• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szwecja zaleca podnoszenie ciężarów już w wieku siedmiu lat

  08.10.2009. 16:01
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Szwedzki krajowy związek sportowy zalecił, aby podnoszenie ciężarów wprowadzać do programu treningów dzieci już w wieku siedmiu lat, ponieważ wzmacnia układ kostny.

  Sveriges Riksidrottsforbundet zrzeszający 68 związków sportowych obniżył obowiązującą od ponad 20 lat granicę wieku, kiedy zwykle rozpoczynano trening siłowy z ciężarami z piętnastu do zaledwie siedmiu lat. Jak wyjaśnił związek jest to decyzja oparta na wieloletnich badaniach naukowych.

  Podjęto ją po zakończeniu badań prowadzonych przez Michaila Tonkonogiego, profesora prestiżowego uniwersytetu medycznego Karolinska Institutet w Sztokholmie. Rosyjski uczony od wielu lat zajmuje się treningiem siłowym; jest również wykładowcą w wyższej szkole sportowej w Dalarna.

  "Trening siłowy z ciężarami wcale się tak bardzo nie różni w przypadkach dzieci, młodzieży czy dorosłych. Różnica polega tylko na skonstruowaniu go tak, aby dla dzieciaków był zabawą. Dotychczas wszyscy obawiali się kontuzji. A faktycznie jest odwrotnie - trening siłowy we wczesnym wieku wzmacnia kości, zwłaszcza kręgosłup" - uważa Tonkonogi.

  Rosyjski naukowiec, który posiada doświadczenie z treningów judo w byłym ZSRR zwrócił uwagę na statystyki. "W Szwecji, co roku 65 tysięcy dzieci ulega kontuzjom podczas uprawiania sportu, z czego większość z nich odnoszą dziewczęta. Okazuje się, że urazy odnoszą jednostki słabsze. Zajęcia z ciężarami we wczesnym wieku są w stanie zmniejszyć ich liczbę".

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Kuczyński

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione. Trening sportowy – proces polegający na poddawaniu organizmu stopniowo rosnącym obciążeniom, w wyniku czego następuje adaptacja i wzrost poziomu poszczególnych cech motorycznych. Pojęcie treningu obejmuje także naukę nawyków ruchowych związanych z daną dyscypliną sportu. Poprzez odpowiedni trening połączony z właściwym odżywianiem można również kształtować pewne cechy morfologiczne np. zwiększać masę mięśniową czy redukować poziom tkanki tłuszczowej. Trening kardio – trening interwałowy - naprzemienne dawki intensywnego wysiłku (np. pajacyki) i mniej dynamicznego (np. trucht) - zwiększa szybkość przemiany materii.

  Trening indywidualny czyli (one by one) jest to praca trenera z tylko jednym podopiecznym, co wpływa pozytywnie na osiągane efekty treningowe. Trener podczas takiego treningu jest wstanie dużo bardziej zmobilizować podopiecznego, zintensyfikować trening oraz wyeliminować błędy treningowe i kontuzje. Trening indywidualny przeprowadzany jest w oparciu o wcześniej przygotowany plan treningowy ukierunkowany na potrzeby i możliwości psychofizyczne podopiecznego. Jest on stosowany we wszystkich dyscyplinach sportu, jak również wykorzystywany w pracy z osobami, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia i nie mają wystarczającej wiedzy na temat prawidłowego przygotowania planu treningowego. Sporty siłowe − to rodzaj dyscyplin sportowych, do których zaliczne są m.in.: armwrestling, kulturystyka, podnoszenie ciężarów, strongman oraz trójbój siłowy. Trening w sportach siłowych ma na celu zwiększenie tężyzny fizycznej oraz powiększenie masy mięśniowej zawodnika.

  Atletyka – dziedzina sportu, która wyodrębniła się w XIX wieku. W skład atletyki wchodzą dyscypliny, w których podstawą jest wykorzystywanie przez zawodników własnej siły fizycznej, m.in.: podnoszenie ciężarów, strongman, trójbój siłowy i kulturystyka. Wielobój kulturystyczny – dyscyplina sportowa wymyślona i uprawiana w Polsce w latach 60. XX w., oparta na kombinacji elementów kulturystyki (trening siłowy, pozowanie), gimnastyki i podnoszenia ciężarów (wyciskanie, przysiad, zarzut).

