• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Banany na tworzywo sztuczne?

  30.09.2009. 15:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Co roku, po zakończeniu zbiorów, około 25.000 ton bananowców ląduje w jarach i parowach hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Teraz naukowcy, których badania finansowane są ze środków unijnych, pracują nad nową technologią mającą umożliwić przetwarzanie tych roślin na wyroby z tworzywa sztucznego. Przełomowe wyniki pomogą europejczykom w poszukiwaniach nowych i zrównoważonych sposobów na wytwarzanie materiałów.

  Badania prowadzone są w ramach finansowanego z funduszy unijnych projektu BADANA (Opracowanie zautomatyzowanego procesu ekstrakcji włókien z odpadów produkcji banana w celu wykorzystania ich jako zrównoważonego wzmocnienia w produktach formowanych wtryskowo i obrotowo), który wspierany jest z tematu "Badania na rzecz MŚP [małych i średnich przedsiębiorstw]" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Dwuletni projekt, rozpoczęty w czerwcu 2009 r., otrzymał finansowanie na kwotę 1 mln EUR.

  Jednym z jego uczestników jest Centrum Badań nad Przetwarzaniem Polimerów przy Queen's University w Belfaście, Wlk. Brytania. Grupa naukowców pracuje nad stworzeniem nowych procedur w celu włączenia produktów ubocznych pochodzących z plantacji bananów na Wyspach Kanaryjskich do produkcji obrotowo formowanych tworzyw sztucznych. Formowanie obrotowe jest procesem, który zwykle wykorzystuje się w produkcji pustych w środku przedmiotów jak np. lalki czy produkty AGD.

  "Prawie 20% bananów spożywanych w Europie pochodzi z Wysp Kanaryjskich, przy czym na samej Gran Canaria rocznie hoduje się około 10 mln bananowców" - wyjaśnia Mark Kearns, kierownik działu formowania obrotowego w Centrum Badań nad Przetwarzaniem Polimerów. "Po zabraniu owoców pozostała część rośliny staje się odpadem" - dodaje.

  "W ramach projektu BADANA poszukujemy sposobu na wykorzystanie tych roślin. Naturalne włókna znajdujące się w nich można by wykorzystywać w produkcji obrotowo formowanych tworzyw sztucznych, z których wykonuje się przedmioty codziennego użytku takie jak zbiorniki na ropę naftową, pojemniki na śmieci na kółkach, aquaparki, pachołki uliczne, lalki oraz wiele rodzajów łodzi" - mówi Kearns.

  "Włókna bananowców będą przetwarzane, uzdatniane i dodawane do mieszanki tworzyw sztucznych, a następnie zamykane pomiędzy dwiema grubymi warstwami czystego tworzywa sztucznego, zapewniając mu doskonałe właściwości strukturalne. Projekt ten nadaje zupełnie nowego znaczenia tzw. kanapce bananowej."

  Skorzystają na nim nie tylko MŚP ale także środowisko naturalne. Kearns podkreślił, że ta zaawansowana technika przyczyni się do znacznego ograniczenia ilości polietylenu wykorzystywanego w procesie formowania obrotowego. W rezultacie rozpocznie się "nowa, bardziej zrównoważona epoka w produkcji obrotowo formowanych tworzyw sztucznych".

  Oprócz tego technika opracowana w ramach projektu BADANA podniesie poziom marży zysku otrzymywanej przez właścicieli plantacji, którzy już wkrótce będą mogli sprzedawać pozostałości milionów bananowców, które inaczej zostałyby jedynie odpadem. Co więcej, inicjatywa powinna doprowadzić do stworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

  Oprócz partnera brytyjskiego w projekcie BADANA wzięli udział partnerzy z Bułgarii, Hiszpanii i Węgier.

