• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • We Wrocławiu o chirurgii robotowej

  02.03.2012. 07:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad pięciuset chirurgów, naukowców, konstruktorów i studentów bierze udział w pierwszym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, który w czwartek rozpoczął się we Wrocławiu. 

  Jak powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu i organizator kongresu, prof. Wojciech Witkiewicz, głównym celem spotkania jest określenie rodzaju operacji, w których powinien być używany robot chirurgiczny oraz kwestii refundacji zabiegów przez NFZ.

  ,,Obecnie NFZ nie refunduje zabiegów, w których używany jest robot. Fundusz twierdzi, że są to zbyt drogie procedury, ale wylicza przy tym koszt samej operacji, a to niewłaściwe. Jeśli bowiem wziąć pod uwagę także koszty pobytu pacjenta w szpitalu, zwolnień lekarskich i rehabilitacji to te proporcje całkowicie się zmieniają" - tłumaczył lekarz.

  Podczas kongresu poruszona zostanie także kwestia zakupu kolejnych robotów przez polskie placówki medyczne. Witkiewicz podkreślił, że obecnie w Polsce działa tylko jeden robot chirurgiczny Da Vinci, który znajduje się we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

  ,,Nie mamy się co porównywać nie tylko do Niemiec, gdzie takich robotów jest ponad pięćdziesiąt, ale także do Czech i Rumunii, gdzie jest ich ok. dziesięciu. Chcielibyśmy, żeby w Polsce pojawiły się kolejne takie maszyny, i wiem, że kilka ośrodków przygotowuje się już do ich sprowadzenia" - poinformował Witkiewicz.

  Pierwszy zabieg z użyciem robota Da Vinci został przeprowadzony we Wrocławiu ponad rok temu. Jest on stosowany w diagnostyce i terapii chorób prostaty oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Może być również stosowany w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-pass'ów. Obecnie na świecie pracuje ponad 2 tys. takich robotów, w większości w Stanach Zjednoczonych.

  W spotkaniu weźmie udział ponad pięciuset chirurgów, naukowców, konstruktorów m.in. ze Szwecji, Czech i Izraela, ale także studentów medycyny, którzy na uczelniach mają ćwiczenia z dyscyplin zabiegowych. ,,Dydaktyka to kolejny cel naszej konferencji. Studenci będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach z użyciem symulatorów robotów chirurgicznych i spotkać się z wybitnymi specjalistami" - zaznaczył dyrektor.

  Kongres potrwa do soboty. Na piątek zaplanowane zostały m.in. wykłady na temat zastosowań robotów chirurgicznych oraz rozwoju tych maszyn. W sobotę odbędzie się m.in. dyskusja "Roboty chirurgiczne w chirurgii onkologicznej" oraz warsztaty laparoskopowe.

  Patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.

  PAP - Nauka w  Polsce

  mic/ hes/ krf/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera. Roboty medyczne – stanowią grupę robotów wspomagających procedury medyczne. Grupę tę stanowią w większości telemanipulatory, które wykorzystują działanie lekarza po jednej stronie i efektora po drugiej stronie. Zadaniem lekarza jest sterowanie ruchami robota oraz decydowanie o zadaniach do wykonania. Efektor z kolei, jak wynika z nazwy, ma za zadanie wykonywanie zadanych mu poleceń z nieosiągalną dla człowieka precyzją. Natomiast manipulatory rehabilitacyjne mogą być sterowane m.in. ruchami głowy, brody, gałki ocznej. Roboty medyczne stosowane są także do obsługi pacjentów oraz osób niepełnosprawnych pomagając w takich zadaniach jak np. przemieszczanie się, czy spożywanie posiłków. System chirurgiczny da Vinci – system robota medycznego stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical. Został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, korzystając z podejścia małoinwazyjnego. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, jego szczególną przydatność odnotowuje się w zabiegach urologicznych, kardiologicznych oraz ginekologicznych.

  Edukacja we Wrocławiu: Wrocław należy do największych w Polsce ośrodków uniwersyteckich. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci się tu około 150 tysięcy osób. Życie umysłowe skupia się wokół wyższych uczelni, na czele z Uniwersytetem Wrocławskim liczącym 47 000 studentów i Politechniką Wrocławską (ponad 40 000 studentów). Założony w 1950 roku Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu posiada tradycje kształcenia sięgające 1811 roku. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – powołany w 1947 kształci ponad 18 000 studentów. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu założony w 1951 roku jest jednym z największych tego typu w kraju, z liczbą ponad 13 000 studentów. Oprócz licznych placówek państwowych, we Wrocławiu istnieje wiele uczelni prywatnych i ośrodków badawczych. Służba zdrowia we Wrocławiu: We Wrocławiu znajduje się 14 (i dwa w budowie) szpitali publicznych oraz ogromna ilość ośrodków zdrowia. Dzięki współpracy z tutejszą Akademią Medyczną 12 lutego 1958 dokonano pierwszej w Polsce operacji na otwartym sercu, a 31 marca 1966 roku pierwszej operacji przeszczepienia nerki od żywego dawcy. Były to wówczas osiągnięcia o znaczeniu europejskim. III Klinika Chirurgii, kierowana przez prof. Z. Jeziorę, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wyspecjalizowała się w operacjach wytwórczych przełyku, uzyskując w tej dziedzinie czołowe miejsce w kraju.

  Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi. RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup.

  Obwodnica śródmiejska we Wrocławiu – trasa obiegająca centralne dzielnice miasta w odległości od 3 do 5,5 km od Rynku, znajdująca się obecnie w budowie. Trasa otwierana jest etapami, ponad 17 km przebiegu oddano już do ruchu. Jej całkowita długość wyniesie około 25 km. Planowanie trasy dotyczy robotów mobilnych, opisuje sposoby na szukanie trasy od punktu startowego do punktu końcowego i podzielone jest na dwa odrębne działy. W pierwszym dziale znajduje się wiele rozwiązań dla jednej klasy robotów mobilnych (robotów holonomicznych), w drugim dziale niewiele rozwiązań dla pozostałych klas.

  Iteracyjny najbliższy punkt (ang. Iterative Closest Point) – algorytm stosowany w celu zminimalizowania różnicy między dwoma chmurami punktów. ICP jest powszechnie stosowany do rekonstrukcji trójwymiarowego otoczenia na podstawie serii trójwymiarowych skanów otoczenia. Stosowany jest w architekturze łączenia kolejnych skanów budynków, celem utworzenia ich pełnego modelu 3D. W lokalizacji robotów, zwłaszcza do aktywnego planowania trasy (zazwyczaj tam gdzie odometria jest niewiarygodna ze względu na śliski teren) itp.

  Dodano: 02.03.2012. 07:25  


  Najnowsze