• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śląscy lekarze badają tajemnice długowieczności stulatków

  13.04.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Być może medycyna będzie musiała zmienić wartości ciśnienia tętniczego uważanego za prawidłowe w przypadku osób w sędziwym wieku. Badania wskazują, że ciśnienie wyższe od uznawanego za prawidłowe wiąże się u nich z lepszą sprawnością umysłową i fizyczną. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach badają stulatków od 2007 r. Oceniają ich stan zdrowia, sprawności umysłowej i fizycznej, problemy związane z leczeniem.

  Jak podkreślił ordynator oddziału geriatrii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu dr Jan Szewieczek, ta grupa wiekowa - choć na razie nie tak liczna - należy do najszybciej rosnących pod względem liczebności. Co roku średnia oczekiwana długość życia wydłuża się bowiem o 3 miesiące. Jednym z wielu powodów jest zapewne coraz lepsza opieka medyczna.

  W badanej grupie są zarówno osoby obłożnie chore, o zaawansowanej niepełnosprawności, jak i w pełni sprawne i aktywne. Jeden z uczestników badania - nauczyciel akademicki - w jego trakcie nadal prowadził wykłady i podróżował sam między odległymi miastami.

  Wśród wniosków płynących z prowadzonych badań, jeden dotyczy norm ciśnienia tętniczego u osób w sędziwym wieku. Za bezpieczną granicę w przypadku osób dorosłych uważa się 140/90 mm Hg. Tymczasem wielu badanych stulatków w dobrej formie miało ciśnienie skurczowe w wysokości 150 i więcej mmHg. Według dra Szewieczka, w przypadku sędziwych osób wynika to m.in. z tego, że ściany tętnic są bardziej sztywne, co zmienia nieco sposób przepływu krwi. Jednocześnie świadczy o utrzymaniu sprawnego serca, które potrafi to ciśnienie wytworzyć.

  "Choć zbyt wysokie ciśnienie przyśpiesza uszkodzenie tętnic, to jednocześnie może wpływać na lepszy przepływ krwi, która dostarcza do narządów tlen i substancje odżywcze" - przypuszcza dr Szewieczek.

  "Jeżeli obserwacje nasze i podobne innych autorów zostaną potwierdzone, prawdopodobnie uzasadniona będzie zmiana docelowych wartości ciśnienia tętniczego, zalecanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego w wieku sędziwym" - dodał.

  Śląskie badania wykazały też u osób w sędziwym wieku deficyty witamin B12 i kwasu foliowego. "Mogą one znacząco wpływać na stan zdrowia, tymczasem leczenie jest łatwe" - podkreślił dr Szewieczek. Inny problem tej grupy wiekowej to tzw. polipragmazja - czyli jednoczesne zażywanie wielu leków na różne dolegliwości, co może być szkodliwe. "Te osoby oczywiście cierpią na różne choroby i przyjmują leki zapisane przez specjalistów, jednak lekarz rodzinny powinien wiedzieć o wszystkich. Niestety, nie zawsze tak się dzieje" - powiedział Szewieczek.

  Kierowany przez niego zespół próbuje też odpowiedzieć na pytanie o tajemnicę długowieczności tych osób. Okazało się, że aż 90 proc. badanych stulatków nigdy nie paliło papierosów.

  Osoby stuletnie i starsze z terenu województwa śląskiego mogą jeszcze zgłaszać się do udziału w badaniach, które potrwają co najmniej do 2012 r. Badania są przeprowadzane w domu, do uczestników przyjeżdża lekarz i pielęgniarka. Następnie pacjent otrzymuje wyniki, choć badanie nie obejmuje już ewentualnego leczenia. Chętni lub ich opiekunowie mogą się kontaktować z oddziałem geriatrii szpitala w Ochojcu pod katowickim numerem telefonu 32 35-98-239.

  W województwie śląskim żyje ok. 400 osób w wieku 100 lat i więcej. To niecały promil mieszkańców regionu, jednak w Japonii osoby stuletnie stanowią już ok. 1 proc. społeczeństwa. LUN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Nadciśnienie tętnicze oporne (NTO) – postać nadciśnienia tętniczego, w którym nie uzyskuje się docelowych wartości ciśnienia tętniczego krwi, pomimo jednoczesnego stosowania 3 leków hipotensyjnych z różnych grup, stosowanych w optymalnych dawkach, przy czym diuretyki powinny być jedną ze stosownych grup leków. Jako nadciśnienie tętnicze oporne klasyfikuje się też często trudności z obniżeniem ciśnienia skurczowego poniżej 160 mm Hg u pacjentów w podeszłym wieku.

  Autoregulacja ciśnienia tętniczego krwi - inaczej samoregulacja. Dotyczy zarówno odpływu krwi z całego zbiornika tętniczego dużego, jak i przepływu krwi przez poszczególne obszary naczyniowe. W momencie wzrostu ciśnienia tętniczego ściany małych tętniczek są silniej rozciągane, w odpowiedzi na co silniej się kurczą. Wzrost ciśnienia w zbiorniku tętniczym powoduje dalsze zwężanie światła naczyń oporowych, dzięki czemu ilość krwi odpływającej ze zbiornika się nie zmienia.

  Hipotensja (niedociśnienie), również hipotonia – obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 100 mmHg ciśnienia skurczowego lub 60 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Problem dotyczy około 15% społeczeństwa.

  Hipertensjologia - dziedzina medycyny zajmująca się przebiegiem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Jako specjalność medyczna została wprowadzona w 2006 roku przez ministra zdrowia na wniosek Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Jest dostępna dla lekarzy posiadających drugi stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych albo pediatrii. Czas trwania specjalizacji wynosi 2 lata.

  Stulatek – jest to osoba, która osiągnęła wiek 100 lat, lub więcej. Znacznie rzadziej zdarzają się przypadki superstulatków, czyli osób, które dożyły 110 lat i więcej szacuje się że do tego wieku dożywa 1 na 1000 stulatków. Jeszcze rzadziej zdarzają się osoby, które ukończyły 115 lat, na świecie jest tylko 8 osób które mają powyżej 115 lat. To oznacza że 1 na 50.000 stulatków dożywa tego wieku, najstarszym człowiekiem w historii świata była Jeanne Calment która żyła 122 lata i 164 dni.

  Hipotensja (niedociśnienie), również hipotonia – obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 100 mmHg ciśnienia skurczowego lub 60 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Problem dotyczy około 15% społeczeństwa.

  Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, PTNT – stowarzyszenie medyczne zajmujące się problemami dotyczącymi patofizjologii, rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także upowszechnianiem wiedzy na ten temat i przeprowadzaniem szkoleń.

  Dodano: 13.04.2011. 00:11  


  Najnowsze