  rdo: CORDIS

  informacji: BADANA: http://www.badana.eu/ Queen"s University w Belfaście: http://www.qub.ac.uk/ Kategoria: Projekty
  Źródło danych: Queen"s University w Belfaście
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z Queen"s University w Belfaście
  Indeks tematyczny: Rolnictwo; Koordynacja, wspólpraca; Aspekty ekonomiczne; Zatrudnienie; Technologia materialowa; Rozwój regionalny; Badania Naukowe; Zrównoważony rozwój RCN: 31301   W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Formowanie wtryskowe to technika formowania tworzyw sztucznych polegająca na wtryskiwaniu stopionego tworzywa do formy, w której zastyga ono (zestala się) w kształtkę. Formowanie wtryskowe (krótko: wtrysk) jest cyklicznym procesem przetwórstwa tworzyw sztucznych w postaci granulatu. Rotomoulding (inaczej: formowanie rotacyjne) to technika formowania tworzyw sztucznych. Forma do formowania rotacyjnego dzieli się na 2 lub więcej części, jest zasypywana proszkiem lub granulatem tworzywa sztucznego, następnie jest umieszczana w piecu (temperatura około 200 °C) które w tym czasie przechodzi w stan płynny. Po wyjęciu z pieca forma jest następnie obracana względem dwóch osi tak, aby płynne tworzywo osadziło się na ściankach formy. Następnie forma jest ochładzana i otwierana, wyciągany jest gotowy detal. Matryca może też być zalewana płynnym tworzywem. PLASTPOL - Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych - największa we Wschodniej Europie impreza targowa w branży tworzyw sztucznych organizowana przez Targi Kielce. Na PLASTPOLU prezentowany jest ogół zagadnień od wczesnych etapów produkcji plastiku do jego utylizacji i recyklingu. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z maszynami, formami i narzędziami wykorzystywanymi do przetwórstwa tworzyw, oraz z zastosowaniami systemów informatycznych dotyczących produkcji.

  Fenoplasty – tworzywa sztuczne na bazie żywic otrzymywanych w wyniku polimeryzacji fenolu i formaldehydu. Pierwsza metoda utwardzenia żywicy formaldehydowej dająca zastosowanie przemysłowe do wyrobu tworzyw sztucznych została opracowana w latach 1907-1908 przez Leo Hendrika Baekelanda. Wydarzenie to stało się jednocześnie narodzinami przemysłu syntetycznych tworzyw sztucznych, czyli tworzyw, do produkcji których używa się składników otrzymanych również na drodze syntetycznej, a nie pochodzenia naturalnego. Pierwotnie tworzywa te były nazywane od nazwiska wynalazcy bakelitem, choć sam bakelit to tylko jedna z odmian tego typu tworzyw. Plastyfikacja (zmiękczanie) tworzyw sztucznych polega na domieszkowaniu polimerów będących głównym składnikiem tych tworzyw różnego rodzaju substancjami, które nadają im elastyczność, powodują że są mniej kruche i obniżają temperaturę ich zeszklenia.

  Badania eksperymentalne – obok badań obserwacyjnych należą do podstawowych lub stosowanych badań naukowych, których celem jest ustalenie związków między badaną interwencją kliniczną a miarami ilościowymi, wybranymi do opisu próby badanej (najczęściej ocena skuteczności i bezpieczeństwa badanej interwencji). Modelarstwo odlewnicze, dział odlewnictwa zajmujący się tworzeniem modeli elementów odlewanych. Modele odlewnicze wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu, rzadziej z tworzyw sztucznych oraz gipsu. Na bazie modeli odlewniczych tworzy się formy oraz rdzenie wykorzystywane przy produkcji odlewniczej.

  Oksy-biodegradacja, oxo-biodegradacja – proces rozkładu tworzyw sztucznych polegający na ich rozdrabnianiu wspomaganym przez czynniki zewnętrzne w coraz mniejsze odłamki, które szybciej ulegają właściwej biodegradacji. Jest możliwa dzięki dodaniu do tworzywa prodegradantu w stężeniu odpowiednim do materiału. Wyroby oksy-biodegradowalne zaczęto produkować około 10 lat temu. Połączenie spawane – rodzaj złącza powstającego w procesie fizycznym łączenia materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Stosowane np. do łączenia metali (głównie stali) i tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle dodaje się spoiwo spawalnicze, tj. stapiający się wraz z materiałem rodzimym materiał dodatkowy, wypełniający spoinę.

  Kulociąg – jedna z odmian kleszczyków chirurgicznych, zakończona ostrymi haczykami na każdym ostrzu. Zwykle wykorzystuje się kulociągi jednozębne (jeden haczyk na jednym ostrzu), ale spotykane są także dwuzębne. Stosowany głównie w ginekologii i położnictwie, w celu uwidocznienia szyjki macicy. Mogą być wielokrotnego użytku (wykonane ze stali nierdzewnej) lub jednorazowego użytku (z tworzyw sztucznych).

  Wiosło – ręczny pędnik łodzi wykonany z drewna, tworzyw sztucznych, lekkich stopów metali lub kombinacji tych materiałów.

  Dodano: 30.09.2009. 15:12  


  Najnowsze