• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żona noblisty: jestem pewna, że mąż będzie zachwycony

  04.10.2010. 14:48
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Z powodu złego stanu zdrowia Roberta G. Edwardsa, telefoniczną informację o Nagrodzie Nobla z medycyny i fizjologii odebrała jego żona. "Jestem szczęśliwa i pewna, że mąż będzie zachwycony" - powiedziała członkowi Komitetu Noblowskiego.

  Przedstawiciel Komitetu Goran Hansson poinformował na konferencji prasowej, że 85-letni naukowiec Robert G. Edwards "nie jest w tej chwili w dobrym stanie zdrowia" i nie będzie tego dnia dostępny dla reporterów.

  Określany mianem "ojca medycyny reprodukcyjnej" Edwards założył pierwszą klinikę zapłodnienia in vitro Bourn Hall Clinic w Cambridge razem z ginekologiem Patrickiem Steptoe, który był współautorem tej metody.

  Steptoe zmarł w marcu 1988 r. Gdy krótko przed śmiercią dowiedział się od Edwardsa, że w klinice Bourn Hall przyszło na świat tysięczne "dziecko z probówki" był dumny i szczęśliwy. "Nigdy nie zapomnę widoku jego szczęśliwych oczu" - wyznał później Edwards. 

  Pap - Nauka w Polsce

  jjj/ tot/ jra/ bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Alphonse Milne-Edwards ( ur. 13 października 1835 w Paryżu, zm. 21 kwietnia 1900 w Paryżu), francuski zoolog, paleontolog i ornitolog. Syn Henriego Milne-Edwardsa, francuskiego zoologa. Od 1876 profesor w Paryżu, od 1891 dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Wiele podróżował w celach naukowych, zajmował się badaniem ptaków, ssaków i skorupiaków. Guy Richard Goronwy Edwards (ur. 30 grudnia 1942 w Macclesfield) – brytyjski kierowca wyścigowy Formuły 1, ojciec Seana Edwardsa. Johnny Reid „John” Edwards (ur. 10 czerwca 1953) – polityk amerykański, senator USA ze stanu Karolina Północna (1999-2005). W pierwszych miesiącach 2004 brał udział w prawyborach na kandydata Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich na jesieni 2004. Prawybory wygrał John Kerry. John Edwards był na drugim miejscu. 6 lipca 2004 John Kerry ogłosił że wybrał Edwardsa jako swojego kandydata na wiceprezydenta. 2 listopada 2004 Kerry i Edwards przegrali wybory. Zwyciężyli urzędujący prezydent George W. Bush i jego wiceprezydent Dick Cheney.

  Lewis to miasto położone w Hrabstwie Edwards w stanie Kansas. Jego populacja wynosi 486 osób, a powierzchnia to 0,8 km². Nagroda Laskera – amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny. Nagroda ta jest przyznawana od 1946 żyjącym badaczom przez fundację Lasker Foundation, założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Woodward Lasker (później znaczącą aktywistkę w dziedzinie badań medycznych). Nagrody cieszą się znacznym prestiżem i czasem są nazywane amerykańskim Noblem. Do roku 2005, 71 z laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

  Michael Edwards (ur. 5 grudnia 1963 w Cheltenham), lepiej znany jako Eddie "Orzeł" Edwards – brytyjski skoczek narciarski. Olimpijczyk. Sean Edwards (ur. 6 grudnia 1986 w Londynie, zm. 15 października 2013 w Ipswich) – monakijski kierowca wyścigowy startujący z brytyjską licencją, syn Guya Edwardsa.

