• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sześciolatek po przeszczepie odzyskał przytomność

  26.08.2010. 12:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Chłopiec, który przeszedł przeszczep wątroby z powodu zatrucia muchomorem, odzyskał w środę przytomność. Nawiązuje kontakt z mamą i lekarzami, zaczął też samodzielnie oddychać - powiedziała w środę na konferencji prasowej dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska z Centrum Zdrowia Dziecka.

  "Na ten moment czekaliśmy od wielu, wielu dni. Tomek jest w pełni obudzony, nawiązuje z nami kontakt, został odłączony od respiratora i oddycha samodzielnie. Jego stan się poprawia z godziny na godzinę" - powiedziała dr Pietraszek-Jezierska kierownik oddziału pooperacyjnego Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Międzylesiu. Zastrzegła, że chłopiec wymaga jeszcze rehabilitacji i odpoczynku, musi nabrać sił, ale "wszystko zmierza ku dobremu".

  Ponad dwa tygodnie temu, w nocy z 10 na 11 sierpnia, sześcioletni Tomek w stanie ciężkim został przetransportowany helikopterem do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Okazało się, że obserwowane u niego wymioty, brak łaknienia i zaburzenia świadomości są objawami zatrucia muchomorem sromotnikowym, który trzy dni wcześniej podali mu nieświadomie z innymi grzybami rodzice. Chłopiec wymagał przeszczepu wątroby, gdyż jego własna została uszkodzona przez toksynę muchomora.

  Ponieważ nikt z jego krewnych nie mógł zostać dawcą, Tomek czekał na przeszczep 6 dni. Przez ten czas utrzymywano go w śpiączce farmakologicznej i poddawano dializom albuminowym techniką MARS, by eliminować toksyny nie do końca metabolizowane przez niewydolną wątrobę.

  Przeszczep wykonano 17 sierpnia. Dawcą został 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku drogowym. W miniony wtorek lekarze przeprowadzili u chłopca zabieg zamknięcia powłok brzusznych. Aż do dzisiejszego dnia nie było z nim kontaktu.

  "Chłopiec jest jeszcze słaby i nie ma siły, ale odpowiada logicznie na pytania, nawiązuje kontakt z mamą, rozgląda się po sali" - powiedziała dr Pietraszek-Jezierska. Jak dodała, dopóki Tomek nie odzyskał w pełni świadomości, były obawy, że jego mózg uległ uszkodzeniu. "Teraz widzimy już, że nie ma żadnych problemów" - zaznaczyła.

  Według niej, przebudzenie dziecka nie ma związku z wczorajszą operacją zamknięcia powłok brzusznych. "Po prostu, minął kolejny dzień naszej pracy nad Tomkiem, kolejny dzień jego walki z chorobą i wreszcie chłopiec nawiązał z nami kontakt, otworzył oczy i zaczął samodzielnie oddychać" - wyjaśniła.

  Jak oceniła specjalistka, jutro lub pojutrze chłopca będzie można przenieść do Kliniki Chirurgii i Transplantologii CZD pod bezpośrednią opiekę prof. Piotra Kalicińskiego i jego zespołu. Najwcześniej za kilka tygodni będzie go można wypisać do domu i skierować pod opiekę poradni.

  Jak powiedział PAP prof. Kaliciński, rehabilitacja Tomka będzie polegała na powolnym usprawnianiu go pod względem oddechowym i ruchowym. Chłopiec będzie też pod opieką psychologa. "Te dwa tygodnie na pewno się odbiły na stanie jego odżywienia. Obecnie chłopiec jest odżywiany dożylnie. Ale jutro, pojutrze zaczniemy mu dawać powoli pić i stopniowo wdrażać żywienie doustne. Teraz jego powrót do zdrowia powinien nabrać przyspieszenia" - wyjaśnił prof. Kaliciński. Równolegle chłopiec będzie otrzymywał leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, jak również antybiotyki, które mają go chronić przed zakażeniami. "Jest to kompleksowe postępowanie, które ma go przywrócić do normalnej egzystencji" - powiedział prof. Kaliciński.

