• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W niedzielę spotkanie 25 laureatów Nobla z młodymi naukowcami w Lindau

  25.06.2011. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przez tydzień młodzi badacze z 80 krajów i naukowcy uhonorowani nagrodą Nobla będą rozmawiać o przyszłości medycyny. Polskę reprezentować będzie czworo laureatów programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Spotkanie rozpocznie się 26 czerwca.

  Jak poinformowała Magdalena Kołomańska z FNP, tegoroczne spotkanie w Lindau poświęcone jest zagadnieniom z zakresu fizjologii i medycyny. Głównym tematem będzie zdrowie w perspektywie globalnej, ponieważ zdrowie na świecie staje się jednym z największych wyzwań współczesności.

  "Duża część światowej populacji narażona jest na choroby takie jak malaria, HIV czy gruźlica. Innym ważnym zagadnieniem poruszanym w czasie trwania Spotkań z Noblistami będzie proces komunikacji komórkowej i pytanie, w jaki sposób badania nad tym fenomenem przyczyniają się do rozwoju nowych leków. Planowana jest również dyskusja na temat ostatnich postępów w genetyce" - wyjaśniła Kołomańska.

  W spotkaniu weźmie udział czworo badaczy z Polski - laureatów stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców z 2010 r.

  "Od 2006 roku Fundacja finansuje udział kilku laureatów START-u w tym prestiżowym wydarzeniu. W tym roku będą to: Łukasz Małek z Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Aleksandra Maruszak z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie, Maria Mosor z Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu oraz Tomasz Wojtowicz z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego" - poinformowała przedstawicielka fundacji.

  W programie spotkania w Lindau są dyskusje panelowe, wykłady, seminaria i nieformalne rozmowy. W tym roku dodatkową możliwość konfrontacji z największymi osobistościami świata nauki stwarzają tzw. klasy mistrzowskie - kursy, na których młodzi uczeni przestawiają swoje badania i dyskutują o nich z noblistami. Kolejną formą wymiany poglądów są dyskusje, podczas których laureaci nagrody Nobla i badacze młodego pokolenia zamieniają się miejscami - tutaj to nobliści zadają pytania, a odpowiedzi udzielają młodzi naukowcy.

  Spotkania z noblistami w Lindau na południu Niemiec organizowane są od 1951 roku. Umożliwiają wymianę poglądów, wiedzy i doświadczeń między najwybitniejszymi uczonymi we współczesnej nauce a wyróżniającymi się badaczami młodego pokolenia. "Kształcić. Inspirować. Łączyć" (Educate. Inspire. Connect) - to motto i główne wartości promowane przez Radę ds. Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau oraz Fundację Spotkania z Noblistami w Lindau - organizatorów wydarzenia.

  Więcej informacji o programie i szczegółach spotkania: www.lindau-nobel.org

  PAP - Nauka w Polsce

  ula/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lindau (Bodensee) (hist. Lindau im Bodensee) - miasto powiatowe w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, siedziba powiatu Lindau (Bodensee). Leży nad Jeziorem Bodeńskim. Jest portem żeglugi śródlądowej i ośrodkiem turystycznym. Najstarsza część miasta leży na wyspie o powierzchni 0,68 km².
  Od roku 1951 w mieście odbywają się coroczne zjazdy laureatów nagrody Nobla. Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest stowarzyszeniem naukowym skupiającym laureatów stypendium FNP typu post-doc (obecnie program KOLUMB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Nagroda Laskera – amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny. Nagroda ta jest przyznawana od 1946 żyjącym badaczom przez fundację Lasker Foundation, założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Woodward Lasker (później znaczącą aktywistkę w dziedzinie badań medycznych). Nagrody cieszą się znacznym prestiżem i czasem są nazywane amerykańskim Noblem. Do roku 2005, 71 z laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

  Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza – to święto literatury organizowane co dwa lata, zawsze w maju w Krakowie. Festiwal gości osobistości światowej literatury: poetów i prozaików – w tym laureatów Nagrody Nobla –a także krytyków i tłumaczy. Przez cały tydzień trwają spotkania autorskie, wieczory poetyckie, debaty i spotkania panelowe. Festiwal nie skupia się tylko na osobie Czesława Miłosza – polskiego noblisty i wielkiego poety, ale przede wszystkim prowokuje do dyskusji o kondycji współczesnej kultury widzianej przez pryzmat dzieł literackich. Norweski Instytut Noblowski (nor. Det Norske Nobelinstitutt) – założona w 1904 roku instytucja, której głównym zadaniem jest wspomaganie i obsługa administracyjna Norweskiego Komitetu Noblowskiego podczas prac nad wyborem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Do zadań Instytutu należy również organizacja uroczystości wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Instytut Noblowski może być traktowany jako sekretariat Komitetu.

  Lindau Hauptbahnhof – główna stacja kolejowa miasta Lindau (Bodensee), na Wyspie Lindau, w kraju związkowym Bawaria, w Niemczech. Jest to stacja czołowa posiadająca 4 perony, ma status kategorii 3. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

  Lindau-Aeschach – przystanek kolejowy w Lindau (Bodensee), w kraju związkowym Bawaria, w Niemczech, znajduje się w dzielnicy Aeschach, przy Weckerstraße. Zatrzymują się tutaj pociągi Regionalbahn. Instytut Karolinska (szw. Karolinska Institutet) – uniwersytet medyczny w Solnie (regionie Sztokholm), założony w 1810. Komitet instytutu przyznaje Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Do Instytutu należy Szpital Karolinska. Dwa główne kampusy Instytutu znajdują się w Solnie i Huddinge. Instytut Karolinska to jeden z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Kształci się tam około 6000 studentów i 3000 doktorantów.

  Right Livelihood Award – nagroda ufundowana w 1980 przez szwedzkiego pisarza i filantropa Jakoba von Uexkülla, przyznawana co roku osobom "pracującym nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat". Międzynarodowe jury przyznaje co roku zwykle cztery nagrody osobom lub instytucjom działającym na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, zrównoważonego rozwoju, edukacji, pokoju, itp. Laureaci otrzymują nagrodę w wysokości około 250 tys. dolarów (nie dotyczy to laureatów nagrody honorowej). Nagroda nazywana jest często "alternatywną Nagrodą Nobla".

  Nagroda na rzecz Nauki Polskiej – polska nagroda naukowa przyznawana od marca 1992 przez Radę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w następujących dziedzinach:

  Lista laureatów Nagrody Nobla polskiego pochodzenia: Lista prezentuje laureatów Nagrody Nobla związanych z Polską. Warunkiem umieszczenia na liście jest spełnienie co najmniej jednego z poniższych kryteriów: Opfenbach – miejscowość i gmina w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Lindau (Bodensee). Leży w Allgäu, około 15 km na północny wschód od Lindau (Bodensee), przy drodze B32.

  Lindenberg im Allgäu, Lindenberg i. Allgäu – miasto w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Lindau (Bodensee). Drugie co do wielkości miasto w powiecie, leży w Allgäu (Westallgäu), około 15 km na północny wschód od Lindau (Bodensee), na trasie Niemieckiej Drogi Alpejskiej Deutsche Alpenstraße.

  Dodano: 25.06.2011. 09:04  


  Najnowsze