• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sukces Polaków na Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

  27.08.2010. 01:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  18 medali, w tym 8 złotych, zdobyła reprezentacja polskich pacjentów na IV Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Dublinie (Irlandia). W Igrzyskach, które trwały od 8 do 15 sierpnia, wzięło udział 342 uczestników z 25 krajów - w tym 282 osoby po transplantacji i 60 dializowanych. W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 8. miejsce.

  "Nasza ekipa liczyła 8 zawodników, ponieważ tylko tyle środków finansowych zgromadziło Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji" - podkreśla team manager polskiej reprezentacji, profesor Andrzej Chmura, chirurg-transplantolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  "Aż strach pomyśleć, ile moglibyśmy przywieźć medali, gdyby udało nam się zebrać więcej pieniędzy, albo gdybyśmy otrzymali wsparcie z Ministerstwa Sportu" - dodaje z żalem profesor.

  W skład polskiej drużyny weszło 7 osób po przeszczepieniu nerki: Joanna Jobda (Karczew), Krystyna Murdzek (Iwonicz Zdrój), Grzegorz Blecharczyk (Sanok), Antoni Bogusławski (Bydgoszcz), Mirosław Burski (Łódź), Andrzej Lewandowski (Jabłonna k. Warszawy) i Jan Stępniak (Września) oraz jeden dializowany - Andrzej Marciniak (Bydgoszcz).

  Klasą dla siebie był Andrzej Lewandowski, który zdobył aż 5 medali (4 złote i 1 srebrny) w pływaniu, bijąc wszystkie swoje rekordy życiowe. Bardzo udany debiut mieli Antoni Bogusławski i Jan Stępniak, zdobywając odpowiednio złoto w tenisie stołowym i srebro w pływaniu.

  Krystyna Murdzek, najbardziej utytułowana zawodniczka, wielokrotna reprezentantka Polski na światowych i europejskich igrzyskach, tym razem zdobyła 3 medale (złoty w biegu na 100 m i dwa brązowe w tenisie i skoku w dal). Andrzej Marciniak, obok brązowego medalu w pływaniu, po raz pierwszy w długoletniej karierze jako przeszczepiony, a od 4 lat jako dializowany, wywalczył złoto w chodzie sportowym.

  "Jestem dumny z naszych reprezentantów - mówi prof. Andrzej Chmura. - Nie tylko przynoszą chlubę krajowi i swoją postawą udowadniają, jak można walczyć z własnymi słabościami, ale ich sukcesy sportowe są największą zachętą do aktywności fizycznej dla przeszczepionych i najlepszym sposobem upowszechniania idei transplantacji w społeczeństwie".

  ***

  Prof. Andrzej Chmura od 1982 roku wdraża i prowadzi program przeszczepiania nerek od osób zmarłych, od 1986 roku program przeszczepiania jednoczesnego trzustki i nerki, a od 2000 roku przeszczepiania wątroby, jako jego główny organizator i wykonawca.

  Od początku uczestniczy też w programie przeszczepiania nerek od dawców żywych, a także od 1998 roku, we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka, w programie rodzinnego przeszczepiania dzieciom nerek, które pobiera się w jego klinice. Profesor jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego I Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz European Society for Organ Transplantation.

  Jest także Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Transplantologii Klinicznej i konsultantem chirurgiem w Mazowieckim Regionalnym Ośrodku Kwalifikacyjnym.

  Prof. Chmura jest też założycielem ( 2005 r.) Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji - pierwszej organizacji, zrzeszającej sportowców z całej Polski, po przeszczepieniu narządów. Stowarzyszenie, jako organizacja pożytku publicznego, oprócz organizowania co roku letnich i zimowych mistrzostw Polski osób po przeszczepieniu, finansuje, za zdobywane samodzielnie środki, udział reprezentacji Polski na europejskich i światowych igrzyskach.

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska. Nefrologia i Nadciśnienie Tętnicze – to wydawany przez Wydawnictwo Via Medica kwartalnik zamieszczający przekłady artykułów z renomowanych europejskich i światowych czasopism poruszających tematykę nefrologii. Redaktorem naczelnym jest prof. Andrzej Książek. Zastępcą redaktora naczelnego jest dr Andrzej Jaroszyński. Irlandia na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2000 w Sydney reprezentowało 39 zawodników, 24 mężczyzn i 15 kobiet. Reprezentacja Irlandii zdobyła 9 medali: 5 złotych, 3 srebrne i 1 brązowe. Zajęli 31 miejsce w klasyfikacji medalowej.

  Piotr Kaliciński (ur. 1955 w Krakowie) – polski chirurg transplantolog dziecięcy, prof. dr med., kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Towarzystwo Lekarzy Polaków na Śląsku powstało w 1908 roku i poza podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, oświatowych i naukowych spełniało także rolę społeczno-polityczną, ponieważ było miejscem kształtowania postaw patriotycznych i integracji narodowej. Członkiem Towarzystwa był m.in. dr Andrzej Mielęcki.

  Słowacja na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2004 w Atenach reprezentowało 37 zawodników, 29 mężczyzn i 8 kobiet. Reprezentacja Słowacji zdobyła 12 medali, 5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe. Zajęli 30 miejsce w klasyfikacji medalowej. Dominika na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 – kadra sportowców reprezentujących Dominikę na igrzyskach w 2014 roku w Soczi. Kadra liczy 2 sportowców, małżeństwo Silvestri 47-letni Gary oraz 48-letnia Angelica. Chorążym reprezentacji był Gary di Silvestri. Zarówno dla reprezentacji jak i dla wszystkich reprezentantów był to debiut na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja nie zdobyła żadnego medalu. Gary był wśród zawodników, którzy nie ukończyli biegu, a Angelica jako jedyna nie wystartowała.

