• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Białymstoku powstało Centrum Badań Innowacyjnych

  25.11.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Centrum Badań Innowacyjnych, w którym prowadzone będą badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia czy otyłości, powstało na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Projekt dofinansowany jest z UE.  Jak poinformował PAP Jerzy Tokajuk, pełnomocnik ds. projektu z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w projekcie biorą udział dwa wydziały Uniwersytetu Medycznego: lekarski i farmaceutyczny, a także Centrum Medycyny Doświadczalnej.

  W ramach projektu przewidziano zakup nowoczesnej i specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej. Tokajuk dodał, że obecnie kupiono ponad połowę potrzebnego sprzętu, m.in. automatyczną, wielozadaniową stację przygotowania próbek, czy mikroskopy fluorescencyjne z kamerą.

  Centrum Badań Innowacyjnych będzie go wykorzystywało m.in. do badań na rzecz przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom nowotworowym, chorobom układu krążenia, cukrzycy czy otyłości. Tokajuk dodał, że Centrum tworzą pracownicy Uniwersytetu Medycznego.

  Jak powiedział PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Lech Chyczewski, dzięki nowoczesnemu sprzętowi i powstaniu Centrum będzie możliwe "zintensyfikowanie", a także usprawnienie badań, głównie nad chorobami nowotworowymi.

  "W tej chwili wykrycie nowotworu oparte jest na badaniach cytologicznych i histopatologicznych, trwa najkrócej tydzień. My dążymy do tego, żeby ten okres skrócić, żeby rozpoznanie było w ciągu najwyżej trzech dni. Jesteśmy na dobrej drodze, bo dzięki temu projektowi zakupiliśmy nowe procesory, które pozwalają na skrócenie okresu diagnostyki" - powiedział Chyczewski.

  Dodał, że obecnie uniwersytet zajmuje się diagnostyką genetyczno-molekularną raka płuc i jelita grubego. Poza tym, dzięki nowej aparaturze, uczelnia będzie mogła diagnozować m.in. raka żołądka.

  Oprócz diagnostyki nowotworów, w Centrum będą prowadzone badania nad nowymi markerami nowotworowymi. Centrum zajmie się również poszukiwaniem nowych leków. Dzięki temu, powiedział Chyczewski, będzie możliwa indywidualizacja leczenia chorych - dobranie odpowiednich leków do konkretnych przypadków.

  Projekt "Utworzenie bazy aparaturowej na rzecz Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku" jest realizowany przez uniwersytet od 2009 roku. Całkowity koszt projektu to 12,65 mln zł brutto, w tym dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, wynosi 11,38 mln zł brutto.

  Zakończenie projektu przewidziane jest na początek 2011 roku.  SWI

  PAP - Nauka w Polsce

  rof/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Michał Leonard Święcki (ur. 1938, zm. 8 października 2013 w Warszawie) – polski fizyk, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwerystetu Warszawskiego, profesor Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku, wieloletni pracownik Instytutu Badań Jądrowych, przekształconego później w Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Chór UMB) istnieje od 1951 r. Śpiewają w nim studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od 1991r. kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest Bożenna Sawicka – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dziekan Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Od 2003 r. funkcję II dyrygenta pełni Anna Moniuszko. Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku - polska fundacja założona w 2004 w celu wspierania rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku w zakresie działalności dydaktycznej, naukowej i studenckiej.

  Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Warszawskiej 63 w Białymstoku. Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Pogodna 65 w Białymstoku.

  Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku. Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Świerkowej 20 w Białymstoku.

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Sosnowej 64 w Białymstoku. Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku.

  Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej - powstał z inicjatywy profesor Violetty Bieleckiej i dyrektora Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego w marcu 2006 roku. Po przesłuchaniach konkursowych, ze stu sześćdziesięciu kandydatów wybrano ponad pięćdziesięciu profesjonalnie przygotowanych muzyków. Zakwalifikowani chórzyści wywodzą się z białostockich chórów m.in.: Schola Cantorum Bialostociensis, Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Trzon składu chóru OiFP stanowią artyści śpiewający przez wiele lat w Białostockim Chórze Kameralnym Cantica Cantamus, prowadzonym przez obecnego dyrygenta i kierownika chóru Violettę Bielecką.

  Elżbieta Krajewska-Kułak (ur. 18 czerwca 1957 w Ełku) – polska lekarka, naukowiec, pedagog, społecznik, współtwórczyni oraz wieloletnia Prodziekan i Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pomysłodawczyni i organizatorka dorocznych Międzynarodowych Konferencji Naukowo-Szkoleniowych „Życiodajna śmierć – pamięci Elizabeth Kübler-Ross".

  Ewa Monika Guzik-Makaruk (ur. 11 listopada 1971 w Jaworznie) – profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalistka w zakresie prawa karnego, medycznego prawa karnego, międzynarodowego prawa karnego. Prodziekan do spraw Nauki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Członek wielu towarzystw naukowych m. in. Stowarzyszenia Popularyzacji Wiedzy Prawnej (pełni funkcję prezesa), Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, Societas Humboldtiana Polonorum. Towarzystwo Naukowe, Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Stanisława Batawii. Centrum im. Ludwika Zamenhofa – miejska instytucja kultury utworzona w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19 na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku z okazji organizacji w mieście w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. W dniu 21 lipca 2009 miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum dla obywateli Białegostoku. Początkowo Centrum Zamenhofa było oddziałem Białostockiego Ośrodka Kultury, od stycznia 2011 roku jest samodzielna placówką kultury.

  Wydział Administracji w Siedlcach Uniwersytetu w Białymstoku – wydział zamiejscowy, jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Sokołowska 172 w Siedlcach. Powstał w roku 2009 Ładniej? PRL w przestrzeni miasta – projekt społeczno-artystyczny realizowany w 2009 roku z inicjatywy doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku – oraz Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku zorientowany na wywołanie debaty publicznej nad przemianami zachodzącymi w przestrzeni miejskiej Białegostoku po przekształceniu w 1989 roku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w III Rzeczpospolitą. Projekt zaadresowano do białostockiej młodzieży szkolnej i akademickiej, mieszkańców miasta oraz do turystów.

  Marek Leszek Kowalski (ur. 30 czerwca 1952 roku w Tomaszowie Mazowieckim) - polski lekarz-naukowiec, profesor doktor habilitowany nauk medycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Katedry Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii oraz Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii, dyrektor Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku – pieszy znakowany szlak turystyczny w Białymstoku utworzony i zorganizowany z inicjatywy grupy doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Otwarcie szlaku miało miejsce 20 czerwca 2008 roku. Wydarzenie to poprzedzało przygotowanie ścieżki i mapy szlaku oraz materiałów informacyjnych i edukacyjnych związanych z historią Żydów w Białymstoku.

  Dodano: 25.11.2010. 00:40  


  Najnowsze