• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkrótce pierwsze przeszczepy przygotowanych w Polsce łąkotek

  18.10.2010. 00:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsze w Polsce operacje przeszczepu łąkotki stawu kolanowego, z użyciem opracowanych i przygotowanych w Polsce przeszczepów, przeprowadzą 27 października lekarze Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach (Śląskie).  Łąkotki do przeszczepu przygotowuje bank tkanek Homograft - spółka należąca do Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, założonej przez prof. Zbigniewa Religę.

  Zabieg pozwoli ludziom, po usunięciu ich własnych łąkotek, na powrót do pełnej sprawności, powstrzyma też zwyrodnienie stawu. Dotychczas w Polsce nie wykonywano rutynowo takich zabiegów ze względu na wysokie koszty przygotowania przeszczepów sprowadzanych zza granicy.

  Jak podkreślają żorscy lekarze, taki przeszczep to przełom zwłaszcza dla ludzi młodych, którym w wyniku urazu usunięto łąkotkę. Jej brak powoduje większe naciski na powierzchniach stawowych, co prowadzi do przedwczesnego zużywania się chrząstki stawowej i wczesnej choroby zwyrodnieniowej.

  27 października lekarze przeprowadzą przeszczepy u dwóch bardzo młodych pacjentów. 17-latek będzie miał wszczepioną łąkotkę boczną, zaś 19-latek - przyśrodkową. Obu czeka też rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Żaden z pacjentów nie ma jeszcze objawów uszkodzenia chrząstki stawowej.

  Jak mówił dr Juliusz Dec z żorskiej kliniki, proces zwyrodnieniowy rozpoczyna się w momencie usunięcia łąkotki i przebiega w sposób powolny, na początku bezobjawowo. W pesymistycznym scenariuszu pacjenta może jednak czekać po latach operacja wszczepienia endoprotezy.

  "Badania naukowe wskazują, że w ciągu kilkunastu lat od usunięcia łąkotki zmiany zwyrodnieniowe są wyraźnie widoczne. Proces szczególnie szybko przebiega po usunięciu łąkotki bocznej, gdzie dwie współpracujące ze sobą powierzchnie mają kształt wypukły, co szczególnie predysponuje do ścierania się chrząstki. Po usunięciu łąkotki rozpoczyna się przyspieszony proces zużycia chrząstki, wynikający z nadmiernej koncentracji obciążeń na powierzchniach stawowych" - powiedział PAP Dec.

  "Bez łąkotki można żyć, ale po kilku latach - zależnie od intensywności obciążeń przenoszonych przez staw kolanowy, rodzaju nacisków, wagi ciała pacjenta - zaczynają się bóle kolana, obrzęki, aż w końcu brak łąkotki prowadzi do choroby zwyrodnieniowej. Jeśli u 20-latka konieczne było usunięcie łąkotki, to za 15-20 lat obserwujemy zaawansowane zmiany destrukcji chrząstki stawowej i znaczna część pacjentów wymaga operacji endoprotezoplastyki" - tłumaczył.

  Przeszczepiona łąkotka od dawcy zachowuje się identycznie jak łąkotka własna - dla pacjenta, który stracił własną, to jedyna możliwość powrotu do pełnej sprawności. Jak podkreśla Dec, przeszczep łąkotki nie wymaga przyjmowania leków przeciwko odrzutom, jak w przypadku przeszczepu serca czy wątroby.

  "Łąkotka stanowi szkielet, który organizm przebudowuje we własną strukturę tkankową. Przeszczep jest nieunaczyniony, ubogo komórkowy, dlatego właśnie prawdopodobieństwo odrzutu jest niewielkie. Dodatkowo zmniejsza je proces sterylizacji i głębokiego mrożenia, które uszkadzają antygeny powierzchniowe znajdujące się na komórkach przeszczepu" - wyjaśnia.

  Zabiegi przeszczepu łąkotki od dawcy wykonywane są już na świecie, operacje takie przynoszą obiecujące wyniki. Lekarze z żorskiej kliniki, która leczy pacjentów z całej Polski, szacują, że Polsce rocznie takiego leczenia może potrzebować kilka tysięcy osób. Zamierzają przeprowadzać kilkadziesiąt takich operacji w roku.

  Na przygotowanie 20 łąkotek bank tkanek Homograft w Zabrzu otrzymał środki z Ministerstwa Zdrowia, z programu Polgraft. Koszt przygotowania jednego preparatu tkankowego w zabrzańskim banku tkanek, pobranego od osoby zmarłej, jest ponad dwukrotnie niższy niż np. w amerykańskich ośrodkach, w których wynosi on 4-5 tys. dolarów.

