• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W łódzkim szpitalu WAM otwarto nowoczesną klinikę chirurgii

  29.09.2010. 13:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi odbyła się 28 września uroczystość otwarcia zmodernizowanej Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Modernizacja kosztowała 3 mln zł.  "Ta chirurgia z małymi przerwami działa od 1937 roku. Nadszedł więc czas, aby dostosować wyposażenie sprzętowe i warunki pobytu pacjentów do wymogów XXI wieku. Ta klinika jest bardzo potrzebna mieszkańcom Łodzi i całego województwa. Rocznie udziela się tu prawie 10 tys. porad i wykonuje prawie 2 tys. hospitalizacji oraz ok. 300 dużych zabiegów rako-chirurgicznych na klatce piersiowej" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor szpitala prof. Jacek Rysz.

  Po modernizacji klinika nadal może przyjąć jednocześnie 39 pacjentów, którzy będą przebywać w 14 przestronnych, w większości dwuosobowych salach z łazienkami. Są również nowoczesne sale: zabiegowa, opatrunków septycznych oraz 6-łóżkowa sala pooperacyjna z klimatyzacją i systemem monitorowania parametrów życiowych każdego pacjenta.

  Klinikę wyposażono też m.in. w instalację gazów medycznych z panelami na każdej sali chorych, sygnalizację alarmu pożarowego i wentylację oddymiającą.

  "Całkowity remont kosztował 3 mln zł. Blisko 2 mln zł na ten cel przekazało Ministerstwo Zdrowia. Reszta to środki własne szpitala" - poinformował Rysz.

  Dodał, że klinika otrzymała również część pieniędzy z 1,3 mln zł "grantu aparaturowego" z Ministerstwa Zdrowia oraz z 1 mln zł przekazanego na szpital przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

  "Klinika jest w tej chwili wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, jakiego nie ma nie tylko w naszym województwie. Są tu również ludzie, którzy potrafią w pełni ten sprzęt wykorzystać" - powiedział kierownik kliniki prof. Marian Brocki.

  Podkreślił, że do kliniki przyjeżdżają chorzy z całej Polski, którzy byli już operowani w swoim regionie, ale zabiegi te nie przyniosły rezultatu i lekarze kazali im szukać "lepszej kliniki". "Przyjeżdżają też ludzie z ościennych krajów Unii Europejskiej" - dodał Brocki.

  Obecny na otwarciu rektor Uniwersytetu Medycznego Paweł Górski podkreślił, że klinika jest potrzebna nie tylko mieszkańcom Łodzi i regionu, ale jego uczelni.

  "Nowoczesny szpital i nowoczesna klinika to także nowoczesna oferta dydaktyczna dla Polaków i nie tylko Polaków. Dzięki tej klinice wzbogaca się materiał dydaktyczny, a Uniwersytet Medyczny staje się bardzo nowoczesnym miejscem nauczania" - powiedział rektor UM Paweł Górski.

  Dodał, że rozpoczął już starania o to, by Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów w Łodzi wszedł w "ofertę NATO-wską". "Do tego dążymy. Mając doskonale wyposażoną klinikę zabiegową, wysoko wykwalifikowaną kadrę, bardzo dobre warunki techniczne oraz znakomite położenie - w centrum Polski z całkiem niezłym lotniskiem mogącym przyjąć duże samoloty - mamy optymalne warunki do tego, żeby wejść w ofertę dla NATO, które jest zainteresowane propozycją leczenia u nas swoich żołnierzy" - wyjaśnił Górski. Dodał, że dla szpitala rozpoczęcie współpracy z NATO wiązałoby się m.in. ze znaczącą poprawą sytuacji finansowej. DUK

  PAP - Nauka w Polsce

  bno/ bk/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki – jeden z największych szpitali w Polsce, położony w Łodzi w dzielnicy Górna. Ma profil ginekologiczno-położniczy i pediatryczny oraz status jednostki badawczo-rozwojowej Ministerstwa Zdrowia. Prowadzi działalność leczniczą, naukową oraz dydaktyczno-szkoleniową. W części ginekologiczno-położniczej mieści się 10 klinik z 396 łóżkami (oraz ok. 100 noworodkowych) i 30 poradni, w części pediatrycznej - 13 klinik z 404 łóżkami i 28 poradni; w instytucie funkcjonuje także 10 zakładów diagnostycznych. Rocznie instytut przyjmuje ok. 40 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne oraz udziela ok. 200 tysięcy porad lekarskich w poradniach przyszpitalnych. Od 1 marca 2011 poradnie szpitala zostały sprywatyzowane. Klinika - specjalistyczny oddział szpitalny wchodzący w skład uczelni lub instytutu naukowego, który oprócz leczenia chorych prowadzi prace dydaktyczne oraz badawcze. SPZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralny Szpital Weteranów – szpital wybudowany w 1937 w Łodzi, którego działalność i tradycje są związane z działalnością wojskowej służby zdrowia, obecnie stanowiąc bazę dydaktyczną m.in. dla nauki studentów Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i szkolenia lekarzy wojskowych w ramach Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi.

