• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyleczysz, gdy leczysz - Europejski Dzień Walki z Depresją

  06.10.2011. 22:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  "Wyleczysz, gdy leczysz" - pod takim hasłem obchodzony jest w tym roku Europejski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.
  Jak powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji Joanna Chatizow, celem Europejskiego Dnia jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej depresji oraz pokazanie, że osoby dotknięte tą chorobą nie są osamotnione w swojej walce.

  Chatizow zwróciła uwagę, że depresja jest ciężką, przewlekłą chorobą, która wymaga pomocy lekarskiej oraz wsparcia rodziny i przyjaciół, i przy takim założeniu jest chorobą uleczalną. "Depresja to po prostu smutek, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, trwający dłużej niż dwa tygodnie. To stan, gdy przestaje się widzieć sens wszystkiego" - powiedziała.

  Organizatorem Dnia jest Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Depresją (EDA). To przymierze organizacji, pacjentów, naukowców z 17 krajów Europy. "Organizacja ta nie wyznacza konkretnej daty, a jedynie hasło na dany rok. Natomiast każdy z krajów sam decyduje o tym, kiedy i w jaki sposób będzie przebiegał ten dzień. Może to być dzień lub tydzień różnych działań, zawsze obchodzony w październiku" - powiedziała Chatizow.

  Jak zaznaczyła, w tym roku Stowarzyszenie stara się dotrzeć do mediów z informacją o Europejskim Dniu Walki z Depresją. "Gdy w mediach pojawia się więcej informacji na temat depresji, wówczas dużo więcej osób kontaktuje się telefonicznie lub mailowo z naszym stowarzyszeniem, mogą bezpośrednio uzyskać informacje, porady, materiały, broszury" - wyjaśniła Chatizow.

  Najbardziej charakterystyczne objawy depresji to smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości, zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby), zmniejszenie aktywności, apatia, niechęć do działania, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu, uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii, lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej, poczucie beznadziejności, niska samoocena, bóle głowy, brzucha, w klatce piersiowej.

  Z danych stowarzyszenia wynika, że na depresję zapada ok. 10 proc. populacji. Zazwyczaj chorzy należą do grupy osób czynnych zawodowo; są w wieku od 18 do 44 lat. Na depresję cierpi dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Według szacunkowych danych tylko jeden z pięciu chorych na depresję korzysta z pomocy specjalistycznej i jedynie jeden z 20 leczy się w szpitalu psychiatrycznym.

  Choroba i jej leczenie ma istotny wypływ na funkcjonowanie w środowisku rodzinnym, zawodowym, grupie społecznej czego skutkiem jest m.in. duży wskaźnik osób niezawierających związku małżeńskiego, duży wskaźnik rozwodów i rozbitych małżeństw, przerwy w pracy, częste zmiany pracy, gorsze osiągnięcia zawodowe, wysoki wskaźnik osób korzystających z zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków chorobowych, rent, niższy status materialny i społeczny, duży wskaźnik alkoholizmu i uzależnień. Jednym z problemów jest także odsetek samobójstw wśród chorych; przyczyną zgonu ok. 20-30 proc. chorych jest zamach na własne życie.

  Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2020 roku depresja może stać się drugim co do wielkości zagrożeniem zdrowotnym - po chorobach układu krążenia.

  Europejski Dzień Walki z Depresją będzie w tym roku obchodzony po raz ósmy. Ponadto w naszym kraju obchodzony jest również Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 lutego.

