• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Katowicach międzynarodowe forum chirurgii okulistycznej

  16.04.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsze w Polsce Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej rozpoczęło się w piątek w Katowicach. Dwudniowa impreza, w której uczestniczą polskie i międzynarodowe autorytety z tej dziedziny, ma upowszechnić wśród lekarzy m.in. najnowsze metody leczenia. 

  Jak powiedziała PAP inicjatorka przedsięwzięcia, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i dyrektor samodzielnego specjalistycznego szpitala klinicznego nr 5 w Katowicach (tzw. kliniki okulistycznej) w Katowicach prof. Wanda Romaniuk, forum ma wypełnić dotychczasową lukę w Polsce w takich przedsięwzięciach.

  "Okulistyka rozwija się bardzo szybko, tak szybko, jak technika. Jest dużo nowości, te nowości trzeba przekazywać, żeby i lekarze operujący wiedzieli, co trzeba robić, i lekarze, którzy kierują do operacji, którzy zajmują się leczeniem zachowawczym, wiedzieli, do jakich zabiegów można już kierować" - wyjaśniła prof. Romaniuk.

  Forum obejmuje trzy kluczowe dziedziny interwencji chirurgicznej w okulistyce - jaskrę, zaćmę i schorzenia siatkówki. Katowiccy specjaliści prezentują m.in. zabiegi związane z operacją zaćmy, których zadaniem jest wyrównanie astygmatyzmu po pierwszej operacji - w postaci tzw. chirurgii refrakcyjnej rogówki, albo w postaci doszczepienia drugiej soczewki.

  "Przedstawiamy m.in. zabieg operacyjny, gdzie jednocześnie robi się przeszczep rogówki, usunięcie soczewki i tzw. witrektomię. To bardzo skomplikowany zabieg, warto go pokazać. () Wykonujemy też tzw. fakotrabekulektomie - czyli przy jednym pobycie w szpitalu, z jednego wejścia, operacje zaćmy i przeciwjaskrowe" - wymieniała prof. Romaniuk.

  Wśród prezentowanych podczas imprezy nowości są m.in. tzw. soczewki toryczne, które likwidują upośledzenie widzenia związane ze zmętnieniem soczewki, a także wyrównują astygmatyzm spowodowany budową rogówki.

  W katowickim forum uczestniczą m.in. konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Jerzy Szaflik, a także specjalizujący się w jaskrze prof. Cesare Mariotti z włoskiej Ancony i prof. Tarek Sharaawy z Genewy oraz wybitni specjaliści leczenia zaćmy m.in. prof. Gerd Auffarth z Heidelbergu i dr Bekir Sitki Aslan ze Stambułu.

  Do udziału w sympozjum zgłoszono łącznie ok. 600 lekarzy i ok. 60 pielęgniarek z całej Polski. Oprócz prowadzonych przez ekspertów sesji tematycznych odbywają się kursy dotyczące operacji zaćmy oraz postępowania przedoperacyjnego, operacyjnego i pooperacyjnego w jaskrze.

  Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej w Katowicach ma być cykliczne. "To ma sens, jeżeli nowości będą przekazywane, rozpowszechniane. W ten sposób będzie można bardziej pomóc pacjentom. A całe rzesze pacjentów oczekują na pomoc żyjąc nadzieją, że pojawi się coś nowego, co jeszcze kilka miesięcy wcześniej było niemożliwe" - wskazała prof. Romaniuk.

  Katowickie Forum odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Organizatorem jest Katedra i Klinika Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach mieszcząca się w należącym do tej uczelni Samodzielnym Specjalistycznym Szpitalu Klinicznym nr 5. MTB

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.

  Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Played by Forum (rozgrywane na forum; PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – gra (zazwyczaj gra fabularna) rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci lub kierują całymi grupami lub strukturami (jak organizacje, państwa, społeczności).

  Played by Forum (rozgrywane na forum; PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – gra (zazwyczaj gra fabularna) rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci lub kierują całymi grupami lub strukturami (jak organizacje, państwa, społeczności).

  Acrysof Toric - toryczna soczewka wewnątrzgałkowa przeznaczona dla pacjentów po usunięciu zaćmy w celu korekcji bezsoczewkowości oraz astygmatyzmu rogówkowego (od wartości około 0,75 do ponad 4 dioptrii). Zabieg usunięcia zmętniałej naturalnej soczewki poprzedzający implantacją soczewki torycznej nie różni się od standardowej operacji zaćmy. Natomiast wszczep soczewki Toric wymaga wcześniejszego oznaczenia osi w której soczewka ma się znaleźć na koniec operacji. Oznaczenie osi dokonuje się poprzez odciśnięcie na rogówce znaczników które pomogą chirurgowi ustawić soczewkę. Wszczep soczewki Toric dokonuje się przez równie małe cięcie jak innych zwijalnych soczewek.

  Forum Nefrologiczne – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Bolesław Rutkowski.

  Marek Antoni Pertkiewicz (zm. 5 grudnia 2013) – polski lekarz, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, doktor habilitowany nauk medycznych w zakresie medycyny, twórca polskiej szkoły żywienia pozajelitowego, oganizator i wieloletni kierownik Oddziału Klinicznego Żywienia i Chirurgii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego

  Dodano: 16.04.2011. 00:40  


  Najnowsze