• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmarł Olgierd Kossowski, wybitny bielski lekarz

  16.05.2011. 21:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Olgierd Kossowski, wybitny neurolog i psychiatra, były wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, a zarazem pisarz i karykaturzysta, zmarł w poniedziałek w Bielsku-Białej. Miał 84 lata. Olgierd Kossowski urodził się w miejscowości Skałat niedaleko Tarnopola na Kresach Wschodnich. W Bielsku zamieszkał tuż po wojnie.

  8995759


  Był doktorem nauk medycznych. Jako lekarz stworzył w bielskim Szpitalu Ogólnym oddział neurologiczny i przez 40 lat był jego ordynatorem. Po przejściu na emeryturę pracował w poradni leczenia bólu i akupunktury w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Wspierał w leczeniu alkoholików. Działał w Polskim Towarzystwie Lekarskim i Polskim Towarzystwie Neurologicznym, szefował Polskiemu Towarzystwu Akupunktury.

  Poza medycyną pasjonował go sport. W młodości amatorsko uprawiał boks. Był instruktorem narciarstwa. Wielką pasją Olgierda Kossowskiego były karykatury, z których był znany nie tylko w świecie lekarskim. Nie rozstawał się z ołówkiem i szkicownikiem. Gdy czasem tego zabrakło, rysował na czymkolwiek i tym, co było akurat pod ręką. Swoimi przemyśleniami i doświadczeniem dzielił się pisząc książki: ,,Moje życie, medycyna i sztuka" oraz "100 karykatur lekarzy Podbeskidzia".

  W 2008 roku w jednym z wywiadów powiedział: ,,Bardzo mnie interesuje filozofia oraz psychologia. Lubię te piękne zdania, które zostały powiedziane przez wielkich filozofów. Ale uważam, że bardzo dobrze trafiłem z zawodem psychiatry i neurologa. Na przestrzeni ponad 50-ciu lat mojej pracy stale mam poczucie zainteresowania moim zawodem. Nie wypaliłem się zawodowo. Dzisiaj, mając swoje lata, nadal chcę wiedzieć, szukam, pytam. To szczęście, że mogę dowiadywać się nowych rzeczy i pomagać pacjentom." SZF

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Olgierd Andrzej Kossowski (ur. 1928 w Skałacie koło Tarnopola, zm. 16 maja 2011 w Bielsku-Białej) – polski lekarz, neurolog, psychiatra, dr nauk medycznych, pisarz, tłumacz, karykaturzysta. Prezes Polskiemu Towarzystwu Akupunktury i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

  Parafia pw. Świętego Stanisława BM w Bielsku-Białej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bielsku-Białej. Należy do Dekanatu Bielsko-Biała II - Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej w Starym Bielsku. Erygowana w XIV wieku, później stała się filią parafii w Bielsku, reerygowana w 1953. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych.

  Olgierd Korzeniecki (ur. 1931 r w Wilnie, zm. 18 kwietnia 1998 roku w Wilnie) – lekarz–oftalmolog, doktor nauk medycznych, działacz społeczny na Litwie. Egzaminy maturalne zdał w 1950 roku ze srebrnym medalem, w słynnej Szkole Średniej Nr 5, jedynej placówce oświaty po II wojnie światowej z polskim językiem nauczania w Wilnie. Medycynę studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Dyplom lekarza-okulisty uzyskał w 1956 roku. W 1966 roku zorganizował laboratorium szkieł kontaktowych przy wileńskim szpitalu klinicznym „Czerwonego Krzyża” i jako pierwszy na Litwie zaczął stosować wśród pacjentów szkła kontaktowe. Z inicjatywy Jerzego Waldorffa wspólnie z Haliną Jotkiałło, Alicją Marią Klimaszewską i Jerzym Surwiło założył Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Należał do Polskiego Klubu Dyskusyjnego w Wilnie oraz Uniwersytetu III wieku. Zmarł 18 kwietnia 1998 roku w Wilnie. Pochowany został w rodzinnym grobowcu na wileńskiej Starej Rossie.

  Aleksander Szrajber (ur. 17 marca 1921 w Krakowie, zm. 28 maja 2003 w Bielsku-Białej) – polski działacz społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej, w latach 19972003 przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz wieloletni przewodniczący bielsko-bialskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, ojciec Doroty Wiewióry (ur. 1957).

  Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej (MZK w Bielsku-Białej, MZK Bielsko-Biała) – główny operator komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej, funkcjonujący także w okolicznych miejscowościach: Bestwinie, Bystrej, Czechowicach-Dziedzicach, Janowicach, Mazańcowicach, Międzyrzeczu Dolnym i Międzyrzeczu Górnym.

  Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej (MZK w Bielsku-Białej, MZK Bielsko-Biała) – główny operator komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej, funkcjonujący także w okolicznych miejscowościach: Bestwinie, Bystrej, Czechowicach-Dziedzicach, Janowicach, Mazańcowicach, Międzyrzeczu Dolnym i Międzyrzeczu Górnym.

  Abu Bakr Muhammad ibn Zakarijja ar-Razi, znany również jako Rhazes (ur. 865, zm. 925) – perski lekarz, alchemik i filozof. Był jednym z najwybitniejszych lekarzy średniowiecznego świata islamu, autorem licznych dzieł medycznych, tłumaczonych także na łacinę

  Dodano: 16.05.2011. 21:19  


  Najnowsze