• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słaby wzrok można poprawić za pomocą diety

  25.06.2013. 13:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ślepota w rozwiniętym świecie jest najczęściej spowodowana zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD). Ponad 15 milionów Europejczyków cierpi na to schorzenie, a liczba ta ma się podwoić w ciągu kolejnej dekady. Niemniej wyniki najnowszych badań dowodzą, że niektóre składniki odżywcze mogą zapobiegać takiemu rozwojowi zdarzeń, kładąc kres zależności między posuwaniem się w latach a pogarszaniem się wzroku.

  Profesor John Nolan z Instytutu Technologii Waterford (WIT) i profesor Stephen Beatty z Macular Pigment Research Group (MPRG), obydwaj z Irlandii, są uznawani za czołowych na świecie naukowców w tej dziedzinie. Właśnie zabierają się za badania naukowe w obszarze, który nie był dotychczas eksplorowany. To pokłosie nowych, przełomowych badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Oka, w ramach których zanalizowano skutki przyjmowania przez ponad 4.000 osób dotkniętych AMD suplementów okulistycznych przez okres pięciu lat. Ustalenia poczynione w ramach AREDS2 (Badania chorób oczu 2) potwierdziły dobroczynny wpływ przyjmowania antyoksydacyjnych suplementów okulistycznych przeciwdziałający AMD, kładąc w szczególności nacisk na obecność pigmentów plamkowych w tych preparatach.

  Profesor Nolan prowadzi badania nad pigmentami plamkowymi od wielu lat. Jak zauważa: "Zawsze byłem przekonany, że te składniki odżywcze mają do odegrania istotną rolę w pomaganiu chorym na AMD. Istotnie w toku wielu opublikowanych prac badawczych już wykazano, że zwiększanie ilości pigmentu plamkowego za pomocą suplementów jest niezwykle dobroczynne dla chorych na AMD i może faktycznie poprawić wzrok".

  Jako zdecydowany zwolennik suplementów dla ogólnej kondycji zdrowotnej, profesor uważa, iż musimy włączyć więcej owoców i warzyw do naszej diety ze względu na ich fundamentalne znaczenie dla zdrowia naszych oczu.

  "Zawierają naturalnie występujące żółte pigmenty zwane karotenoidami - stwierdza Nolan - z których trzy (luteina, zeaksantyna i mezo-zeaksantyna) występują wyłącznie w tylnej części oka (siatkówce) i są określane mianem pigmentów plamkowych". Pełniąc rolę filtrów, niszczą niebieskie światło i neutralizują niestabilne molekuły, o których wiadomo, że powodują AMD - wyjaśnia.

  Ustalenia poczynione w toku prac mają rzeczywiście istotne implikacje dla badań nad wzrokiem w ramach projektu CREST (Testy suplementacji wzbogacającej centralną część siatkówki), realizowanego pod kierunkiem profesora Nolana, który został dofinansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN) w formie grantu dla początkujących naukowców w wysokości 1,4 mln EUR. Projekt zaplanowano pierwotnie jako porównanie suplementów pigmentów plamkowych z placebo u pacjentów dotkniętych AMD. Niemniej testy zostały zmodyfikowane przez Komitet ds. Bezpieczeństwa i Monitoringu Danych (DSMC), odpowiedzialny za nadzór nad badaniami.

  Przewodniczący DSMC, dr James Loughman z Instytutu Technologii w Dublinie, wyjaśnia powód zmiany w pracach badawczych: "Z uwagi na fakt, że preparat AREDS2, zawierający pigment plamkowy bez omega-3 czy beta-karotenu, został przyjęty jako nowy standard opieki nad chorymi na AMD, trudno byłoby uzasadnić kontynuowanie testów z grupą placebo. Badanie porównujące AREDS2 z alternatywnym preparatem z zawartością mezo-zeaksantyny jest z pewnością interesujące pod względem naukowym w świetle wyników AREDS2".

  Profesor Nolan dodaje: "Na podstawie AREDS2 potwierdzono, że przyjmowanie suplementów pigmentów plamkowych spowalnia progresję AMD. Dysponujemy zatem obecnie standardem opieki nad osobami dotkniętymi tym schorzeniem". '

  Prace nad projektem CREST skupią się teraz na badaniu wpływu pigmentu plamkowego na AMD i sprawność widzenia. W toku badań porównane zostaną dwa preparaty suplementacyjne, z których jeden zawierać będzie pigment plamki centralnej - mezo-zeaksantynę - stanowiący nowy obszar badań.

  Profesorowie Nolan i Beatty badają rolę pigmentów plamkowych w utrzymaniu zdrowia oka od ponad 12 lat i wydali ponad 70 publikacji naukowych na ten temat. Projekt CREST powiększy bez wątpienia ich coraz bogatsze portfolio, zważywszy na ukierunkowane podejście do pogłębiania wiedzy i przyjęcie hipotezy ochronnego i optycznego działania suplementów z pigmentami plamkowymi. Mogą one potencjalnie poprawić normalny wzrok i zapobiec ślepocie powodowanej przez AMD.

