• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • We wtorek spotkanie z prof. Marią Siemionow w warszawskiej SWPS

  10.09.2011. 10:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ze światowej sławy chirurgiem, prof. Marią Siemionow będzie się można spotkać 13 września w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski.

  Prof. Maria Siemionow jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od wielu lat pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie kieruje badaniami w dziedzinie chirurgii plastycznej w Cleveland Clinic Foundation.

   

  W ośrodku tym po ponad dwudziestu latach przygotowań 17 grudnia 2008r. przeprowadziła pierwszą w USA i czwartą na świecie transplantację twarzy. Przeszczep polegał na rekonstrukcji ważnych struktur kostnych, chrzęstnych i naczyniowych. Transplantacja obejmowała ponad 80 proc. twarzy. Prof. Siemionow w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów.

  W 2009 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej, za zasługi w pracy naukowej i badawczej Maria Siemionow została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej.

  Szczegóły spotkania w SWPS na stronie: http://www.swps.pl/maria-siemionow-w-swps

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Siedemnaście mgnień wiosny (ros. Семнадцать мгновений весны) – radziecki serial telewizyjny z 1973 na podstawie jednej z powieści Juliana Siemionowa, w reżyserii Tatiany Lioznowej. Autorem scenariusza i tekstu narratora filmu był sam Siemionow. Serial liczył 12 odcinków, których akcja rozgrywa się w ciągu 17 dni (stąd tytuł). Realizowano go głównie na Łotwie, a Ryga udawała miasta szwajcarskie. Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska. Barbara Szacka (ur. 1930) – polska socjolog. Zajmuje się problematyką pamięci zbiorowej, biologicznych podstaw życia społecznego i socjologią ogólną. Autorka podręcznika Wprowadzenie do socjologii (Warszawa 2003). Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim, aktualnie pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

  Andriej Czerkizow (Андрей Черкизов), właściwie Andriej Aleksandrowicz Siemionow (Андрей Александрович Семёнов, ur.1955-zm. 14 stycznia 2007) - rosyjski dziennikarz, komentator polityczny radia Echo Moskwy, z którym współpracował od 1991 r., oraz telewizji ORT i NTV. Ekspert w sprawach Polski. W latach 1989-1991, współpracownik Radia Swoboda. Asystent pisarza Juliana Siemionowa Maria Zofia Siemionow z domu Kusza (ur. 3 maja 1950 w Krotoszynie) – polska chirurg i transplantolog, pracująca w USA.

  Mirosław Duchowski (ur. 1948) – malarz i projektant przestrzeni publicznych. Profesor zwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Kieruje interdyscyplinarnym, międzyuczelnianym Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej, oraz Instytutem Kultury i Komunikowania SWPS. Prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1990-93 był prorektorem ASP. Lech Andrzej Sokół (ur. 21 lutego 1942 w Koprzywnicy) - doc. dr hab., historyk dramatu i teatru, witkacolog. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN, warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W latach 1991-1996 ambasador RP w Królestwie Norwegii i Republice Islandii.

  Maria Barbara Topolska Maria Barbara Piechowiak Topolska (ur. 21 maja 1938 r. w Kożminku)(pseudonim wydawniczy od 1986 M.B. Piechowiak)- polska historyk. Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu; kierunek: historia. Uczennica prof. Henryka Łowmiańskiego. Doktorat w 1966 r. habilitacja w 1984 r. na UAM Poznań. Tytuł naukowy profesora w 2002. W latach 1978- 2004 pracownik naukowy w Zakładzie Badań Polonijnych (następnie Narodowościowych PAN. w Poznaniu). Od 1997 r.profesor mianowany w W.S.P.- Zielona Góra, a następnie od 2003 r. profesor zwyczajny na Uniwersytecie Zielonogórskim- pięć wypromowanych prac doktorskich. Od 2011 profesor emerytowany. Mąż: Jerzy Topolski (1962-1973 r.), a w latach 1986-2004 - Alfred Piechowiak. Paweł Maria Ostaszewski (ur. 2 sierpnia 1963) − polski psycholog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i w SWPS. Zajmuje się psychologią behawioralną, radykalnym behawioryzmem, analizą zachowania i psychologią biologiczną.

  Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej (WSTiE) – niepubliczna wyższa uczelnia z siedzibą w zamku suskim zwanym Małym Wawelem. Powstała w 2001 roku i prowadzi studia na trzech wydziałach: Turystyki i Rekreacji, Informatyki oraz Nauk Społecznych, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Rektorem uczelni jest prof. dr hab. Janusz Sondel, kanclerzem Maria Grzechynka. Wśród kadry dydaktyczno-naukowej są m.in. prof. dr hab. Jan Hertrich-Woleński, prof. dr hab. Jan Rusek, prof. dr hab. Andrzej Pankowicz (do 2011 roku, zmarł).

  Ida (Idalia) Maria Kurcz (ur. 13 września 1930 w Łodzi) - psycholog, profesor zwyczajny doktor habilitowany. Od 1951 roku jest związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w Instytucie Psychologii PAN i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Również redaktor czasopism i podręczników. Współpracuje z magazynem psychologicznym Charaktery. Mariola – imię żeńskie, pochodna od imienia Maria. Pochodzi od francuskiego Mariolle, oznaczającego małą figurkę Matki Boskiej. Występuje przede wszystkim w Polsce, a także w Hiszpanii, gdzie stanowi skrót od nazwy Matki Boskiej: Maria de la Ola (lub de Las Olas) – "Matka Boska (Maria) od Fal".

  Chirurgia Polska (ang. Polish Surgery) – to oficjalny półrocznik Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Krzysztof Ziaja. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Walerian Staszkiewicz oraz prof. Piotr Szyber. Bridging Eastern & Western Psychiatry (BE&WP) (ros. Мост между Восточной и Западной психиатрией) jest stowarzyszeniem non-profit europejskich psychiatrów, które promuje nawiązywanie współpracy naukowej oraz wymiany doświadczeń między psychiatrami z Europy środkowo-wschodniej i zachodniej. Zostało ono założone w 2002 przez grupę psychiatrów i psychologów, naukowców z europejskich uczelni. Inicjatorami powstania stowarzyszenia byli: Prof. Maria Luisa Figueira, oraz Prof. Mario Di Fiorino.

  Dodano: 10.09.2011. 10:33  


  Najnowsze