  Jan Raczyński (1899-1972) – polski chirurg, profesor nauk medycznych na Akademii Medycznej w Warszawie, kierownik kliniki chirurgicznej, a w latach 1960-1965 dziekan Wydziału Lekarskiego tej Akademii.
  Klinika Uniwersytetu Nawarry - prywatna klinika znajdująca się w Pampelunie (Hiszpania). Stanowi część Uniwersytetu Nawarry, prowadzonego przez Opus Dei. Została uruchomiona w roku 1962, zatrudnia obecnie 2300 osób.

  Klinika Psychiatrii Uniwersytetu w Zurychu, klinika Burghölzli (niem. Psychiatrische Universitätsklinik Zürich) – klinika psychiatryczna założona w 1870 roku z inicjatywy Wilhelma Griesingera. Od 1870 roku dyrektorami kliniki byli Bernhard von Gudden, Gustav Huguenin i Eduard Hitzig. Czwartym dyrektorem był Auguste Forel, za którego kadencji szpital zyskał międzynarodową sławę. Od 1898 do 1927 roku dyrektorem był Eugen Bleuler, którego asystentem był Carl Gustav Jung. Kolejnymi dyrektorami byli Hans Wolfgang Maier i syn Eugena, Manfred Bleuler. Klinika Burzyńskiego – klinika założona w 1976 roku w Teksasie (USA) przez Stanisława Burzyńskiego. Oferuje ona rzekome, niepotwierdzone naukowo terapie chorób nowotworowych. Klinika jest najbardziej znana z kontrowersyjnej „terapii antyneoplastonowej”, wykorzystującej związki zwane antyneoplastonami, odkrytymi przez Burzyńskiego w latach 70. XX wieku.

  Lista odcinków serialu Off the Map: Klinika w tropikach: Poniżej znajduje się lista odcinków amerykańskiego serialu dramatycznego Off the Map: Klinika w tropikach, który ukazuje życie lekarzy pomagających ludziom w dżungli. Służba zdrowia we Wrocławiu: We Wrocławiu znajduje się 14 (i dwa w budowie) szpitali publicznych oraz ogromna ilość ośrodków zdrowia. Dzięki współpracy z tutejszą Akademią Medyczną 12 lutego 1958 dokonano pierwszej w Polsce operacji na otwartym sercu, a 31 marca 1966 roku pierwszej operacji przeszczepienia nerki od żywego dawcy. Były to wówczas osiągnięcia o znaczeniu europejskim. III Klinika Chirurgii, kierowana przez prof. Z. Jeziorę, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wyspecjalizowała się w operacjach wytwórczych przełyku, uzyskując w tej dziedzinie czołowe miejsce w kraju.

  Klinikák − stacja budapeszteńskiego metra znajdująca się w ciągu niebieskiej linii podziemnej kolejki. Posiada jeden − centralnie ulokowany − peron.

  Szpital św. Anny w Miechowie - szpital założony na podwalinach szpitala średniowiecznego. Obecnie (2008) dysponuje 330 łóżkami w 11 oddziałach. Dodatkowo w oddziałach funkcjonuje 21 sal zabiegowych, dostosowanych do wykonywania opatrunków i drobnych zabiegów. Szpital wyposażony jest w oddział ratownictwa medycznego. Zatrudnienie wynosi 463 osoby. Szpital rzeczowo i finansowo wspierany jest przez Fundację Szpitala św Anny w Miechowie, zarządzającą również apteką na terenie szpitala.

  Marek Antoni Pertkiewicz (zm. 5 grudnia 2013) – polski lekarz, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, doktor habilitowany nauk medycznych w zakresie medycyny, twórca polskiej szkoły żywienia pozajelitowego, oganizator i wieloletni kierownik Oddziału Klinicznego Żywienia i Chirurgii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego

  Dodano: 29.09.2010. 13:05  


  Najnowsze