• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CERN otwiera swoje podwoje dla zwiedzających

  06.07.2013. 13:07
  opublikowane przez: Redakcja

  Na długi weekend 27 do 30 września b.r. Europejskie Centrum Badań Jądrowych, CERN, pod Genewą planuje serię wydarzeń mających na celu przybliżyć szerokiej publiczności prowadzone tam badania naukowe i dokonane odkrycia. W sobotę 28 i niedzielę 29 września CERN udostępni swoje podziemne instalacje dla zwiedzających. W ciągu dwóch Dni Otwartych pod hasłem „Nasz świat Waszym światem” uwaga skupiona będzie na odkryciach naukowych dokonanych w CERN, ale także na niezwykłych urządzeniach które to umożliwiły.

   

   

  W godzinach od 9:00 do 20:00 zwiedzający będą mieli sposobność spotkać się z naukowcami, inżynierami i technikami i zobaczyć ich narzędzia pracy w największym laboratorium fizyki cząstek elementarnych na świecie. Przygotowanych jest około 40 miejsc do zwiedzania. Na powierzchni, szczególnie godne polecenia jest laboratorium produkujące antymaterię, laboratoria kryształów i kriogeniczne oraz gigantyczne magnesy. Pod ziemią będzie można zwiedzać LHC – największy akcelerator na świecie – oraz pracujące na nim eksperymenty.

   

  Dni Otwarte CERN zostały zorganizowane w okresie tzw. Długiego Przestoju (ang: Long Shutdown) akceleratorów podczas którego dokonywane są niezbędne modernizacje tak, aby LHC mógł pracować przy jeszcze wyższych energiach po ponownym rozruchu w 2015 roku.

   

   

  Jako że liczba mogących zwiedzić podziemia jest ograniczona, internetowa rezerwacja będzie dostępna od połowy sierpnia. Będzie możliwość zarezerwowania jednorazowo do czterech biletów na konkretną godzinę. Bilety będą się pojawiać na stronie internetowej sukcesywnie w okresie trzech tygodni tak, aby każdy miał możliwość dokonania rezerwacji.

   

   

   

  Oprócz zwiedzania,  planowane są liczne inne atrakcje. W ciągu dwóch Dni Otwartych CERN spodziewa się około 100,000 zwiedzających. Udostępnione będą darmowe parkingi, skąd mikrobusy będą zabierać zwiedzających. Zwiedzanie i wszelkie inne atrakcje będą bezpłatne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.cern.ch/opendays2013.

   

  Poza Dniami Otwartymi zaplanowano jeszcze trzy inne wydarzenia.

   

  27 września, CERN będzie świętował swoje odkrycia wraz z instytucjami współpracującymi i partnerami w przemyśle. W tym dniu przeznaczonym na zwiedzanie i wykłady spodziewanych jest ponad tysiąc gości.

   

   

  27 września wieczorem będzie miało miejsce wydarzenie zatytułowane „Origins 2013”, retransmitowane w Internecie jako część Europejskiej Nocy Naukowców, organizowanej z inicjatywy Komisji Europejskiej. Wezmą w nim udział wybitni uczeni, w tym laureaci Nagrody Nobla. Będą wyjaśniać wielkie przełomy w nauce prowadzące do zrozumienia tego co nieskończenie wielkie i tego co nieskończenie małe. Te dwa kierunki poszukiwań w nauce zbiegają się w jeden obraz pozwalający nam lepiej zrozumieć pochodzenie Wszechświata. Wydarzenie będzie transmitowane z CERN, siedziby UNESCO w Paryżu i placu Salaborsa w Bolonii. Naukowcy będą też, wraz z niewielkimi grupami zwiedzających, uczestniczyć w czymś w rodzaju „naukowego speed dating”. To wydarzenie, na które trzeba się osobno zapisać, jest organizowane we współpracy z włoskim Istituto Nazionale di Astrofisica (Narodowym Instytutem Astrofizyki), Europejską Agencją Przestrzeni Kosmicznej (ESA), Europejskim Południowym Obserwatorium (ESO) i UNESCO, pod patronatem Komisji Europejskiej. Więcej informacji na temat „Origins 2013” można znaleźć na stronie:  www.origins2013.eu.

   

  W końcu, 30 września, pracownicy i użytkownicy CERN są zaproszeni na przyjęcie zatytułowane ”Bosons & More”. Tego wieczoru Alan Parsons Live Project zagra na specjalnym koncercie przy akompaniamencie Orchestre de la Suisse Romande. Pod koniec sierpnia na stronie Dni Otwartych CERN pojawi się konkurs dla szerokiej publiczności z 500 wejściówkami na koncert jako pulą nagród.