  Więcej informacji na temat depresji można znaleźć na stronie stowarzyszenia www.depresja.org

  PAP - Nauka w Polsce

  bpi/ pz/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dystymia (depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości, przewlekła depresja z lękiem) – typ depresji charakteryzujący się przewlekłym (trwającym kilka lat lub dłużej) obniżeniem nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej. Szacuje się, że około 2-5% populacji ogólnej wykazuje objawy dystymiczne. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku (lub od 2002 ustanowione przez Ministra Zdrowia Mariusza Łapińskiego, według niektórych źródeł). Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Organizowane są akcje informacyjne m.in. przez Fundację ITAKA. Depresja maskowana – szczególna forma depresji atypowych, polegająca na tym, że depresja jako objaw podstawowy jest mało nasilona i trudna do wykrycia, a na pierwszy plan obrazu klinicznego wysuwają się objawy somatyczne lub zaburzenia zachowania.

  Depresja sezonowa – właściwie: sezonowe zaburzenie afektywne, sezonowe zaburzenie nastroju, choroba afektywna sezonowa, depresja o sezonowym wzorcu przebiegu (ang. SAD – seasonal affective disorder). W sezonowym zaburzeniu afektywnym depresja pojawia się każdego roku około października lub listopada i utrzymuje się przez zimę, aż do całkowitej remisji (czasem wręcz do przejścia w manię) około marca, kwietnia (gdy dni stają się wyraźnie dłuższe). Depresja śródziemnomorska to depresja powstała wskutek kryzysu messyńskiego lub późniejszych podobnych procesowo zdarzeń.

  Tęsknota to uczucie braku czegoś lub kogoś istotnego dla danej osoby. Często pojawia się odczuwanie niepokoju, smutku, zamyślenia. Im bardziej odczuwany jest brak kogoś/czegoś, tym bardziej wzmaga się cierpienie psychiczne. Powodami uczucia tęsknoty mogą być: brak wszelkiego kontaktu z bliskimi lub ograniczenie kontaktu z nimi, spowodowane obiektywną sytuacją losową, subiektywnym stanem psychicznym. Tęsknota odczuwana jest także w związku z pragnieniem posiadania partnera, potrzebą akceptacji i zrozumienia przez niego. Stan tęsknoty może być powodem popadnięcia w depresję. Depresja oddechowa - zmniejszenie częstości oddechów oraz objętości oddechowej. Stłumienie oddychania może wystąpić wskutek przedawkowania m.in. narkotyków, leków nasennych, środków znieczulających, przeciwbólowych czy uspokajających. Depresja oddechowa może także pojawić się u osób wrażliwych na ww. środki.

  Zaburzenia lękowe należą do grupy zaburzeń nerwicowych mających wpływ na zachowanie, myślenie, emocje i zdrowie fizyczne. Są spowodowane zarówno czynnikami biologicznymi jak i indywidualnymi warunkami osobowymi. Ludzie dotknięci tymi zaburzeniami często cierpią na więcej niż jeden rodzaj zaburzeń lękowych, którym bardzo często może towarzyszyċ depresja, zaburzenia apetytu lub uzależnienie. Atelophobia (z greckiego: ατελής, atelès, "niedoskonałe, niepełne" oraz φόβος, phóbos, "strach") - lęk przed niedoskonałością. W niektórych przypadkach może być to bardzo poważna przyczyna depresji.

  Rów Balsas, Depresja Balsas (hiszp. Depresión del Balsas) - szeroki region leżący poniżej poziomu morza pomiędzy Kordylierą Wulkaniczną a pasmem górskim Sierra Madre Płd. w Meksyku. W swym najniższym punkcie depresja ta osiąga głębokość 300-500 m. Z depresji Balsas źródło bierze rzeka o tej samej nazwie. Florę tego obszaru stanowią głównie krzewiaste zarośla oraz karłowate drzewa, jak również kaktusy

  Meflochina — organiczny związek chemiczny, przyjmowany doustnie środek przeciwko malarii, stosowany w celach profilaktycznych lub leczniczych. Meflochina dostępna jest w sprzedaży w postaci leku pod nazwą Lariam. Może wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, utrata równowagi, a u pewnej liczby osób także bezsenność, halucynacje i depresję.

  Dodano: 06.10.2011. 22:33  


  Najnowsze