• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Serwis Naukowy PAP wzbogacony o informacje nt. zdrowia

  18.11.2011. 09:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dotychczasowy płatny Serwis Naukowy PAP wzbogaca swoją treść o dodatkowe informacje poświęcone zdrowiu. Klienci zyskają też możliwość zakupu części serwisu w zależności od preferencji tematycznych. Nowy serwis Nauka i Zdrowie jest dostępny od piątku. Ukazujący się od kilku lat internetowy Serwis Naukowy Polskiej Agencji Prasowej wzbogaca zawartość, zmienia swój layout i nazwę na: NAUKA I ZDROWIE.

  Serwis Naukowy PAP - jedyna tego typu usługa na polskim rynku mediów - nadal przekazywać będzie na bieżąco aktualne, najważniejsze informacje z różnych dziedzin nauki na świecie i w kraju, a zarazem zwiększy liczbę informacji poświęconych medycynie i ochronie zdrowia (do ogółem ok. 30 dziennie).

  "Powodem nowelizacji formuły jest coraz więcej wydarzeń i imprez związanych z medycyną i zdrowiem. Powstało wiele nowych portali i stron internetowych, specjalizujących się w tej tematyce i potrzebujących podobnych newsów. Dlatego, nie ograniczając liczby informacji naukowych, chcemy zwiększyć liczbę zdrowotno-medycznych, a żeby to zaakcentować i oddać w pełni merytoryczną zawartość serwisu zmieniamy nazwę Serwisu Naukowego na serwis Nauka i Zdrowie" - tłumaczy redaktor prowadzący serwisu Tomasz Trzciński.

  Informacje naukowe i medyczne to zarówno wiadomości własne, zdobywane i pisane przez dziennikarzy naukowych centrali PAP, jej korespondentów krajowych i zagranicznych, jak też opracowywane na podstawie zagranicznych źródeł - internetowych wydań pism naukowych, agencji prasowych i portali specjalistycznych.

  Zakres tematyczny serwisu obejmuje w części NAUKA takie dziedziny jak: archeologia, biologia, paleontologia, kosmos, fizyka, ekologia, historia, uczelnie oraz technologie, a w części ZDROWIE: genetykę, choroby serca, choroby zakaźne, pediatrię, psychologię, onkologię, farmakologię i ochronę zdrowia. Część informacji ilustrowana jest zdjęciami, grafami i materiałami dokumentacyjnymi. Archiwum Serwisu, do którego dotrzeć można przy pomocy prostej w obsłudze wyszukiwarki, zawiera kilka tysięcy pozycji.

  Nowością jest dostosowanie usług do potrzeb indywidualnego klienta. Odbiorcy mogą abonować zarówno cały serwis, jak też wybrać tylko NAUKĘ lub tylko ZDROWIE. Dzięki temu przy ograniczonych wydatkach odbiorca może otrzymywać tylko te informacje, które odpowiadają profilowi jego wydawnictwa.

  PAP - Nauka w Polsce

  ula/ woj/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę. Slashdot (często pisany w skrócie "/.", z ang. slash - ukośnik i dot - kropka) to popularny serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, na który składają się krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Internauci czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. Zarys notki jest zazwyczaj dostarczany przez Internautów odwiedzających serwis Slashdot, a ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od redaktorów serwisu. Inne informacje, które pojawiają się na stronach Slashdota to recenzje filmów, książek i pytania do czytelników serwisu o nazwie "Ask Slashdot". Reddit – serwis internetowy przedstawiający linki do ciekawych informacji, które ukazały się w Internecie. Serwis jest głównie anglojęzyczny, chociaż interfejs serwisu jest przetłumaczony na wiele języków (w tym polski).

  livescore.com - brytyjski serwis zajmujący się dostarczaniem wyników na żywo. Informację dostarczane są na bieżąco dzięki sieci witryn dla blisko 170 milionów użytkowników. Idea serwisu polega na dostarczaniu informacji o aktualnych wynikach z różnych dyscyplin sportowych. Efekt Slashdota – termin określający znaczne spowolnienie działania lub całkowite zablokowanie jakiegoś serwisu internetowego spowodowane nagłym wzrostem liczby odwiedzających ten serwis, gdyż pojawiające się tam informacje zostały zacytowane lub podlinkowane w jakimś innym, dużym i popularnym serwisie internetowym. Mniejsze serwisy internetowe są często uruchamiane na komputerach i łączach nieprzygotowanych do obsługi wielkiej liczby odwiedzających - nagły wzrost popularności powoduje znaczny wzrost ruchu sieciowego skierowanego do takiego serwisu, co pociąga za sobą znaczne wydłużenie czasu odpowiedzi i często zupełne zablokowanie.

