Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
Post dodany: |13 Sie 2009|, 2009 00:44
Data rejestracji: 03 Wrz 2004 postów: 1063
| Januarius napisał/a | | Nauka i religia poszukuja prawdy |
Nauka jak najbardziej. Będzie szukała nadal bo nowe odkrycia stawiają kolejne pytania co skutkuje lepszym poznaniem świata gdyż chcemy na nie odpowiedzieć. Jednocześnie nie oznacza to, że nie można konstruować teorii opisujących świat. Religia natomiast nie stara się wytłumaczyć w racjonalny sposób niczego od razu odnosząc się do Boga. Wyjaśnienie "bo tak chce Bóg" to nie wyjaśnienie. Takie "wyjaśnienie" stawia kolejne pytania, na które mimo jakichkolwiek prób nie uzyskamy odpowiedzi gdyż jest to niemożliwe z powodu natury Boga.
Ostatnio zmieniony przez Matt |13 Sie 2009|, 2009 00:50, w całości zmieniany 1 raz
Post dodany: |13 Sie 2009|, 2009 00:50
Data rejestracji: 30 Lip 2009 postów: 3154
Polecam poczytac publikacje ks. prof. Hellera znanego i cenionego astrofizyka, który godzi naukę z religią w pełni tego znaczenia
Post dodany: |13 Sie 2009|, 2009 01:04
Data rejestracji: 03 Wrz 2004 postów: 1063
Nie wykluczone, że poczytam w wolnej chwili. Jednak teraz nie mam takiej możliwości. Czy możesz zatem po krótce przybliżyć jak można to pogodzić? Domyślam się, że Prof. Heller odkrywa świat stworzony przez Boga?
Post dodany: |13 Sie 2009|, 2009 11:04
Data rejestracji: 18 Lip 2007 postów: 2351
| Matt napisał/a | | Domyślam się, że Prof. Heller odkrywa świat stworzony przez Boga? |
Dokładnie, rok temu otrzymał za to nagrodę Templetona.

Profil PW e-mail
»więcej
Opis: Perfekcjonista
Wiek: 22 Pomógł: 435 razy
Post dodany: |13 Sie 2009|, 2009 13:14
Data rejestracji: 03 Wrz 2004 postów: 1063
Wiem o tym, dokładniej za pogodzenie wiary i nauki. Zauważcie, że nagroda Templetona to nagroda przyznawana tylko wierzącym naukowcom.
Poza tym jak pogodzić wiarę i naukę skoro nauka o wiele lepiej wyjaśnia zjawiska niż wiara a pomimo tego wiara odrzuca pewne teorie naukowe.
Ostatnio zmieniony przez Matt |13 Sie 2009|, 2009 13:21, w całości zmieniany 1 raz
Post dodany: |13 Sie 2009|, 2009 19:43
Data rejestracji: 30 Lip 2009 postów: 3154
podstawowa sprawa: nauka to fakty i doświadczenia, empiryzm. Wiara to cos niematerialnego, to sposob opisu rzeczywistosci duchowej, wiara opiera sie na dogmatach. Jesli ktos naprawde poznaje nauka widzi w niej elementy niematerialne, elementy Boga. Im wiecej widzimy prawidlowosci w nauce, tym bardziej wierzymy, ze nie jest to przypadkowe, ze cos (ktos?) tym steruje. Doskonałość natury i nauki jest bliska doskonalosci Boga, im odkrywasz bardziej nauke i nature tym bardziej rozumiesz ze nie ma podzialu na wiare i nauke, jedno i drugie to to samo ale w roznych przejawach. To tak jak patrzysz na fizyke jest prawdziwa zarowno w opisie kwantowym jak i newtonowskim. Bog to natura, a natura to nauka.
Post dodany: |26 Sie 2009|, 2009 09:00
Data rejestracji: 20 Kwi 2005 postów: 1160
| piotr_servis napisał/a | | Bog to natura, a natura to nauka. |
Czyli Bóg to nauka
Wiara to przyjęcie za prawdę to, co Bóg objawił, a przez Kościół do wierzenia podaje; przyjmujemy zaś to za prawdę nie dlatego, żebyśmy przyrodzonym światłem rozumu przejrzeli wewnętrzna prawdziwość tych prawd, lecz przez wzgląd na powagę samego Boga, który to objawił, a który się ani mylić nie może ani w błąd wprowadzać.
http://www.piusx.org.pl/katechizm/10#c1a2a
Jeśli coś można udowodnić to należy do sfery nauki - cały ziemski świat należy do tej sfery bo można go poznać naszymi zmysłami.
Celem nauki jest dążenie do Prawdy dla niej samej.
... nierówność jest koniecznym warunkiem postępu.
...religia jest ze wszystkich spraw publicznych najbardziej publiczną.
Feliks Koneczny
Post dodany: |14 Paź 2009|, 2009 14:13
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
|
Wersja do druku
Dodaj temat do Ulubionych
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|