• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W sobotę dzień otwarty dla pacjentów z bólem

  09.12.2010. 21:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  11 grudnia 2010 roku w Poradni Leczenia Bólu Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów.  Akcja organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Skutecznej Kontroli Bólu "Ulga w bólu". Honorowy patronat nad Programem oraz Dniami Otwartymi objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Głównym celem inicjatywy jest uświadomienie osobom cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych, że mają szansę na skuteczne uśmierzanie bólu oraz że istnieją specjalistyczne placówki, do których mogą zgłosić się po pomoc.

  Dzień Otwarty odbędzie się 11 grudnia w godzinach 09.00 - 16.00 w Poradni Leczenia Bólu, znajdującej się na terenie Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP przy ul. Czerniakowskiej 231 w Warszawie. Aby skorzystać z bezpłatnej porady lekarza specjalisty z zakresu medycyny bólu i psychologa, należy zapisać się pod numerem telefonu: (022) 321 51 85, czynnym od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 17.00. Skierowanie lekarskie nie jest wymagane.

  "W Polsce codziennie blisko 1/3 dorosłych ludzi cierpi z powodu różnego rodzaju dolegliwości bólowych, które uniemożliwiają im codzienne funkcjonowanie. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że istnieją specjalistyczne placówki oraz lekarze, którzy zajmują się profesjonalną pomocą w leczeniu bólu. Kompleksowo przeprowadzone badanie pacjenta umożliwia postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie skutecznej terapii, dlatego tak ważne jest, by poprzez tego typu inicjatywy budować świadomość społeczną nt. możliwości i szans leczenia bólu" - powiedział prof. dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, członek Rady Programowej kampanii "Ulga w bólu", prezes PTBB oraz kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dzień Otwarty w Poradni Leczenia Bólu będzie szansą uzyskania bezpośredniej pomocy w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych, takich jak bóle głowy, kręgosłupa czy stawów. "W wielu przypadkach ból o charakterze przewlekłym wpływa znacząco na kondycję psychiczną, dlatego pacjenci będą mogli porozmawiać również z psychologiem. Pozwoli to na kompleksowe przeprowadzenie badania, umożliwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie skutecznej terapii" - uważa dr Agnieszka Sankowska, specjalista z Poradni Leczenia Bólu w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie.

  W 2010 roku Dni Otwarte zostały zorganizowane w 3 miastach: Gdańsku, Rzeszowie i Poznaniu; łącznie z bezpłatnych porad specjalistów skorzystało blisko 100 osób. PMW

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Przezskórna stymulacja nerwów (ang. transcutaneous electrical nerve stimulation, TENS) – metoda leczenia przewlekłych dolegliwości bólowych. Może być stosowana również w ostrym stanie choroby, gdyż nie jest wymagane ułożenie elektrod bezpośrednio w miejscu bólu. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) to polska uczelnia medyczna mająca swoją siedzibę w Warszawie prowadząca studia specjalizacyjne dla lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i dla dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, zapewniająca możliwość kształcenia ustawicznego oraz prowadząca studia doktoranckie. Uczelnia jest organem założycielskim dla dwóch szpitali: Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy w Otwocku. Glukozamina (łac. Glucosaminum) – organiczny związek chemiczny pochodzenia naturalnego. Przypuszczano, że przyczynia się ona do odbudowy chrząstki stawowej i może wywierać wpływ na zmniejszanie odczuwania bólu oraz sprawniejsze funkcjonowanie stawów. Preparaty siarczanu glukozaminy wykorzystywane są przy wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. W roku 2001 opublikowano badanie wskazujące, że lecznicze działanie glukozaminy nie jest pewne. Metaanaliza opublikowana w 2010 roku stwierdza, że w porównaniu z placebo, glukozamina, a także chondroityna i ich połączenie nie zmniejszają bólu stawów i nie mają wpływu na zwężenie szpary stawowej. We wnioskach z badania zaleca się odstąpienie od refundacji leczenia glukozoaminą i zaprzestanie przepisywania tego związku przez lekarzy.

  Maciej Hilgier (ur. 22 maja 1950 w Warszawie, zm. 12 czerwca 2007) – polski lekarz anestezjolog, doktor nauk medycznych, były prezes, a następnie wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Kierownik Oddziału Badania Bólu i Terapii Paliatywnej Centrum Onkologii w Warszawie. Członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Europa Przeciw Bólowi. Współautor wraz z Jerzym Jaroszem monografii „Leczenie bólów nowotworowych”. Autor pionierskiej pracy „Blokady układu współczulnego” (1995). Jeden z niewielu lekarzy mających tytuł "Lekarza Niezwykłego" otrzymywanego za szczególne poświęcenie i zaangażowanie w pomoc chorym. Ból (łac. dolor; gr. algos, odyne) – według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory.

  Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, ból (łac. dolor; gr. algos, odyne) to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory. Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu (International Association for the Study of Pain, IASP) - międzynarodowe towarzystwo zajmujące się problematyką bólu w aspektach naukowym, praktycznym i edukacyjnym. Powstało w 1973 roku. Obecnie przewodniczącym jest Profesor Troels Staehelin Jensen.

  Crux - opowiadanie Jacka Dukaja, wydane w książkach PL +50. Historie przyszłości w 2004 roku oraz Król Bólu w roku 2010. Troels Staehelin Jensen – profesor Uniwersytetu w Århus w Danii. Jensen był przewodniczącym Scandinavian Association for the Study of Pain (1989-1994). Obecnie jest przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (International Association for the Study of Pain, IASP).

  Dodano: 09.12.2010. 21:11  


  Najnowsze