Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
Naukowcy z Łodzi pracują nad odzieżą stymulującą mięśnie
Dodano:
|9 Lut 2010|, 2010 14:23
|
|
|
Elektrody do stymulacji mięśni zintegrowane z odzieżą to wynalazek polskich naukowców z Politechniki Łódzkiej. Na budowę prototypu tego urządzenia dostali ponad milion złotych z Programu Innowacyjna Gospodarka. Prace nad projektem rozpoczęły się na początku stycznia.
Badania nad Tekstronicznym Systemem do Elektrostymulacji Mięśni realizują: Janusz Zięba, Michał Frydrysiak i Magdalena Tokarska z Katedry Odzieżownictwa i Tekstroniki Politechniki Łódzkiej, a projekt koordynuje prof. Krzysztof Gniotek z tej samej katedry.
Wynalazek zaproponowany przez polskich naukowców będzie miał postać np. skarpety czy opaski. Taka forma ułatwi umieszczenie i utrzymanie elektrod we właściwym miejscu. Dzięki temu zabieg elektrostymulacji mięśni będzie mógł przeprowadzić pacjent samodzielnie, wybierając program stymulacji zgodnie z zaleceniem lekarza.
Stymulacja prądem jest przydatna w procesie pobudzania mięśni, m.in. pomaga w rehabilitacji kończyn po urazach, przy wystąpieniu przykurczy wynikających z ich unieruchomienia (złamania ręki, nogi) czy przy treningu siły mięśniowej.
"Do tej pory stymulacja elektryczna mięśni była stosowana jedynie w specjalnych gabinetach, gdzie przeszkolony technik przykładał elektrodę, a właściwie sztywne blaszki do leczonego miejsca. Zabieg ten był niekomfortowy i stresujący" - mówi Michał Frydrysiak, jeden z autorów projektu.
Narzędziem elektrostymulującym będzie w wynalazku łódzkich naukowców matryca składająca się z pojedynczych elektrod. Działanie każdej z tych elektrod będzie niezależne od innych. Dzięki temu będzie można dla każdego pacjenta indywidualnie dobrać odpowiednie powierzchnie stymulacji. Właściwy program pobudzania mięśni będzie jednak kontrolowany przez lekarza. "Nie wyłączamy lekarzy z nadzoru procesu elektrostymulacji mięśni, tylko ich wspomagamy" - tłumaczy Janusz Zięba.
Konstrukcja elektrod, ich rozmieszczenie oraz warunki elektrostymulacji zostaną opracowane we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Początkowo badania będą prowadzone na specjalnym fantomie kończyny, a dopiero później będą możliwe badania na pacjentach.
Elektrody będą prawdopodobnie wytworzone z tekstylnych materiałów elektroprzewodzących lub będą naniesione na materiał metodą napylania lub druku atramentami elektroprzewodzącymi. Naukowcy mają w planach wytworzenie elektrod tkanych, dzianych, włókninowych oraz haftowanych. W ramach projektu chcą również skonstruować urządzenie do automatycznego nakładania warstw elektroprzewodzących na warstwy tekstylne.
Planowany termin zakończenia prac nad prototypem tekstronicznego systemu elektrostymulacji mięśni jest przewidziany na koniec 2012 roku.
Źródło:
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Zdroje - publiczne uliczne źródła wody pitnej, ustawione w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Minizdroje zostały uruchomione w czerwcu 2009 r. w ramach programu "Fontanny dla Łodzi", pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Woda w 90% pochodzi z ujęć głębinowych.
pełny tekst
Centrala Przesiedleńcza w Łodzi ( niem. Umwandererzentralstelle in Litzmanstadt) założony w maju 1940 roku system obozów przesiedleńczych dla ludności polskiej i żydowskiej, znajdujących na terenie okupowanej Łodzi (niem. Litzmannstadt).
pełny tekst
Otwarte 16 października 1960 r., wtedy pod nazwą Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi. Od 199.. r. zmiana nazwy na "Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi", adres: ul. Gdańska 13.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|