  Irlandia na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 1972 w Heidelbergu reprezentowało 17 zawodników, 8 mężczyzn i 9 kobiet. Reprezentacja Irlandii zdobyła 8 medali: 2 złote, 4 srebrne i 2 brązowe. Zajęli 21 miejsce w klasyfikacji medalowej. Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

  Holandia wystartowała po raz pierwszy na letnich IO w 1900 roku na igrzyskach w Paryżu. Kolejny start reprezentacji miał miejsce osiem lat później na igrzyskach w Londynie i od tamtej pory reprezentacja wystartowała na wszystkich letnich igrzyskach, oprócz igrzysk w Melbourne w 1956 roku, co było wynikiem bojkotu w następstwie interwencji radzieckiej na Węgrzech. Najwięcej złotych medali (12) oraz medali w ogóle (25) zdobyła na igrzyskach w Sydney w 2000 roku .

  Irlandię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956 reprezentowało 18 zawodników: 17 mężczyzn i jedna kobieta. Był to szósty start reprezentacji Irlandii na letnich igrzyskach olimpijskich. Reprezentanci Irlandii zdobyli pięć medali (jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe), co jest najlepszym osiągnięciem (pod względem liczby zdobytych medali) w historii startów na igrzyskach olimpijskich.

  Polska na Europejskich Igrzyskach Halowych w Lekkoatletyce 1969 – reprezentacja Polski podczas zawodów w Belgradzie zdobyła dziewięć medali w tym sześć złotych i zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Indie wystartowały po raz pierwszy na letnich IO w 1900 roku na igrzyskach w Paryżu. Następny start miał miejsce 20 lata później na igrzyskach w Antwerpii w 1920 roku i od tamtej pory reprezentacja Indii wystartowała na wszystkich igrzyskach. Najwięcej złotych medali i medali w ogóle Indie zdobyły w hokeju na trawie, co daje im tytuł najbardziej utytułowanej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich w tej dyscyplinie.

  Eurotransplant (Eurotransplant International Foundation) – związek państw dzielących wspólną listę transplantacji narządów i poszukiwania narządów do transplantacji na terenie państw członkowskich Eurotransplantu, ściśle współpracujących ze sobą. Fundację Eurotransplant założył prof. Jon J. van Rood w 1967 roku w Lejdzie w Holandii. Państwami członkowskimi Eurotransplantu są Kraje Beneluksu, Niemcy, Austria, Słowenia i Chorwacja. Uzbekistan na letnich igrzyskach olimpijskich: Uzbekistan po raz pierwszy wziął udział w letnich igrzyskach olimpijskich w 1996 roku. Od tego czasu reprezentanci Uzbekistanu startowali we wszystkich igrzyskach, zdobywając 17 medali. Jako pierwszy na olimpijskim podium stanął 22 lipca 1996 roku judoka Armen Bagdasarov, który zajął 2. miejsce w wadze do 86 kg. Jedynym sportowcem z Uzbekistanu, który zdobył więcej, niż 1 medal jest Artur Taymazov. W latach 2000 - 2008 zdobył on 1 srebrny i 2 złote krążki w najcięższej kategorii zapasów w stylu wolnym.

  Litwa na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 1992 w Barcelonie reprezentowało 4 zawodników, 1 mężczyzna i 3 kobiety. Reprezentacja Litwy zdobyła 7 medali, 4 srebrne i 3 brązowe. Zajęli 42 miejsce w klasyfikacji medalowej. Przemyskie Towarzystwo Narciarskie - stowarzyszenie o charakterze sportowo-turystycznym, powstałe w 1923 roku w Przemyślu. Głównym inicjatorem jego powstania oraz wieloletnim prezesem był Julian Kolankowski - nauczyciel języka polskiego w przemyskim I Gimnazjum, a wśród członków-założycieli znaleźli się również: prof. Stefan Bąkowski, gen. Andrzej Galica, płk Marian Wihnanek oraz dr Roman Łaba. W 1924 roku Towarzystwo zostało przyjęte do Polskiego Związku Narciarskiego.

  Zbigniew Zdrojewski (ur. 1953) – polski profesor doktor habilitowany nauk medycznych, konsultant województwa pomorskiego w dziedzinie chorób wewnętrznych, koordynatorem do spraw kształcenia podyplomowego w zakresie geriatrii, specjalista interny, nefrologii, transplantologii klinicznej i hipertensjologii. Od 1 września 2008 prorektor do spraw klinicznych i szkolenia podyplomowego Akademii Medycznej w Gdańsku/Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 1 października 2008 został kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Toksykologii, a po zmianach statusu jednostki - Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii tejże uczelni. Jest także redaktorem działu "Hemodializa" w czasopiśmie specjalistycznym Forum Nefrologiczne oraz członkiem zarządu Towarzystwa Internistów Polskich. Jest autorem lub współautorem ponad 100 opublikowanych prac naukowych, w tym ponad 50 oryginalnych prac twórczych. Napisał również 30 rozdziałów w podręcznikach z zakresu nefrologii, chorób wewnętrznych i leczenia nerkozastępczego. Ponadto wygłosił lub przedstawił 140 prac na naukowych zjazdach zagranicznych i krajowych. Za swoją działalność naukową, szkoleniową i organizacyjną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2003), Medalem Komisji Eudukacji Narodowej (2008), Medalem Pamiątkowym Akademii Medycznej w Gdańsku (2005) za aktywny udział i zaangażowanie w rozwój przeszczepienia nerek w Gdańskim Ośrodku Transplantacji. Nadciśnienie Tętnicze – oficjalny dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Andrzej Tykarski. Zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Danuta Czarnecka.

  Dodano: 27.08.2010. 01:05  


  Najnowsze