Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
Miesiąc urodzenia a szanse w sporcie
Dodano:
|9 Lut 2010|, 2010 14:16
|
|
|
Od daty urodzenia mogą zależeć szanse na zrobienie kariery w sporcie.
Nie wynika to z przepowiedni horoskopowych czy wpływu zodiaku, lecz jest prawidłowością zaobserwowaną przez naukowców, m.in. dr. Adriana Barnetta z Queensland University of Technology. Badacz ten opublikował książkę na temat związku cyklu sezonowego ze zdrowiem i kondycją fizyczną.
W ramach swoich badań dr Barnett przeanalizował daty urodzin zawodników Australijskiej Ligi Futbolowej. Odkrył, że aż 33 proc. więcej zawodników niż przewidywałaby to statystyka, urodziło się w styczniu. Z drugiej zaś strony profesjonalnych graczy, którzy przyszli na świat w grudniu jest o 25 proc. "za mało".
Zjawisko to ma dosyć proste wyjaśnienie - jest nim szkolny system eliminacji sportowych; trzeba pamiętać, że w Australii rok szkolny zaczyna się w styczniu. Rzecz w tym, że dzieci urodzone w styczniu są niemal o rok starsze od dzieci urodzonych w grudniu tego samego roku. Mimo to chodzą do tej samej klasy i podlegają tym samym testom sprawnościowym. Nic dziwnego, że dzieci o kilka miesięcy starsze od swych kolegów z klasy wypadają od nich lepiej.
Podobną zależność zaobserwowano również w przypadku takich sportów, jak hokej na lodzie, siatkówka i koszykówka. "Badania w Wielkiej Brytanii pokazały też, że osoby urodzone na początku roku szkolnego lepiej radzą sobie w szkole z nauką i mają więcej pewności siebie" - dodaje dr Barnett cytowany w serwisie Eurekalert.
Naukowiec przypomina, że szkolne doświadczenia ze sportem wpływają nie tylko na szanse zrobienia profesjonalnej kariery, ale też na chęć amatorskiego uprawiania sportu. Tymczasem dzieci z końca roku szkolnego mogą łatwo zniechęcić się do aktywności fizycznej swymi wynikami, które mogą być gorsze od osiąganych przez ich starszych kolegów z jednej klasy. To zaś może mieć niekorzystne konsekwencje dla ich zdrowia w dorosłym życiu.
Źródło:
PAP - Nauka w Polsce
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Dobór grupowy, to sytuacja, w której allele mogą ulec rozpowszechnieniu, jeśli działają na korzyść grupy (dobro gatunku), pomimo ich szkodliwości dla osobnika. Innymi słowy: sytuacja w której organizm zmniejsza swoje szanse rozrodcze, żeby zwiększyć szanse grupy, do której należy. Za przykład służyć mogą komórki w organizmach wielokomórkowych, które same się nie rozmnażają, żeby zwiększyć szansę innych komórek z grupy.
pełny tekst
Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie (vel. Edukacji w Sporcie) niepubliczna sportowa uczelnia akademicka, prowadząca sportowe studia licencjackie w zakresie nauk o sporcie, kulturze fizycznej, turystyce i rekreacji. Studia sportowe w EWS bazują na programie AWF Warszawa i AWF Wrocław (partnerzy WSEWS ) a rozwinięte są o przedmioty menedżerskie. Uczelnia oferuje też podyplomowe studia sportowe oraz kursy instruktorskie. W 2005 i 2006 roku otrzymała tytuły Uczelni Przyjaznej Studentom oraz w 2006 roku zajęła 1 miejsce w ogólnopolskim rankingu zawodowych uczelni sportowych.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|