  Dr Pietraszek-Jezierska przypomniała, że Tomek, podobnie jak inne osoby po przeszczepach, będzie musiał już przez całe życie przyjmować leki immunosupresyjne i być pod stałą opieką transplantologów, gastrologów, a w życiu dorosłym - internistów.

  Przez całe życie będzie mu również towarzyszyło zagrożenie zakażeniem. "Przyjmując leki immunosupresyjne pacjent ma upośledzoną odporność i banalne przeziębienie, którego zdrowi ludzie nawet by nie zauważyli, dla niego może się okazać groźne dla życia" - wyjaśniła.

  Lekarze z CZD podkreślają, że przypadek Tomka zwiększył pozytywne nastawienie społeczeństwa do przeszczepów. Coraz więcej osób deklaruje, że chce podpisać oświadczenie woli dotyczące zgody na pobranie ich narządów po śmierci. JJJ

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ mag/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Piotr Kaliciński (ur. 1955 w Krakowie) – polski chirurg transplantolog dziecięcy, prof. dr med., kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Chłopiec (także:chłopak) – to młody człowiek płci męskiej. Wiek, w którym chłopiec staje się mężczyzną jest różny w różnych społeczeństwach. Zwykle przejście z okresu dojrzewania do dojrzałości następuje w wieku kilkunastu lat. Tomek na wojennej ścieżce – trzeci, kolejny tom z cyklu Alfreda Szklarskiego, opowiadający o przygodach Tomka Wilmowskiego, wydany po raz pierwszy w 1959 r. Akcja książki tym razem rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, gdzie odzyskując siły po nieprzyjemnym zdarzeniu z szarżą nosorożca w Afryce (patrz: "Tomek na Czarnym Lądzie"), w towarzystwie Sally Allan, jej matki i bosmana Nowickiego, przebywa Tomek Wilmowski. Cała trójka gości na ranczu wujka Sally, szeryfa Allana. W czasie jednej ze swoich konnych wycieczek po okolicy, Tomek poznaje młodego Indianina Navajo, Czerwonego Orła, i mimo dość niefortunnego początku znajomości między chłopcami nawiązuje się przyjaźń. Ten młody Indianin staje się przewodnikiem Tomka, oprowadza go po rezerwacie miejscowych Apaczów i urządza razem z nim polowanie na orły - których 5 piór zostało oficjalnie przyznanych młodemu Wilmowskiemu w dowód uznania za zasługi i odwagę. Warto dodać, że na skutek działania amerykańskiego rządu Indianom w tych czasach nie żyło się najlepiej.

  Kalormen (ang. Calormen) jest to fantastyczna kraina stworzona przez brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa, w której rozgrywa się część akcji powieści Koń i jego chłopiec z cyklu Opowieści z Narnii . Huckleberry Finn (Huck) – fikcyjna postać stworzona przez Marka Twaina. Pierwszy raz pojawia się w książce Przygody Tomka Sawyera, gdzie ma 12 lub 13 lat, następnie jako główny bohater i narrator w jej kontynuacji Przygody Hucka jako o rok starszy chłopiec. Huck pojawił się również w dwóch kolejnych powieściach Twaina: Tomek Sawyer za granicą (Tom Sawyer Abroad) oraz Tomek Sawyer detektywem (Tom Sawyer, Detective).

  Tomek na Czarnym Lądzie – drugi tom z cyklu książek Alfreda Szklarskiego, opowiadający o przygodach Tomka Wilmowskiego. Książka ukazała się po raz pierwszy w 1958 r. i była później wielokrotnie wznawiana. Bajon - postać fikcyjna z serii "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa. Pojawia się w piątym tomie zatytułowanym: "Koń i jego chłopiec".