  Za: CORDIS


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Novit to suplement diety produkowany przez firmę Tivon. Preparat zawiera między innymi związki żelaza, magnezu, manganu, miedzi, cynku, potasu przyswajalne dla człowieka. Novit jest reklamowany przez producenta jako suplement diety wspomagający leczenie nowotworów, jednak działanie antynowotworowe preparatu nie zostało potwierdzone. Suplement diety - uzupełnienie diety, dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (zwłaszcza witaminy lub inne substancje egzogenne), których może brakować w codziennej diecie. Suplement oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej - jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn.. Akwamaryna – zielono-niebieski pigment mineralny pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, stosowany do produkcji farb, lakierów i emalii oraz jako środek barwiący wielu innych substancji, w tym także jako wybielacz optyczny.

  Caput mortuum - czerwony pigment mineralny, tlenek żelazowy Fe2O3, otrzymywany przez prażenie siarczanu żelazowego, używany jako barwnik w malarstwie. Pigmenty metaliczne – jedna z podstawowych grup pigmentów (pozostałe to pigmenty absorpcyjne, perłowe oraz fluorescencyjne i fosforescencyjne). Pigmenty metaliczne są drobinami pojedynczych metali lub ich stopów, przy czym w zależności od pożądanego efektu wizualnego stosuje się je w określonych stopniach rozdrobnienia, co odróżnia je od większości pozostałych pigmentów, w których pożądana jest jak najmniejsza wielkość ziaren. Drugą specyfiką ziaren tego typu pigmentów jest kształt - najczęściej dąży się do tego, aby były w postaci płytek (w praktyce są to łuski).

  Zieleń kobaltowa (zieleń Rinmanna) – półprzezroczysty zielony pigment powstający w wyniku mieszania i podgrzewania tlenku kobaltu(II) z tlenkiem cynku. Została otrzymana po raz pierwszy w 1780 roku przez szwedzkiego chemika Svena Rinmanna. Wykazuje wysoką stabilność i może być mieszana z innymi barwnikami. Jest jednak rzadko wykorzystywana ze względu na zbyt wysoką cenę w stosunku do jakości. Makijaż permanentny - makijaż stały, polegający na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosowany głównie w okolicach ust, brwi i oczu. Sposób nakładania podobny jest nieco do tatuowania, efekt utrzymuje się 2 do 5 lat.

  "Karinga – Hurra! Suplement" – suplement do płyty Hurra grupy Kult wydany 12 marca 2010 roku przez wytwórnię S.P. Records, a nagrany w "Słabe studio SP" oraz "Oddalenie Producao Mixagem". Suplement promowała piosenka Karinga. Na płycie widnieje informacja Płyta wydana na specjalną okazję 12-03-2010. Data ta pokrywała się z 47 urodzinami lidera grupy Kazika. Wytwórnia wydała również niskonakładowy singiel promocyjny "Karinga" przeznaczony dla rozgłośni radiowych i niedostępny w sprzedaży, zawierający wyłącznie utwór tytułowy (w dwóch wersjach). Węgiel kostny - rodzaj węgla, który otrzymuje się w wyniku suchej destylacji odtłuszczonych kości zwierzęcych. Służy on przede wszystkim jako pigment do wyrobu czarnych farb, a także wybielania cukru. Można go też przetworzyć na węgiel aktywny.

  Mleczan żelaza(II) – organiczny związek chemiczny, sól żelazowa kwasu mlekowego. Stosowany jest jako dodatek do żywności (E585), jako regulator kwasowości oraz stabilizator koloru oraz jako suplement diety uzupełniający żelazo.

  S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna (pisownia oryginalna) – trzecia i ostatnia spośród encyklopedii wydanych przez firmę Samuela Orgelbranda. Osiemnastotomowe ilustrowane dzieło wydane zostało w Warszawie już po śmierci założyciela firmy przez jego synów (w Wydawnictwie Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów). Składa się z 16 tomów podstawowych wydanych w latach 1898-1904 (w tomie szesnastym zawarty jest Suplement) oraz dwóch tomów drugiego suplementu (w 1911 Suplement II cz.1 zawierający hasła od A do J, a w 1912 Suplement II cz.2 zawierający pozostałe hasła - od K do Ż - oraz uzupełnienia). Ponadto w tomie I, wydanym w 1898, zamieszczone były na końcu "dopełnienia" (informacje uzupełniające do dwóch haseł) oraz errata bieżącego tomu. W żadnym z następnych tomów takich uzupełnień ani errat nie drukowano.

  Sjena palona to pigment tlenków żelaza o ciepłej, brązowawej barwie. Sjenę paloną uzyskuje się w chemicznym procesie spalania gliny limonitowej (tzw. sjeny surowej).
  Pigmenty perłowe – jedna z podstawowych grup pigmentów (pozostałe to pigmenty absorpcyjne, metaliczne oraz fluorescencyjne i fosforescencyjne).

  Czerwień żelazowa (nazwa zwyczajowa: minia żelazna) - czerwony pigment zawierający tlenek żelaza(III), otrzymywana przez prażenie rud żelaza, stosowana do produkcji farb, barwienia betonu, szkliwa emalierskiego.

  Dodano: 25.06.2013. 13:49  


  Najnowsze