• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzuć palenie i opanuj swój lęk

  10.01.2013. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wraz z przerzedzaniem się dymu papierosowego staje się jasne, że może on mącić nasze przekonania, co do jego skuteczności w łagodzeniu stresu. Wyniki nowych badań brytyjskich ujawniają, że u palaczy, którym udało się rzucić palenie i zerwać z nałogiem, nastąpił znaczący spadek poziomu lęku. Ustalenia stanowią dorobek prac badawczych przeprowadzonych przez King's College London we współpracy z uczelniami z Southampton, Oksfordu i Cambridge. Odkrycia zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie British Journal of Psychiatry.

  Wielu palaczy, kiedy zapytać ich o powód palenia odpowie, że pomaga im w łagodzeniu stresu, a jednym z powodów, dla których nie mogą przestać jest fakt, że każde odstawienie papierosów powoduje wzrost napięcia. Tymczasem wnioski płynące z badań kategorycznie przeczą temu rozpowszechnionemu mniemaniu. "Panujące powszechnie przekonanie, że palenie pomaga złagodzić stres jest niemal na pewno mylne. Palacze muszą zrozumieć, jaki wpływ ma na nich palenie, a także fakt, że w przypadku wielu osób palenie tak naprawdę podnosi poziomu lęku" - wyjaśnia dr Máirtín McDermott, autor naczelny z pracowni psychologii zdrowia Instytutu Psychiatrii King's College London. Aktualnie jest także pracownikiem naukowym na Wydziale Pielęgniarstwa i Położnictwa im. Florence Nightingale King's College London.

  To ważne dla Europy informacje, w której palenie, jak się szacuje, zabija co roku 700.000 osób. I na tym się nie kończy. Miliony ludzi cierpią na choroby związane z paleniem, takie jak nowotwory czy choroby układu krążenia i układu oddechowego. W związku z tym UE podejmować będzie nowe działania, aby uczynić palenie mniej atrakcyjnym i co ważniejsze zniechęcić do niego młodzież.

  We wnioskach z badań czytamy, że osoby, którym udało się zerwać z nałogiem odczuły "wyraźny spadek poziomu lęku". Z kolei w przypadku palaczy, którym nie powiodło się rzucanie palenia, doświadczany przez nich poziom lęku "umiarkowanie wzrósł w perspektywie długofalowej". Wydaje się to sugerować, że "niepowodzenie w rzucaniu palenia może generować lęk".

  Grupa objęta badaniami liczyła 491 palaczy - pacjentów publicznych poradni antynikotynowych w Anglii. Wszyscy badani dostali plastry nikotynowe i odbyli osiem wizyt raz w tygodniu.

  U 106 palaczy na 491 (czyli 21,6%) zdiagnozowano problem ze zdrowiem psychicznym, głównie zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe. Należy zauważyć, że wszyscy uczestnicy zostali przebadani na początku badań pod kątem poziomu lęku. Następnie zostali zapytani o powody palenia, a wśród odpowiedzi mogli wskazać "głównie dla przyjemności", "głównie dla uspokojenia" i "mniej więcej z obu tych powodów". Sześć miesięcy po rozpoczęciu badań, 68 palaczy (14%) zerwało z nałogiem, w tym 10 dotkniętych zaburzeniem psychicznym.

  Naukowcy odkryli również znaczącą różnicę pod względem lęku między osobami, którym udało się rzucić nałóg, a tymi, które do niego wróciły.

  U wszystkich osób, którym udało się rzucić palenie nastąpiło osłabienie lęku. Osoby, które paliły wcześniej dla uspokojenia wykazały wyraźniejszy spadek poziomu lęku w porównaniu do tych osób, które paliły wcześniej dla przyjemności. Pośród tych, którzy wrócili do palenia, palący dla przyjemności nie wykazali zmiany w poziomie lęku, ale palący dla uspokojenia i ci ze zdiagnozowanym problemem psychicznym odczuli jego wzrost.

  W interpretacji swoich wyników naukowcy wskazali, że osoby palące dla uspokojenia z większym prawdopodobieństwem sięgają po papierosa niedługo po przebudzeniu, co świadczy o dążeniu do powstrzymania zespołu abstynencyjnego, w tym lęku. Osoby te, rzucając palenie, pozbyły się tych powtarzalnych epizodów lęku i poczuły się dzięki temu spokojniejsze. Pośród tych, którzy wrócili do nałogu i wykazali wzrost poziomu lęku, naukowcy stwierdzili, że nie było żadnego innego wyraźnego mechanizmu przyczynowego prócz tego, że osoby te mogły odczuwać niepokój stałym zagrożeniem dla zdrowia, jakie stwarza palenie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Palarnia – według definicji Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: "wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia tytoniu zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał na zewnątrz". Tangle - układanka antystresowa, relaksacyjna, rehabilitacyjna wymyślona i opatentowana w 1991 roku przez Richarda X Zawitza. Inspiracją splotu Tangle był taoistyczny symbol nieskończoności, bez początku i bez końca, spirala która nie plącze się ma jednocześnie właściwości rehabilitacyjne (przywraca sprawność po operacjach, urazach dłoni), antystresowe (dla osób nadpobudliwych, które mają problemy z koncentracją), pomaga walczyć z nałogiem palenia papierosów (zajmuje dłonie, przyzwyczajone do trzymania papierosa), rozwija kreatywność i wyobraźnię dzieci w różnym wieku (od 3 roku życia, z uwagi na małe elementy). Palenie – czynność, podczas której różne substancje (najczęściej tytoń) są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany).

  Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca. Paul Cameron (ur. 9 listopada 1939 w Pittsburghu) − amerykański psycholog zajmujący się głównie kwestiami związanymi z homoseksualizmem, a także wpływem biernego palenia na zdrowie.

  Historia badań nad przewlekłą obturacyjną chorobą płuc – przewlekła obturacyjna choroba płuc jest poważnym problemem medycznych. Jest to choroba przewlekła i nieuleczalna. Szacuje się, że ponad 10% osób w wieku >40 lat jest dotkniętych tą chorobą. Jest ona związana głównie z paleniem tytoniu, ale inne czynniki, w tym również genetyczne, biorą w udział w patogenezie. Poniżej przedstawiono zarys badań, które na przestrzeni lat doprowadziły do lepszego poznania i zrozumienia mechanizmów POChP. Mokry tytoń (tobamel lub maassel) - tytoń służący do palenia w arabskiej fajce wodnej (shishy). Tytoń ten charakteryzuje się bardzo dużą wilgotnością i mocnym aromatem, dzięki nasączeniu go melasą cukrową, syropami owocowymi, esencjami i olejkami aromatycznymi. Wilgotność tego tytoniu uniemożliwia palenie go w fajkach klasycznych, gdyż wymagane jest dla prawidłowego żarzenia stałe podgrzewanie go węglem drzewnym.

  Rodrigo de Jerez - jeden z hiszpańskich marynarzy, którzy wzięli w 1492 roku udział w wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki na statku Santa María, zapamiętany został jako pierwszy europejski palacz tytoniu. Ocena 360 stopni – "Wykorzystywana najczęściej nazwa to system oceny 360 stopni. Stosuje się jednak zamiennie również inne nazwy: ocena wieloźródłowa, ocena z wielu punktów widzenia, pełna informacja zwrotna, sprzężenie zwrotne 360 stopni. Ocena taka to pozyskiwanie informacji o pracowniku z więcej niż dwóch źródeł, w tym jednym źródłem jest samoocena dokonana przez ocenianego pracownika.". polega głównie na przeprowadzeniu ankiety wśród osób z otoczenia badanego pracownika. W skład tych osób wchodzą takie osoby jak szef, bezpośredni przełożeni, współpracownicy, równorzędni pracownicy, osoby, którymi zarządza badany pracownik, czy też klienci, dalsi współpracownicy i inne osoby, które chcemy zapytać o opinię na temat badanego pracownika. Zatem są to wszystkie osoby niejako „dookoła” badanego pracownika. Stąd też nazwa ocena 360 stopni. Często określa się ją również jako ankieta 360 stopni, albo 360 feedback. Czasem w ankiecie bierze udział mniejsza liczba osób i taka ankieta, czy też ocena jest określana jako ocena 270 stopni, albo ocena 180 stopni, w zależności od tego jaka grupa osób jest pomijana.

  Deprywacja snu - czyli jego niedobór, którego konsekwencjami są zaburzenia funkcji poznawczych, rozdrażnienie i ogólny spadek sił witalnych. Zbyt mała ilość snu może być także przyczyną nadwagi, nadmiernego pobudzenia lub cukrzycy, a nawet prowadzić do śmierci w ekstremalnych przypadkach. Do innych potencjalnych skutków należy zaliczyć depresję, niską samoocenę społeczną oraz choroby nowotworowe. Ciekawostką jest też fakt, iż grupa naukowców z Uniwersytetu w Warwick oraz University College of London dowiodła, dając na to wiele argumentów, iż brak snu może więcej niż dwukrotnie zwiększyć ryzyko śmierci na skutek chorób serca.

  Jason Reitman (ur. 19 października 1977 w Montréalu) – kanadyjski aktor filmowy, reżyser, scenarzysta i producent. Reżyser m.in. Dziękujemy za palenie i Juno.

  Easyway To Stop Smoking to metoda rzucania palenia, opracowana przez Allena Carra. Nie zajmuje się uzależnieniem fizycznym, ale psychicznym. Jej istotą jest zmiana nastawienia palacza do palenia, sposobu, w jaki myśli o paleniu. Zagadnienia medyczne dotyczące społeczności LGBT – kwestie zdrowotne oraz dostępu do opieki zdrowotnej lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów (LGBT) są odmienne w porównaniu do populacji ogólnej. Według organizacji Gay and Lesbian Medical Association oraz Centers for Disease Control and Prevention kwestie związane ze zdrowiem osób LGBT zasadniczo różniące się względem populacji ogólnej obejmują w szczególności częstsze zakażenia HIV, AIDS i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, niektóre nowotwory (w tym raka piersi oraz szyjki macicy), zapalenia wątroby, problemy ze zdrowiem psychicznym (depresja), uzależnienia (np. palenie papierosów) i nadużywanie substancji psychoaktywnych.

  Dodano: 10.01.2013. 17:17  


  Najnowsze