• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztuczny żołądek

  08.01.2010. 00:45
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Maszynę, która jest działającym modelem ludzkiego żołądka, skonstruowali naukowcy z Institute of Food Research w Norwich - informuje serwis "BBC News/Health".

  "Dynamic Gastric Model" naśladuje najważniejsze procesy zachodzące w żołądku, uwzględnia zarówno złożone warunki biochemiczne, jak i oddziaływania mechaniczne.

  Maszyna, której zbudowanie zajęło ponad 10 lat ma ułatwić badanie procesów trawiennych u człowieka oraz ocenę zachowania leków w przewodzie pokarmowym.

  Twórcy sztucznego żołądka mają nadzieję, że stanie się on bardziej etyczną alternatywą dla badań na zwierzętach, stosowanych w przemyśle farmaceutycznym.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Gruczoł żołądkowy (łac. gastric gland) - gruczoł znajdujący się w trzonie dna żołądka człowieka jak i innych zwierząt kręgowych. Odpowiedzialny jest za wydzielanie soku żołądkowego. Jest to jeden z trzech gruczołów trawiennych. Pozostałe to gruczoły wpustowe i gruczoły odźwiernikowe. Bunt żołnierzy BDR w Bangladeszu (2009) – bunt żołnierzy BDR (Bangladesh Rifles) rozpoczęty 25 lutego 2009. Bunt żołnierzy paramilitarnych oddziałów ochrony pogranicza był znakiem protestu przeciwko niskiemu żołdowi oraz złym warunkom sanitarnym. Inhibitory pompy protonowej (IPP) – grupa leków stosowanych w terapii schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego, głównie w zapobieganiu i leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Działanie inhibitorów pompy protonowej polega na zahamowaniu wytwarzania kwasu solnego przez pompę protonową znajdującą się w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Z chemicznego punktu widzenia są one słabymi zasadami, pochodnymi sulfinylobenzimidazolu. Są silniejsze od innych leków stosowanych w celu hamowania wydzielania kwasu żołądkowego. Rzadko wywołują działania uboczne, najczęściej pod postacią zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Mogą wchodzić w interakcje z lekami, które ulegają metabolizmowi przy udziale cytochromu P450.

  Sok żołądkowy – jeden z soków trawiennych, który jest wydzieliną gruczołów trawiennych znajdujących się w błonie śluzowej żołądka. Płyn bezbarwny, przezroczysty, o kwaśnym odczynie. Zakwaterowanie żołnierzy „normalne” - jest to zakwaterowanie w budynkach koszarowych lub w budynkach wielofunkcyjnych, posiadających pomieszczenia na wspólne kwatery stałe, w których żołnierze maja zapewnione regulaminowe warunki zakwaterowania z zachowaniem normy powierzchni koszarowej, przypadającej na 1 żołnierza.

  Achlorhydria (bezkwaśność) – brak kwasu solnego w soku żołądkowym znajdującego się w żołądku. Stan ten występuje w przypadku zanikowego nieżytu żołądka, nowotworach żołądka oraz w chorobie Addisona-Biermera (niedokrwistość złośliwa). Pierwotne chłoniaki żołądka (łac. lymphoma ventriculi) – rzadkie guzy, stanowiące około 2% wszystkich chłoniaków i 15% nowotworów żołądka. Żołądek jest najczęstszą lokalizacją chłoniaków w przewodzie pokarmowym i bardzo częstym miejscem przerzutowania chłoniaków.

  Rak żołądka (łac. carcinoma ventriculi, ang. gastric cancer, stomach cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy żołądka wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka. Dyskusja Wikipedii:Głosowania/Stopień wojskowy w biografiach: Mam wątpliwości, czy propozycja jest zgodna z nadrzędną zasadą NPOV (polonocentryzm) – niby dlaczego problem ten ma dotyczyć tylko żołnierzy polskich? Nie pojawi się on w biogramie Brytyjczyka, Niemca, czy Rosjanina? Nie byłoby dobrze, gdybyśmy dla żołnierzy polskich ustalili inne zasady, a dla innych żołnierzy stosowali inne. A propozycję tę prosto można przeredagować aby dotyczyła wszystkich żołnierzy. Aotearoa dyskusja 06:27, 1 gru 2011 (CET)

  Gastropeksja – zabieg chirurgiczny polegający na przyszyciu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Taki zrost żołądka i ściany brzucha praktycznie uniemożliwia obrót żołądka, unieruchamiając go w jednym miejscu.

  Mastka (łac. smegma) – mazista biała lub żółta serowata wydzielina gromadząca się u mężczyzn (łac. Smegma praeputii) pod napletkiem, głównie w szyjce żołędzi, czyli rynience położonej na tylnej powierzchni żołędzi, a u kobiet (łac. Smegma clitoridis) pod napletkiem żołędzi łechtaczki, będąca produktem stłuszczonych i złuszczonych komórek nabłonkowych napletka, flory bakteryjnej oraz łoju. Zawiera także resztki moczu, a u mężczyzn również spermy. Jej zadaniem jest utrzymanie żołędzi w nawilżeniu, co ułatwia przebieg stosunku płciowego.

  Dzieckiem-żołnierzem jest każda osoba poniżej 18. roku życia, która jest członkiem rządowych lub wspieranych przez rząd sił zbrojnych oraz innych regularnych bądź nieregularnych sił albo grup zbrojnych.

  Dodano: 08.01.2010. 00:45  


  Najnowsze