  "Program przeszczepu łąkotek allogenicznych dopiero się rozpoczyna, trudno więc oszacować, ile przeszczepów będzie możliwych do przygotowania. Do opracowywania i dostarczania przeszczepów łąkotek przygotowują się również inne banki tkanek w Polsce" - powiedział kierownik Kliniki Chirurgii Endoskopowej dr Henryk Noga. LUN

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ jbr/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Staw kolanowy (łac. articulatio genus) - największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony (zawiasowy zmodyfikowany) - łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Staw współtworzy trzeszczka w postaci rzepki. Staw posiada dwie łącznotkankowe łąkotki dopasowujące do siebie powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu(z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi - więzadłem krzyżowym przednim i tylnym. Zwichnięcie (łac. luxatio) - uszkodzenie, w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie z niej kości. Zwichnięciu może towarzyszyć uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych (więzadeł, chrząstki, łąkotek) oraz naciągnięcie bądź rozerwanie torebki stawowej. Staw jest niestabilny, a dodatkowo może dojść do uciskania tętnic lub nerwów. U noworodków spotyka się wrodzone podwichnięcie lub zwichniecie biodra, w przebiegu choroby zwanej dysplazja stawu biodrowego. Chondromalacja – (rozmiękanie chrząstki w tłumaczeniu dosłownym) to choroba prowadząca do destrukcji tkanki chrzęstnej. Występuje najczęściej w obrębie stawu kolanowego. Zmiany dotykające chrząstkę rzepki i przeciwległych kłykci uda charakteryzują się rozwłóknieniem, powstaniem szczelin i erozją doprowadzającą w konsekwencji do zmian zwyrodnieniowych stawu rzepkowo–udowego. Czynnikami predysponującymi do choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego są: urazy, zaburzenia osi kończyny i wysoki wzrost.

  Kotki – kolejowa stacja przeładunkowa w Kotkach na linii kolejowej nr 205, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany w Polsce. Została wybudowana w latach 1952-1956 jako część Wojskowego Rejonu Przeładunkowego Skandawa. Nebelungi to półdługowłosa odmiana rasy rosyjski niebieski. W hodowlach kotów rosyjskich niebieskich czasem pojawiały się długowłose kocięta. W latach 80 w Stanach Zjednoczonych urodził się kocurek. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to że kot ten przypominał kota rosyjskiego niebieskiego, a jego rodzicami byli: domowa kotka i kocur podobny do rosyjskich niebieskich. Kotek otrzymał na imię Siegrfried. Siegrfried był długowłosy i niebieski. Jego właścicielka powtórzyła eksperyment... i udało się! Urodziły się dwie półdługowłose kotki. Jedna z nich była niebieska i dostała na imię Brunhilde. Właścicielka Siegrfrieda i Brunhilde jeździła na różna wystawy i pokazywała swoje koty. Obecnie nebelungi stają się coraz bardziej popularną rasą.

  Kotka, bazia (łac. amentum, ang. catkin) – odmiana kłosa lub grona, typ kwiatostanu, w którym pojedyncze kwiaty osadzone są na osi pędu bez szypułek lub z krótkimi szypułkami. Od kłosa i grona różni się tym, że po spełnieniu swojej roli odpada w całości. Kotki mają przeważnie wiotką, zwieszająca się oś główną. (2737) Kotka – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 203 dni w średniej odległości 2,75 j.a. Została odkryta 22 lutego 1938 roku w obserwatorium w Turku przez Yrjö Väisälä. Nazwa planetoidy pochodzi od Kotki, miasta w Finlandii. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (2737) 1938 DU.

  Terapia komórkowa - rozwijająca się w medycynie gałąź terapii, polegająca na wykorzystaniu ludzkich komórek do regeneracji uszkodzonych tkanek lub narządów pacjenta. Komórki te mogą pochodzić z tego samego pacjenta, lub od dawcy. Metoda ta różni się od przeszczepów tym, że korzysta się w niej nie z całych narządów lub tkanek, ale z wyizolowanych, oczyszczonych i czasem zmodyfikowanych komórek. Do terapii komórkowej często stosuje się komórki macierzyste lub progenitorowe, które posiadają wewnętrzny potencjał regeneracji uszkodzonych tkanek. Przykładowo, ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień o skutecznym wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego do regeneracji mięśnia sercowego po zawale. Mass Kotki – polska grupa muzyczna istniejąca w latach 2003-2010 w Warszawie, tworząca muzykę w gatunku electro punk.

  Glukozamina (łac. Glucosaminum) – organiczny związek chemiczny pochodzenia naturalnego. Przypuszczano, że przyczynia się ona do odbudowy chrząstki stawowej i może wywierać wpływ na zmniejszanie odczuwania bólu oraz sprawniejsze funkcjonowanie stawów. Preparaty siarczanu glukozaminy wykorzystywane są przy wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. W roku 2001 opublikowano badanie wskazujące, że lecznicze działanie glukozaminy nie jest pewne. Metaanaliza opublikowana w 2010 roku stwierdza, że w porównaniu z placebo, glukozamina, a także chondroityna i ich połączenie nie zmniejszają bólu stawów i nie mają wpływu na zwężenie szpary stawowej. We wnioskach z badania zaleca się odstąpienie od refundacji leczenia glukozoaminą i zaprzestanie przepisywania tego związku przez lekarzy.

  Dodano: 18.10.2010. 00:26  


  Najnowsze