• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Specjaliści: w upały kleszcze mniej niebezpieczne

  16.07.2010. 07:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W upalne dni i w nasłonecznionych miejscach prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza jest znacznie mniejsze, bo nie lubią one upałów - mówią specjaliści. Najbezpieczniej jest w godzinach 11-17, kiedy temperatura jest najwyższa.

  Dr hab. Anna Bajer z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła w rozmowie z PAP, że zmniejszona przez upał aktywność kleszczy nie zwalnia nas z zachowania czujności. Jak zaznaczyła, latem szukamy cienia, a kleszcze nawet w upały w zacienionych, wilgotnych miejscach czekają na swoje ofiary.

  "Najbezpieczniej zimą, kiedy hibernują, ale również latem w upalne dni między 11 a 17 możemy czuć się bardziej bezpieczni" - przekonuje Bajer. Zaznacza przy tym, że kleszcze są w stanie przetrwać każdą temperaturę.

  Kleszcze lubią wprawdzie wilgoć, ale nie jest prawdą, że pojawiło się ich więcej na terenach popowodziowych. "Początkowo było ich nawet mniej, ponieważ zaszkodziły im ulewne deszcze, ale teraz wykluły się już nowe osobniki" - mówi Anna Bajer.

  Z badań Instytutu Parazytologii wynika, że poniżej 5 proc. kleszczy jest nosicielami kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), a do 20 proc. - boreliozy. Największy odsetek kleszczy, przenoszących te choroby, występuje na wschodzie Polski.

  Statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) mówią, że liczba zachorowań na choroby odkleszczowe, głównie boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, rośnie. Najwyższy odsetek zarażeń przypada na III i IV kwartał. Do czerwca br. zanotowano 23 przypadki KZM (w 2009 - 344) i 3 280 boreliozy (w 2009 - 10 tys.).

  KZM jest nadal chorobą nieuleczalną, ale to jedyna choroba odkleszczowa, na którą jest skuteczna szczepionka. Trwają także prace nad szczepionką na boreliozę, ale skutecznego preparatu jeszcze nie ma. ASAD

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Choroby odkleszczowe – choroby przenoszone przez kleszcze. W Polsce najczęstszymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu . Pozostałe rodzaje zakażeń są bardzo rzadkie. Choroba skokowa owiec (łac. Encephalomyelitis ovis) − ostra zakaźna wirusowa choroba zwierząt wywoływana przez wirusa choroby skokowej, przenoszona przez kleszcze z gatunku Rhipicephalus appendiculatus i kleszcza pospolitego. Znana także pod innymi nazwami takimi jak: enzootyczne zapalenie mózgu, kleszczowe zapalenie mózgu. Humidex – wskaźnik wprowadzony do nauki przez kanadyjskich meteorologów. Opisuje on odczuwanie upałów przez przeciętnego człowieka poprzez wpływ kombinacji dwóch podstawowych czynników jakimi są temperatura i wilgotność. Jest on bardziej precyzyjny niż sama temperatura, ponieważ kiedy rośnie wilgotność powietrza, rośnie również wrażliwość ludzkiego organizmu na temperaturę. Przy większej wilgotności człowiek gorzej znosi upały. Kiedy temperatura wynosi 30 °C a wyliczony wskaźnik humidex wynosi 40, to oznacza, że wilgotne powietrze jest odczuwalne w przybliżeniu jak przy suchym powietrzu przy temperaturze 40 °C. Wskaźnik humidex jest podawany latem podczas prognoz pogody, szczególnie w Kanadzie skąd się wywodzi, by ostrzegać ludność przed upałami.

  Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, łac. borreliosis, ang. Lyme disease, Lyme borreliosis) – wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Kleszczowe zapalenie mózgu (łac. encephalitis ixodica) – wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze. Czynnikiem etiologicznym są wirusy z rodziny Flaviviridae.

  Upał – pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza +30°C. W języku potocznym używane jest również pojęcie "skwar". Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia (ang. Acute Disseminated Encephalomyelitis ADEM) – autoimmunologiczna demielinizacyjna choroba mózgu bardzo podobna do stwardnienia rozsianego (SM), które zazwyczaj jest chroniczną nawracającą i cofającą się chorobą młodych dorosłych, podczas gdy ADEM jest zazwyczaj jednofazową chorobą dzieci. Nieprawidłowe wyniki badań immunoglobulin w płynie mózgowo-rdzeniowym są znacznie rzadsze w ADEM niż w SM. W ADEM występuje uszkodzenie mózgu, które jest rzadkie w stwardnieniu rozsianym. ADEM zwykle występuje po zakażeniu z gorączką albo szczepieniu. U części chorych z początkowym rozpoznaniem ADEM, diagnozuje się później jednak stwardnienie rozsiane. Śmiertelność wynosi 5% i większość przeżywających posiada co najmniej małą niepełnosprawność.

  Gorączka plamista (ang. spotted fever) – grupa chorób wywołanych infekcją riketsjami, które są przenoszone wskutek ukąszenia przez kleszcze. Występuje na całym świecie w klimacie ciepłym, od południowej Europy (poniżej 45 równoleżnika), Afrykę, Azję Południową i Południowo-Wschodnią, po Australię. W zależności od położenia geograficznego chorobę wywołują różne gatunki riketsji: Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) - gatunek pajęczaka z rodziny kleszczowatych. Żyje głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych. Może przenosić choroby takie jak borelioza, wirusowe zapalenie płuc, anaplazmoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu, rzadziej babeszjoza, tularemia i riketsje .

  Obrzeżkowate (Argasidae) – rodzina roztoczy (Acari), pajęczaków z rzędu kleszczy (Ixodida). Przedstawicieli tej rodziny ze względu na brak pancerza z chitynowych płytek typowego dla kleszczy twardych nazywa się kleszczami miękkimi. Rodzinę Argasidae podzielono na 5 rodzajów: Argas, Antricola, Otobius, Ornithodoros oraz wyodrębniony z tego ostatniego rodzaj Carios.

  Teilerioza owiec theileriosis ovium jest to pasożytnicza choroba owiec. Chorobę powoduje pierwotniak Theileria ovis lub Th. hirci z rodzaju Theileria. Chorobę przenoszą kleszcze z rodzaju Rhipicephalus.

  Upały w Europie, 2003: W czerwcu i lipcu 2003 roku, zachodnią i południową Europę nawiedziła fala rekordowych upałów. Szczególnie nasiliły się we Francji, gdzie temperatura dochodziła do 44 stopni, tam też z powodu wysokiej temperatury, zmarło 15 tys. osób. W wielu krajach zanotowano absolutne rekordy temperatur. rEV756 – białko wchodzące w skład śliny kleszczy odpowiadające za brak burzliwej reakcji immunologicznej ze strony gospodarza po ukąszeniu przez kleszcza.

  Babeszjoza psów – (babesiosis canum) choroba pasożytnicza psów powodowana przez protisty z rodzaju Babesia, rzędu Piroplasmida przenoszona przez kleszcze. Choroba ta czasami też nosi nazwę piroplazmoza. Rzekoma teilerioza pseudotheileriosis - pasożytnicza choroba bydła w południowej Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej. Chorobę powoduje pierwotniak Theileria mutans z rodzaju Theileria należącej do protista. Chorobę przenoszą kleszcze z rodzaju Rhipicephalus.

  Dodano: 16.07.2010. 07:18  


  Najnowsze