  Jonathan Edwards (ur. 5 października 1703, zm. 22 marca 1758) – amerykański, kolonialny kaznodzieja protestancki nurtu kongregacjonalistycznego, teolog i misjonarz w kręgach Indian. Edwards jest uważany za najwybitniejszego amerykańskiego teologa. Zasłynął jako jeden z najbardziej wszechstronnych amerykańskich teologów i filozofów oświecenia. Jego dorobek obejmuje bardzo różne dziedziny, jednak Edwardsa najczęściej kojarzy się z obroną teologii kalwinistycznej, metafizyką teologicznego determinizmu oraz dziedzictwem purytańskim. W swoim słynnym kazaniu Grzesznicy w rękach rozgniewanego Boga położył nacisk na gniew Boga wobec grzechu. Edwards skontrastował tu wizję surowego Boga z tezą o Bogu-zbawicielu. Siła oddziaływania niektórych kazań była tak dotkliwa, że niektórzy słuchacze mdleli. Przykre reakcje słuchaczy na słowa kaznodziei wywołały kontrowersje wokół „cielesnych skutków” obecności Ducha Świętego. Szczęsna — staropolskie imię żeńskie. Wywodzi się od słowa "szczęśliwa". Żeński odpowiednik imienia Szczęsny; jest uważana za odpowiednik znaczeniowy łacińskiego imienia Feliksa, Felicja. Patronem tego imienia jest św. Zygmunt Szczęsny Feliński

  Sir John Edward Sulston (ur. 27 marca 1942 w Cambridge) – biolog i biochemik brytyjski, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2002 za wyjaśnienie zjawiska apoptozy.

  Szczęśliwy przegrany (ang. lucky loser) – w tenisowym żargonie pojęciem tym określany jest zawodnik, który nie przebrnie przez etap kwalifikacji do turnieju, ale zagra w nim na skutek wycofania się zawodnika, który miał grać w imprezie z racji wysokiego rankingu lub po wygranych eliminacjach. W drabinkach turniejowych zaznacza się takiego zawodnika literami LL.

  Ulica Szczęśliwa we Wrocławiu ciągnie się od ulicy Pereca do ul. Powstańców Śląskich. Powstała w czasie budowy Przedmieścia Południowego w połowie XIXw., i była jedną z dłuższych ulic Wrocławia, ponieważ ciągnęła się aż do dzisiejszej ul. Glinianej na Hubach (miała 2,5 km długości). Dziś Szczęśliwa nie jest tak wielką ulicą i jej znaczenie spadło. Teraz na dawnym odcinku Szczęśliwej są ulice: Radosna, Pabianicka, Marka Petrusewicza oraz Wesoła. Przy ulicy znajduje się wieżowiec Sky Tower wraz z galerią handlową, szkoła podstawowa nr 68 im. II Tysiąclecia Wrocławia (ul. Szczęśliwa 28) oraz Przedszkole nr 88 (ul. Szczęśliwa 9/11). Ulica ma dobre połączenie komunikacyjne z resztą miasta. Z pobliskiego przystanku tramwajowego na Powstańców Śląskich jeżdzą tramwaje m.in. 2, 14, 11, 10 (gdyż zjeżdżają tu do zajezdni), autobusy 144, 127, 247, 257 oraz tramwaje z przystanku Pereca 4, 11, 24, 14, 5. Utrzymanek – amerykańskie reality show z Jerry Hall w głównej roli. Fabuła programu opowiada o dwunastu mężczyznach, którzy staną do walki, by zdobyć główną nagrodę - życie przy boku Jerry Hall. Szczęśliwi wybrańcy staną przed szansą spędzenia z nią, jej rodziną i przyjaciółmi szalonego czasu w Londynie, gdzie będą bawić się luksusie balując na najlepszych imprezach.

  Szczęśliwa Dziewczyna – muzyczna komedia z 1965 r. z Elvisem Presleyem w roli głównej. Jest to siedemnasty film w jego karierze. Skye lub Skye Edwards (ur. 27 maja 1974 we wschodnim Londynie jako Shirley Klarise Yonavive Edwards) - brytyjska piosenkarka, autorka tekstów.

  Szczęsny — imię męskie pochodzenia polskiego, po raz pierwszy notowane w 1422 roku. Wywodzi się od słowa "szczęśliwy" i jest uważane za odpowiednik znaczeniowy łacińskiego imienia Feliks. Patronem tego imienia jest święty Zygmunt Szczęsny Feliński, wspominany 17 września. Cykl Deminga (określany też jako cykl PDCA z ang. Plan-Do-Check-Act lub cykl P-D-S-A z ang. Plan-Do-Study-Act lub koło Deminga) to schemat ilustrujący podstawową zasadę ciągłego ulepszania (ciągłego doskonalenia, Kaizen), stworzoną przez Williama Edwardsa Deminga, amerykańskiego specjalistę statystyka pracującego w Japonii.

  Dodano: 04.10.2010. 14:48  


  Najnowsze