnik BMI powyżej 30 punktów - PAP).

  "Nadwaga i otyłość coraz częściej występuje już u ludzi młodych w wieku 18-34 lat" - zwrócił uwagę dr Zdrojewski. W tej grupie odsetek osób z nadwagą wzrósł z 21,5 proc. w 2002 r. do 25,7 proc. w tym roku. Z kolei odsetek otyłych młodych ludzi powiększył się o 2,2 proc. (do 9,1 proc.).

  Dr Zdrojewski dodał, że pogarszają się także inne parametry stanu zdrowia ludzi młodych. U 33,5 proc. osób w wieku 18-34 lat stwierdzono hipercholesterolemię, czyli co trzeci młody Polak ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Na dodatek papierosy pali 20 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym.

  "To skłania nas do pesymistycznego wniosku, że stan zdrowia Polaków będzie się pogarszał w najbliższych dziesięcioleciach" - prognozuje dr Piotr Bandosz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

  Z jego wyliczeń wynika, że jeśli nie zmienimy stylu życia, to do 2035 r. liczba otyłych Polaków wzrośnie z 22 proc. do 33 proc. (z 6,5 mln do ponad 9 mln). Z 6 proc. do 12 proc. zwiększy się populacja chorych na cukrzycę (z 1,6 mln do 3,2 mln). Z kolei odsetek osób z nadciśnieniem tętniczym powiększy z 32 proc. do ponad 50 proc., a liczba chorych z tego powodu przekroczy 14 mln.

  Z pozytywnych zmian raport przewiduje spadek liczby osób palących papierosy - z 8 mln do jedynie 2 mln. Prognozuje też, że raczej nie wzrośnie liczba osób z podwyższonym cholesterolem.

  "Wyniki raportu jeszcze bardziej przekonują nas, że trzeba wzmocnić prewencję i edukację zdrowotną w całym społeczeństwie, poczynając od najmłodszych lat" - powiedział na konferencji prasowej podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Andrzej Włodarczyk.

  Zapowiedział, że na ten cel przeznaczonych będzie więcej środków. Zmniejszone zostaną natomiast wydatki na kardiologię interwencyjną, która służy ratowaniu chorych w ostrym zawale serca i osiągnęła w Polsce już wysoki poziom.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński 

  zbw/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Star-Typ Sport Sp. z o.o. (STS) - spółka handlowa z siedzibą w Katowicach prowadząca działalność bukmacherską na terenie Polski. Założona w 1997 roku. Aktualnie zatrudnia ponad 1000 osób pracujących w blisko 400 punktach przyjmowania zakładów. Od 2000 roku STS jest drugą największą firmą bukmacherską w Polsce. Obecnie jej udział w rynku ocenia się na ok. 35 proc. Co roku firma przyjmuje kilkadziesiąt milionów zakładów, a liczbę jej stałych klientów szacuje się na ponad 200 tys. osób. YLE Radio Suomi program radiowy publicznego nadawcy fińskiego Yleisradio, mutowany w poszczególnych częściach kraju. Program przygotowywany jest przez 20 rozgłośni regionalnych. Jest najpopularniejszym programem w Finlandii a jego słuchalność wynosi 38 proc. Sveriges Radio P1 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Jest najstarszym programem a jego emisję rozpoczęto w 1925 jako program mówiony. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.9 proc.

  Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1964. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc. Trix i Flix – oficjalne maskotki Euro 2008. O wyborze zdecydowali kibice obu alpejskich krajów. W głosowaniu wzięło udział ponad 67 tys. Austriaków i Szwajcarów. Trix i Flix uzyskali 36,3 proc. głosów, wyprzedzając Flitza i Blitza oraz Zagiego i Zigiego.

  Białko C – jedno z białek hamujących proces krzepnięcia krwi. Należy do białek zależnych od witaminy K. Kodowane jest przez gen PROC zlokalizowany na chromosomie (2q13-q14). Pod względem biochemicznym jest proteazą serynową, która w formie aktywnej degraduje aktywny czynnik V (przy współudziale heparyny) oraz VIII (przy współudziale białka S). Mutacja Leiden genu czynnika V prowadzi do powstania białka odpornego na działanie białka C. Annise Danette Parker (ur. 17 maja 1956 w Houston) – amerykańska działaczka polityczna, w 2013 roku objęła stanowisko burmistrza Houston. Jest lesbijką. Houston to pierwsze z dużych miast USA, które wybrało burmistrzem osobę otwarcie homoseksualną. Parker otrzymała 53 proc. głosów. Jest członkiem Partii Demokratycznej i była radną rady miejskiej.

  Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1955. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc. Do czasu uruchomienia programu trzeciego, "dwójka" nadawała muzykę rozrywkową i popularną. Otyś (forma żeńska Otyś/Otysiowa, liczba mnoga Otysiowie) – polskie nazwisko. Nosi je około 59 osób. Najwięcej osób o tym nazwisku mieszka na terenie Warszawy.

  Odsetki budżetowe, odsetki od zaległości budżetowych nazywane również odsetkami podatkowymi lub odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych – odsetki pobierane od wszystkich podatków i innych należności budżetowych z tytułu ich nieterminowych wpłat. Stawki odsetek budżetowych ustalane i ogłaszane są przez Ministra Finansów w Monitorze Polskim. Stanowią 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Odsetki budżetowe zaliczane są w rachunkowości finansowej do kosztów finansowych. Nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

  procfs (od ang. process file system, system plików procesów) to wirtualny system plików, który pozwala na komunikację z jądrem uniksowego systemu operacyjnego poprzez interfejs wirtualnego systemu plików. Jego struktura plików i katalogów nie jest związana z żadnym nośnikiem danych, a występuje jedynie w pamięci operacyjnej komputera.

  Hot Fuzz - Ostre psy – brytyjska surrealistyczna komedia policyjna nakręcona w roku 2007 przez reżysera Edgara Wright. Film miał swoją premierę 14 lutego 2007 roku, zdobywając przychylne noty - 90 proc. na Rotten Tomatoes i 81/100 na Metacritic. Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  Dodano: 16.09.2011. 00:19  


  Najnowsze