Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Czerniak złośliwy jest często występującym nowotworem złośliwym skóry. Niestety wyniki leczenia czerniaka w Polsce należą do najgorszych w Europie. Niezrozumiałe pozostają przyczyny późnego rozpoznawania czerniaka skóry, którego diagnostyka jest najprostszą i najtańszą w całej onkologii.

Kierujemy do Ciebie prośbę o wypełnienie anonimowej ankiety, która pozwoli na ocenę naszej wiedzy o czerniaku skóry, a w szczególności o profilaktyce i leczeniu tej choroby.
Czas jaki to zajmie - około 10-15 minut.

Czy chcesz pomóc w badaniach naukowych - odpowiedzieć na nasze pytania?

TAK, wypełniam
NIE, odmawiam

Zebrane informacje wykorzystane zostaną wyłącznie do celów naukowych
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku RSS RSS
  auto?
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Dodaj do: 
Dodaj link do serwisu Facebook   Dodaj link do opisu GG  Dodaj link do serwisu Wykop   Dodaj link do serwisu Google   Dodaj link do serwisu Twitter  Dodaj link do serwisu Wyczaj.to   Dodaj link do serwisu Gwar  

Dodaj link do serwisu Delicious  Dodaj link do serwisu Digg   Dodaj link do serwisu Furl   Dodaj link do serwisu Reddit   Dodaj link do serwisu Slashdot  Dodaj link do serwisu Technorati   Dodaj link do serwisu YahooMyWeb
Nowe publikacje
Artykuły
Wydarzenia
Kompendium
MZ: w tym roku typowa grypa sezonowa

Opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

Dodano: |12 Sty 2011|, 2011 13:40
cytuj
" "

Liczba zachorowań na grypę w Polsce jest charakterystyczna dla typowej grypy sezonowej, która przebiega lekko lub umiarkowanie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia, po posiedzeniu komitetu pandemicznego.



Spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia przewodniczył wiceminister zdrowia Adam Fronczak, wzięli w nim udział także minister zdrowia Ewa Kopacz, Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Lidia Brydak, konsultant krajowy ds. epidemiologii prof. dr hab. Andrzej Zieliński oraz konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych Andrzej Horban.

"W zgodnej opinii ekspertów, liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce jest charakterystyczna dla okresu styczeń - marzec. Dostępne dane epidemiologiczne zarówno z Polski jak również z innych krajów wskazują w większości przypadków na typowy dla grypy sezonowej lekki lub umiarkowany przebieg zachorowań" - podano w komunikacie po spotkaniu.

Podczas spotkania ustalono, że nie zmienią się obowiązujące rekomendacje dla lekarzy w postępowaniu z przypadkami zachorowań lub podejrzeniami o zachorowanie na grypę. MZ informuje także, że nie ma problemów z dostępnością leków antywirusowych, a ich dodatkowe zabezpieczenie w rezerwach państwowych jest wystarczające.

Po spotkaniu rzecznik GIS Jan Bondar powiedział, że stacje sanitarno-epidemiologiczne będą przypominały lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej o konieczności informowania ich o przypadkach zachorowań na grypę. "Podczas spotkania zalecono kontynuowanie akcji zachęcającej do szczepień osób powyżej 65. roku życia, chorych przewlekle, małych dzieci" - dodał.

Rekomendacje dotyczące szczepień ochronnych przeciwko grypie w sezonie 2010-2011 są dostępne na stronach Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH.

We wtorek NRL skierowała do minister zdrowia Ewy Kopacz kolejne pismo ws. zapewnienia szczepionek przeciwko wirusowi A/H1N1 pracownikom służby zdrowia. Wcześniej NRL pisała do MZ w tej sprawie m.in. w październiku ub. roku. "Z uwagi na fakt, że wirus ten był przyczyną śmierci wielu osób, w tym lekarzy, którzy zarazili się chorobą w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, konieczne jest zabezpieczenie osób wykonujących zawód medyczny oraz innych współpracujących przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych poprzez objęcie ich odpowiednimi szczepieniami ochronnymi" - napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Jak powiedział PAP we wtorek wiceminister Fronczak, na spotkaniu rozważano możliwość zapewnienia szczepionek lekarzom. Podkreślił, że jeszcze nie zapoznał się z pismem NRL.

Według raportu zamieszczonego na stronie internetowej Państwowego Zakładu Higieny, w tygodniu od 1 do 7 stycznia odnotowano 24 464 zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. Stacje sanitarno-epidemiologiczne zgłosiły do tej pory dwa przypadki zgonów osób, u których laboratoryjnie potwierdzono obecność wirusa A/H1N1 - podano. Średnia dzienna zapadalność na grypę wynosi 9,2 na 100 tys. ludności.

We wtorek poinformowano o dwóch kolejnych przypadkach zgonów osób, zakażonych wirusem A/H1N1; w Tarnowie (Małopolskie) zmarł młody mężczyzna, w Chojnicach (Pomorskie) 60-letnia kobieta. KNO

PAP - Nauka w Polsce

abr/ jbr/ agt/bsz


Czy wiesz że...?
wersja BETA
H1N1 podtyp wirusa grypy typu A, do którego odmian zalicza się m.in. wirusa tzw. hiszpanki, wirusy powodujące łagodnie przebiegającą grypę ludzką oraz wiele szczepów wirusów grypy występujących u ptaków i świń, w tym również odkrytą w kwietniu 2009 r. nową odmianę wirusa ludzkiej grypy typu H1N1/09. pełny tekst
Świńska grypa (lub grypa świń) zakaźna choroba układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A lub (rzadziej) wirusy grypy typu C. Nieściśle (i formalnie niepoprawnie) świńską grypą nazywa się również chorobę wywoływaną przez tzw. nowy wirus grypy północnoamerykańskiej (nazywany również wirusem grypy meksykańskiej). pełny tekst
Rozprzestrzenianie się grypy typu A/H1N1 w 2009 roku (nazywanej również "grypą meksykańską"), powodowanej przez nowy szczep wirusa grypy A/H1N1, będącą zmutowaną wersją wirusa świńskiej grypy, rozpoczęło się na przełomie marca i kwietnia 2009 roku w Meksyku. Wyizolowane wtedy próbki wirusa okazały się identyczne z próbkami wyizolowanymi wcześniej w Kalifornii stąd wirus jest niekiedy oznaczany jako A/Kalifornia/04/2009. Dotychczas potwierdzono przypadki zarażenia wirusem w ok. 160 krajach. Większość zachorowań odnotowano w Ameryce Północnej, Azji oraz w Europie. pełny tekst

Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
^
 
Komentarze: brak
Skocz do:  

Dodaj temat do Ulubionych



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group