   

   

   

  Więcej informacji o Dniach Otwartych:www.cern.ch/opendays2013

   

   

  Więcej informacji o Origins 2013 : www.origins2013.eu

  źródło:   CERN


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  EuCARD (European Coordination for Accelerator Research & Development) jest projektem współfinansowanym przez Siódmy Program Ramowy Unii Europejskiej. Rozpoczął się 1 kwietnia 2009, obejmuje 37 partnerów z całej Europy, i jest koordynowany przez CERN. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim, a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstekWielki Zderzacz Hadronów. DESY (skrót od Deutsches Elektronen-Synchrotron – Niemiecki Synchrotron Elektronowy) – laboratorium fizyki i ośrodek badawczy zlokalizowane w Hamburgu. Także nazwa jednego z akceleratorów wybudowanych w tym laboratorium. DESY należy do największych europejskich ośrodków naukowych, posiada drugi co do wielkości w Europie (po CERN-ie) akcelerator cząstek.

  Lista dyrektorów generalnych CERN: Dyrektorzy generalni CERN wybierani są na 5 lat. Okres ich urzędowania zaczyna się 1 stycznia. W latach 70 CERN posiadał dwóch dwóch współdyrektorów generalnych. Akcelerator zderzeniowy - urządzenie rozpędzające cząstki elementarne w przeciwnych kierunkach w dwóch tunelach, by zderzyły się i zużyły prawie całą porcję energii kinetycznej na wytworzenie nowych cząstek. Do najważniejszych działających należy Wielki Zderzacz Hadronów w CERN.

  ROOT - obiektowy szkielet aplikacji (ang. framework) wspomagający pisanie programów do analizy danych. Powstał w 1994 roku w laboratorium CERN na potrzeby analizy danych fizyki wysokich energii i jest od tego czasu stale rozwijany. ROOT zawiera: LEP (z ang. Large Electron Positron Collider, Wielki Zderzacz Elektronowo-Pozytonowy) – akcelerator pracujący w CERN pod Genewą w latach 1989-2000. Znajdował się on w tunelu o obwodzie 27 km. Akcelerator po wybudowaniu w 1989 roku potrafił rozpędzić elektrony do energii 45 GeV, a pod koniec swojego działania do 104,6 GeV.

  LEP (z ang. Large Electron Positron Collider, Wielki Zderzacz Elektronowo Pozytonowy) to akcelerator pracujący w CERN pod Genewą w latach 1989-2000. Znajdował się on w tunelu o obwodzie 27 kilometrów. Akcelerator po wybudowaniu w 1989 roku potrafił rozpędzić elektrony do energii 45 GeV, a pod koniec swojego działania do 104.6 GeV. EGEE (Enabling Grids for E-SciencE) to projekt udostępniania gridu zbudowanego na potrzeby eksperymentu w CERN dla szerszego grona naukowców.

  [email protected] - projekt przetwarzania rozproszonego platformy BOINC. Jego celem jest umożliwienie dokładnej kalibracji akceleratora cząstek elementarnych, Large Hadron Collider (LHC), budowanego przez CERN w Genewie.

  Spowalniacz antyprotonów – to pierścień akumulacyjny w laboratorium CERN w Genewie. Został zbudowany jako następca LEAR i został uruchomiony w 2000 roku. Spowolnione antyprotony są przeznaczane do jednego z kilku powiązanych eksperymentów.

  Physics Analysis Workstation (w skrócie PAW) – interaktywne narzędzie do analizy danych. Wyposażone we własny język skryptowy, umożliwia przede wszystkim graficzną prezentację i analizę wyników. PAW znajduje szerokie zastosowanie w fizyce wysokich energii. Program został stworzony w CERN-ie, w 1986 roku. Opracowano go z myślą o przetwarzaniu dużych ilości informacji. PAW jest zbudowany w oparciu o bibliotekę CERNLIB, którą stanowi pokaźna kolekcja procedur napisanych w Fortranie. LHCb (skrót ang. "Large Hadron Collider beauty") – detektor cząstek elementarnych przy genewskim Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w CERN.

  Les Horribles Cernettes – szwajcarski kabaretowy zespół muzyczny składający się z czterech wokalistek (Angela Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau), działający przy genewskim ośrodku naukowo-badawczym CERN. Zespół śpiewał piosenki m.in. o atomach, informatykach i wysyłaniu walentynek faksem.Girlsband jest obiektem pierwszego zdjęcia, które zostało opublikowane w Internecie.. CMS (ang. Compact Muon Solenoid) – detektor przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który posłuży m.in. do obserwacji mionów.

  Les Horribles Cernettes (zdjęcie) – pierwsze opublikowane zdjęcie w internecie. Do jego publikacji doszło 18 lipca 1992 roku na stronie ośrodka naukowo badawczego CERN. Zdjęcie trafiło do działu ciekawostek. Przedstawia ono cztery dziewczyny Angelę Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau wokalistki zespołu Les Horribles Cernettes pozujące w lekko prowokacyjnych pozach ubrane w stroje balowe. Zdjęcie wykonał chłopak jednej z dziewczyn, Silvano de Gennaro (pracownik CERN) na corocznym festiwalu muzycznym dla informatyków, na którym zespół występował. TOTEM (ang. TOTal Elastic and diffractive cross section Measurement) – jeden z sześciu detektorów przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC).

  ALICE (ang. A Large Ion Collider Experiment) – jeden z sześciu detektorów przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC).

  Dodano: 06.07.2013. 13:07  


  Najnowsze