  Podnoszenie ciężarów na XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach rozgrywane były w dniach 14-22 sierpnia 2004 w Hali Olimpijskiej Nikea. Mężczyźni rywalizowali w ośmiu kategoriach wagowych, a kobiety w siedmiu. Skala Denver, The Denver Developmental Screening Test (DDST) – powszechnie używany test skyningowy wykorzystywany do wyszukiwania zaburzeń na tle rozwoju psychoruchowego u dzieci w wieku przedszkolnym. Test został skonstruowany przez Williama K. Frankenburga i po raz pierwszy wprowadzony przez Josiah B. Dobbs’a w 1967 roku. Zrewidowany Test Denver (DENVER II), który służy ocenie dzieci w wieku od urodzenia do ukończenia 5 roku życia, jest obecnie sprzedawany przez Denver Developmental Materials, Inc., w Denver w stanie Colorado.

  Stardoll – gra internetowa będąca wirtualną wersją pomysłu papierowych lalek do ubierania. Strona, została uaktywniona 18 września 2006 roku. Ma ponad 236 mln. użytkowników (kwiecień 2013r.), których liczba ciągle wzrasta. Gra polega na ubieraniu wirtualnych lalek (co łączy się z wirtualnym kupowaniem odzieży, kosmetyków, mebli itp.) oraz na wchodzeniu w interakcje z innymi użytkownikami gry (tworzenie klubów i włączanie się do istniejących, pogawędki na czatach, czytanie magazynu o modzie). Grupą docelową są dziewczęta w wieku od 6 do 17 lat.Dzieci poniżej 10 lat mogą założyć konto bezpieczne dla dzieci.Polega ono na tym, że uczestnik nie może dołączyć do klubów, chodzić na imprezy oraz czatować z innymi uczestnikami..

  Podnoszenie ciężarów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896: Zawody w podnoszeniu ciężarów podczas Igrzysk Olimpijskich w 1896 odbyły się w dniu 7 kwietnia. Rozegrano dwie konkurencje: podnoszenie ciężarów oburącz i podnoszenie ciężarów jednorącz.

  Superkompensacja - okres zwiększonej wydolności po okresie wypoczynku po treningu i powrocie do stanu wyjściowego. Jest to zwiększenie zdolności do wykonywania wysiłku i utrwalenie tego przez systematyczne powtarzanie ćwiczeń ruchowych. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów (PZPC) – organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów i działaczy polskiego podnoszenia ciężarów, powstała w 1927 z połączenia Polskiego Związku Ciężkiej Atletyki i Polskiego Związku Towarzystw Atletycznych jako Polski Związek Atletyczny. W latach 1950–57 działał jako Sekcja Atletyki GKKF, w 1964 roku jako Polski Związek Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki. Pod obecną nazwą jest od 1964 roku z siedzibą w Warszawie.

  Nadkompensacja – według Alfreda Adlera skłonność człowieka do "naprawiania" braków danego organu przez intensywny trening. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie istnieje od ponad czterdziestu lat. Zaspokaja potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży do okresu noworodkowego do 18. roku życia w zakresie diagnostyki, leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jeśli jest niezbędna kontynuacja leczenia Szpitalu, możliwa jest opieka nad pacjentami do wieku 25 lat. Część swojej oferty Szpital kieruje również do pacjentów dorosłych. Dotyczy to przede wszystkim badań diagnostycznych, ale także porad specjalistycznych i rehabilitacji leczniczej.

  Neurotrening – trening neurologiczny, terapia medyczna prowadzona przy użyciu specjalistycznygo sprzętu komputerowgo z bardzo czułą głowicą zakończoną elektrodami mierzącymi fale mózgowe(delta, theta, alfa, smr, beta1, beta2 i gamma). Inne nazwy to: neurofeedback, eeg biofeedback, biofeedback eeg, mindfeedback, brainfeedack, cerebrofeedback, neurologiczne biologiczne sprzeżenie zwrotne, neuroterapia, rehabilitacja mózgu, trening mózgu.

  Dodano: 08.10.2009. 16:01  


  Najnowsze