• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczął się zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci

  17.01.2011. 14:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rozpoczęła się operacja histerektomii, czyli usunięcia macicy, przy wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. W poniedziałek w szpitalu zostaną wykonane dwa takie zabiegi z użyciem robota.

  Pierwszy tego typu zabieg w Polsce przy użyciu robota obserwuje prof. Jan Persson ze Szwecji. Tydzień przed zaplanowanymi na dziś operacjami zespół specjalistów z Wrocławia pojechał do Szwecji, by tam przyjrzeć się podobnym zabiegom.

  W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu - jak udało się potwierdzić PAP - prof. Persson i dyrektor placówki prof. Wojciech Witkiewicz udali się do sali operacyjnej, gdzie najpierw zostanie przeprowadzony jeden zabieg, a później drugi.

  Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny da Vinci rozpoczął pracę we Wrocławiu w grudniu 2010 r. Wtedy też odbyła się pierwsza operacja z jego wykorzystaniem, która zakończyła się sukcesem. Robot wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce i leczeniu operacyjnym wielu schorzeń ginekologicznych.

  Histerektomia to operacja częściowego lub całkowitego usunięcia macicy, a najczęstszym wskazaniem do jej wykonania są m.in. nowotwór lub mięśniaki macicy.

  Robot da Vinci zbudowany jest z czterech ramion, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg, siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące. W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola - w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne usunięcie chorych tkanek, bowiem lekarz nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca.

  Operacje wykonywane przy użyciu da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

  Przy wykorzystaniu da Vinci we wrocławskim szpitalu będą odbywać się operacje nie tylko ginekologiczne, ale również urologiczne, operacje z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii.

  Na świecie w szpitalach pracuje już 1662 robotów: w Stanach Zjednoczonych - 1228, w Europie 292, w tym we Włoszech - 50, w Niemczech - 43, we Francji - 39, w Hiszpanii - 22, w Szwecji - 13, w Czechach - 9, w Rumunii - 8 i od niedawna pierwszy w Polsce. UMW

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ mlu/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot.

  Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera.

  System chirurgiczny da Vinci – system robota medycznego stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical. Został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, korzystając z podejścia małoinwazyjnego. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, jego szczególną przydatność odnotowuje się w zabiegach urologicznych, kardiologicznych oraz ginekologicznych.

  Ulisses, pierwszy, zaprojektowany i zbudowany w Polsce robot mobilny. Urządzenie zostało opracowane w Instytucie Cybernetyki Technicznej (obecnie Instytut Informatyki, Automatyki i Robotyki) Politechniki Wrocławskiej. Konstruktorem robota jest dr inż. Andrzej Wołczowski.

  Synagoga w Szpitalu Żydowskim we Wrocławiu – synagoga znajdująca się we Wrocławiu w budynku biurowym Szpitala Żydowskiego, przy ulicy Sudeckiej 96.

  Georg Gottstein (ur. 1868, zm. 1935 we Wrocławiu) – niemiecki lekarz, chirurg. Uczeń i asystent Jana Mikulicza-Radeckiego. Syn Jacoba Gottsteina (1832–1895). Kierownik oddziału chirurgicznego szpitala żydowskiego we Wrocławiu. Niezależnie od Hellera opisał zabieg kardiomiotomii. Pochowany na Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu.

  Synagoga w Szpitalu Żydowskim we Wrocławiu – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się we Wrocławiu w budynku Szpitala Żydowskiego, przy ulicy Pawła Włodkowica 19.

  Dodano: 17.01.2011. 14:04  


  Najnowsze