  Lista bohaterów serialu animowanego Ed, Edd i Eddy: Lista wszystkich postaci z serialu animowanego Ed, Edd i Eddy, którego twórcą jest Danny Antonucci. Kreskówka emitowana jest przez Cartoon Network. Postacie zostały wykreowane na podstawie życia autora. Dzieciaki z zaułka i Ohydki nawiązują do różnych osób spotkanych przez niego, a Edy do jego i jego dwóch synów. Rolf nawiązuje do niego i jego kuzynów w okresie dzieciństwa, emigracji Arawis Tarkiina (Aravis Tarkheena) – fikcyjna postać z książki Koń i jego chłopiec z serii Opowieści z Narnii brytyjskiego pisarza fantasy C. S. Lewisa.

  Rezerwat przyrody Słopiec – rezerwat leśny w gminie Daleszyce, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim w miejscowości Słopiec.

  Szatan z siódmej klasy – powieść dla młodzieży Kornela Makuszyńskiego. Głównym bohaterem jest Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną. Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich – zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich będzie musiał rozwiązać.

  Zielone dzieci z Woolpit – według przekazów Ralpha, opata Coggeshall i Williama z Newburga w średniowiecznych kronikach, datowanych na 1189 i 1220 rok, było to rodzeństwo - chłopiec i dziewczynka, znalezione przez żeńców w pułapce na wilki. Wyglądały normalnie z wyjątkiem zielonej barwy skóry. Miały na sobie ubrania z tkaniny nieznanej nikomu w okolicy i porozumiewały się w niezrozumiałym dla miejscowej ludności języku. Dzieci zaprowadzono do miejscowego posiadacza ziemskiego Richarda de Calne. Początkowo nie chciały jeść niczego z wyjątkiem fasoli. Z czasem zaczęły przyjmować też bardziej różnorodne pożywienie, a zielony odcień skóry stopniowo zniknął. Obydwoje zostały ochrzczone. Chłopiec później podupadł na zdrowiu i w końcu zmarł, jego siostra natomiast zaadaptowała się w nowym dla niej środowisku i nauczyła się języka angielskiego. Według jej relacji, dzieci pochodziły z kraju zwanego "Ziemia Świętego Marcina", w którym rzekomo słońce nigdy nie wschodzi, lecz widoczna jest tylko poranna jutrzenka. Do Anglii dostali się przez jaskinię, podążając za dźwiękiem dzwonów. Dziewczynka przyjęła imię Agnes i wyszła za mąż za Richarda Barrego. Nie wiadomo, czy mieli dzieci. Obserwacja w pielęgniarstwie: "Obserwacja jest to uważne oglądanie, spostrzeganie elementów wyglądu i zachowania człowieka lub przedmiotów i zjawisk, w tym m. in. niewerbalnych aspektów komunikowania się." Celem obserwacji pielęgniarskiej jest uzyskanie informacji (danych) o pacjencie, jego rodzinie i środowisku. Istotą obserwacji jest obiektywne spostrzeganie objawów, różnego rodzaju zmian w zachowaniu podmiotu opieki, których nie można uzyskać za pomocą wywiadu, analizy dokumentacji czy pomiaru. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem jako podmiotem opieki, którego wiek i stan zdrowia uniemożliwiają bezpośredni werbalny kontakt, obserwacja jest często podstawową metodą w ocenie stanu zdrowia i w dużej mierze zależy od niej postępowanie pielęgniarskie, lekarskie, umożliwiające ratowanie zdrowia i życia pacjenta.

  Chłopczyca (także: chłopaciara, chłopaczara, ang. tomboy) – dziewczyna, która zachowuje się jak chłopiec lub jest podobna do chłopca; często woląca przyjaźnić się raczej z chłopakami, niż z innymi dziewczynami. Typ chłopczycy może występować nie tylko wśród dziewcząt ale także wśród kobiet dorosłych.

  Dodano: 26.08.2010. 12:34  


  Najnowsze