  Digg – serwis internetowy tworzony przez swoich użytkowników, a zajmujący się gromadzeniem i ocenianiem linków do potencjalnie interesujących treści w internecie. Serwis Digg bywa przedstawiany jako sztandarowy przykład serwisu z nurtu Web 2.0. Irydologia – nauka zajmująca się kompleksową oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki naszego oka. Jest sposobem na bezinwazyjną i szybką ocenę ogólnego stanu naszego organizmu (jest swoistą książką chorób). Jest nauką o tęczówce, a zwłaszcza o jej kolorze, znakach oraz zmianach związanych z chorobą.

  Centrum Informacji Anarchistycznej (CIA) – serwis informacyjny o profilu społeczno-ekonomicznym z akcentem na informacje dotyczące polskiego i międzynarodowego ruchu anarchistycznego oraz tematy znajdujące się w zakresie zainteresowań anarchistów. Serwis tworzony jest na podstawie informacji publikowanych przez czytelników i redagowanych przez kolektyw redakcyjny oraz wiadomości cytowanych za innymi serwisami informacyjnymi. Czasami wydarzenia przedstawiane są z wyraźnie anarchistycznego punktu widzenia. Web 2.0 – potoczne określenie serwisów internetowych, powstałych po 2001, w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników danego serwisu.

  Biologia medyczna – dziedzina naukowa z pogranicza biologii i medycyny, obejmująca działy nauki i techniki posiadające zwykle w nazwie przedrostek "bio-", znajdujące jednocześnie zastosowanie w ochronie zdrowia i/lub diagnostyce laboratoryjnej. Biologia medyczna od kilku lat stanowi osobny kierunek nauczania na poziomie uniwersyteckim i doktoranckim, jak również specjalizację wielu zakładów naukowo-badawczych.

  nk.pl (dawniej nasza-klasa.pl) – polski serwis społecznościowy, który został uruchomiony 11 listopada 2006. Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu. Aktualnie serwis nabrał charakteru wielopoziomowej platformy komunikacji dla polskich użytkowników internetu. Właścicielem 70% udziałów jest zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp (prowadzona przez wcześniejszych udziałowców przedsiębiorstwa Forticom, które było niegdyś właścicielem większości udziałów serwisu), pozostałe udziały należą do polskich założycieli serwisu.

  Zdrowie publiczne – nauka zajmująca się zdrowiem na poziomie populacji ludzkiej. Profesor Uniwersytetu Yale, C.-E.A. Winslow, zaproponował w roku 1920 następującą definicję: “zdrowie publiczne jest nauką i sztuką zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej poprzez zorganizowane wysiłki na rzecz higieny środowiska, kontroli chorób zakaźnych, szerzenia zasad higieny osobistej, organizowania służb medycznych i opiekuńczych w celu wczesnego rozpoznawania, zapobiegania i leczenia oraz rozwijania takich mechanizmów społecznych, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia". e-zdrowie- narzędzia lub rozwiązania obejmujące produkty, systemy i usługi wychodzące poza zakres prostych aplikacji internetowych. Wiążą się one z narzędziami dla organów i pracowników służby zdrowia oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb systemy opieki zdrowotnej dla pacjentów i obywateli. Są to na przykład sieci informacji o zdrowiu, elektroniczne książeczki zdrowia, usługi świadczone w ramach opieki telemedycznej, osobiste przenośne systemy komunikacji, portale poświęcone zdrowiu oraz wiele innych narzędzi na bazie technologii informacyjno-komunikacyjnych, pomagających zapobiegać, diagnozować i leczyć choroby, monitorować stan zdrowia, prowadzić odpowiedni tryb życia.

  Chmura znaczników, też chmura tagów (ang. tag cloud) – graficzne zobrazowanie zawartości serwisu internetowego w postaci zestawu znaczników, które są zazwyczaj także linkami do odpowiedniej części tego serwisu. Najczęściej znaczniki-linki są uszeregowane alfabetycznie, natomiast wielkość i pogrubienie fontu poszczególnych znaczników–linków jest zależne od ważności lub popularności danego znacznika. Umożliwia to łatwe znalezienie danej kategorii zarówno alfabetycznie, jak i według ważności.

  Dodano: 18.11.2011. 09:47  


  Najnowsze