• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Krakowie otwarto Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej

  31.10.2010. 18:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Krakowie na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto nowoczesną Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej. To jednostka, w której hodowane są komórki ludzkiej skóry, wykorzystywane m.in. do leczenia oparzeń i trudno gojących się ran.

  Pracownia to wspólna inicjatywa Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

  Nowoczesne laboratorium ma 68 mkw. powierzchni. Adaptacja pomieszczeń i zakup aparatury kosztowały w sumie ok. 1,3 mln zł, a były finansowane w ramach dwóch projektów "Małopolskie Centrum Biotechnologii" oraz "Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia".

  Pracownia jest wyposażona m.in. w inkubatory, w których hoduje się komórki, komory laminarne, wirówki i mikroskopy, aparaty do testów diagnostycznych.

  Naukowcy prowadzą badania nad zachowaniem komórek i tkanek poza ludzkim organizmem i hodują komórki skóry ludzkiej.

  "Komórki te mogą być wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju ran, przede wszystkim u osób po rozległych oparzeniach i u pacjentów z przewlekłymi, nie gojącymi się ranami. Proponowane przez nas metody są skuteczne i mało obciążające dla pacjenta" - mówiła dziennikarzom kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Tkankowej dr Justyna Drukała.

  Jak dodała, dotychczas z efektów prac naukowców skorzystało kilkudziesięciu pacjentów uczestniczących w projektach naukowych realizowanych przy współpracy ze szpitalami. "Jesteśmy szczególnie szczęśliwi, że możemy pomagać poparzonym dzieciom" - mówiła dr Drukała.

  Małopolskie Centrum Biotechnologii to wspólne przedsięwzięcie UJ i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W drugim kwartale przyszłego roku ma ruszyć budowa nowej siedziby centrum, w której znajdą się kolejne pracownie badawczo-laboratoryjne. Inwestycja ma być ukończona w 2012 r. "Mamy ambicję, by Kraków stał się zagłębiem biotechnologii. Służy temu powołanie Centrum Biotechnologii oraz organizowane od kilku lat międzynarodowe kongresy Eurobiotech" - mówił prof. Kazimierz Strzałka, kierownik Małopolskiego Centrum Biotechnologii. WOS

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Anna Jadwiga Podhajska (z domu Wiśniewska, ur. 17 kwietnia 1938 w Gdyni, zm. 5 lutego 2006 w Gdańsku) - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Nauczyciel akademicki, ekspert w dziedzinie biotechnologii i animatorka życia naukowego Pomorza. Współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (ICGEB) (ang. International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology) Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych – powstał w wyniku reorganizacji Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni.

  Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – najmłodszy z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstał w roku 2002 na bazie Instytutu Biologii Molekularnej wchodzącego w owym czasie w skład Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Siedziba WBBiB mieści się przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie na terenie III Kampusu UJ. Wydział dysponuje nowoczesnymi laboratoriami oraz bardzo dobrze wyposażonymi salami dydaktycznymi.
  Prace naukowe prowadzone na WBBiB mają zróżnicowany charakter. Wśród nich można wyróżnić m.in.
  Inżynieria biomateriałów jest dziedziną nauki interdyscyplinarnej, która sprowadza się do badania i wytwarzania materiałów biozgodnych, implantów, aparatury medycznej i sztucznych narządów. Jej szerokie zastosowanie możemy dostrzec w inżynierii genetycznej, biotechnologii i inżynierii biomedycznej.

  Tomasz Adam Ciach (ur. 22 września 1965 w Rykach) – polski inżynier chemik, nanotechnolog, biolog. Kierownik Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Założyciel Laboratorium Inżynierii Biomedycznej. Założyciel firmy NanoVelos. Jacek Józef Otlewski (ur. 1956 r.) – polski biolog, specjalizujący się w chemii biofizycznej i enzymologii, nauczyciel akademicki, pierwszy dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2006-2012.

  Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – został założony staraniami trójmiejskiego środowiska akademickiego. Założycielami wydziału byli m.in.: Karol Taylor, Wacław Szybalski, Anna Podhajska oraz Wiesław Makarewicz. Wydział mieści się w budynku gdańskiej, poniemieckiej Victoriaschule oraz w nowo wybudowanym Instytucie Biotechnologii przy ulicy Kładki 24. Janusz Marek Bujnicki (ur. 1975) – profesor nauk biologicznych, kierownik Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie; kierownik grupy badawczej w Laboratorium Bioinformatyki Pracowni Bioinformatyki Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM w Poznaniu; członek Akademii Młodych Uczonych PAN; członek Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN i Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN, członek-założyciel i wiceprezes (2008–2010) a następnie prezes (2011–2013) Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego; członek zarządu Society of Bioinformatics in Northern Europe, SocBiN; członek panelu Life, Environmental and Geo Sciences (LEGS) organizacji Science Europe; członek komitetu naukowego inicjatywy Innovative Medicines Initiative; redaktor wykonawczy, a wcześniej członek rady redakcyjnej czasopisma „Nucleic Acids Research”, zastępca redaktora sekcji w czasopiśmie "BMC Bioinformatics"; członek rady redakcyjnej czasopism „Journal of Applied Genetics”, „Database", „Journal of Nucleic Acids”; redaktor serii „Nucleic Acids and Molecular Biology”. Pierwszy polski laureat grantu w dziedzinie nauk biologicznych przyznawanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC), zwycięzca pierwszej edycji plebiscytu "Polacy z Werwą" w kategorii Nauka.

  Journal of Biochemistry (J. Biochem., JB) – recenzowane czasopismo naukowe publikujące artykuły z dziedziny biochemii, biologii molekularnej, biologii komórki i biotechnologii w języku angielskim. Ukazuje się od 1922 roku i wydawane jest przez Oxford University Press w imieniu Japanese Biochemical Society. Impact factor tego czasopisma wyniósł w 2012 roku 2,719. Redaktorem naczelnym jest Kohei Miyazono, profesor Uniwersytetu Tokijskiego.

  Transhumanizm (czasem skracany do >H lub H+) – ideologia postulująca użycie nauki i techniki, w szczególności neurotechnologii, biotechnologii i nanotechnologii, do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej.

  Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na którym prowadzone są studia na dwóch kierunkach:

  Dodano: 31.10.2010. 18:19  


  Najnowsze