• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktorat honoris causa Uniwersytetu Viadrina dla Karla Dedeciusa

  20.06.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą otrzymał w piątek znany tłumacz literatury polskiej w Niemczech Karl Dedecius. 

   


  Wyróżnienie to zostało mu przyznane za to, że "prowadził politykę pokojową między Polską a Niemcami, bez której nie byłoby Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej ani Polskiej Biblioteki, ani "Panoramy literatury polskiej XX wieku" - zaznaczyła w laudacji prof. Bożena Chołuj z Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

  Podkreśliła ona duże znaczenie tego miasta w biografii Dedeciusa, a także wielokulturowość miasta, w którym się urodził - Łodzi.

  Dzień wcześniej, w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie), Dedecius, który w maju świętował 90. urodziny, po polsku i po niemiecku odczytał m.in. wiersze Adama Mickiewicza, Tadeusza Różewicza i Zbigniewa Herberta.

  W Collegium Polonicum, wspólnej placówce naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Viadriny, od 2001 roku siedzibę ma Archiwum Karla Dedeciusa. Znajdują się tam, m.in. jego manuskrypty i korespondencja (do roku 2001, kiedy to powstało archiwum) prywatna i oficjalna za czasów, gdy był dyrektorem Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej, listy wymieniane z czołowymi polskimi poetami: Wisławą Szymborską, Tadeuszem Różewiczem, Czesławem Miłoszem, Zbigniewem Herbertem, korespondencja z przedstawicielami świata polityki, mediów, a także w sprawach wydawniczych.

  Po uroczystości nadania doktoratu honorowego Karl Dedecius zwiedził archiwum wraz z rodziną.

  W piątek uczestniczył on także w otwarciu na Viadrinie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów nad Polską. Centrum to spaja prowadzone już na tej uczelni badania nad kulturą i historią Polski oraz związaną z nimi dydaktykę.

  Karl Dedecius urodził się 20 maja 1921 roku w Łodzi w rodzinie urzędnika niemieckiego pochodzenia. Aż do matury w maju 1939 roku uczył się w polskiej szkole. Podczas II wojny, wcielony do Wehrmachtu, uczestniczył m.in. w bitwie pod Stalingradem. Od 1943 do 1950 przebywał w sowieckim łagrze. Po powrocie do Niemiec pracował, m.in. w Niemieckim Instytucie Teatralnym i w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Allianz. W 1980 r. założył i przez blisko dwie dekady kierował Niemieckim Instytutem Kultury Polskiej. Za swoją działalność otrzymał m.in. Order Orła Białego.

  Karl Dedecius wydał kilkadziesiąt antologii i tomów tłumaczeń. Jest edytorem 50-tomowej serii Polnische Bibliothek (Biblioteka Polska) obejmującej literaturę polską od średniowiecza po współczesność. Tłumaczył wiersze ponad 300 poetów i prozaików polskich, w tym Mickiewicza, Miłosza, Szymborską, Różewicza, Leca, Herberta, Wojtyłę.

  Za swoje dzieło życia uważa 7-tomową "Panoramę literatury polskiej XX wieku". W 1963 roku odnowił i utrzymuje bliski kontakt z rodzinną Łodzią. Po udzieleniu swojej zgody, 19 listopada 2003 Karl Dedecius został patronem Publicznego Gimnazjum nr 43 w Łodzi. Po przejściu na emeryturę nadal zajmuje się tłumaczeniami polskiej poezji.

  PAP - Nauka w Polsce

  mrd/ hes/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niemiecki Instytut Kultury Polskiej lub alternatywnie Niemiecki Instytut Spraw Polskich (niem. Deutsches Polen-Institut (DPI)) – instytucja kulturalna, która założona została w 1980 roku w Darmstadt, z inicjatywy m.in. Karla Dedeciusa w celu polepszenia wzajemnych stosunków między obu narodami. Karl Dedecius (ur. 20 maja 1921 w Łodzi) – niemiecki tłumacz i popularyzator literatury polskiej i rosyjskiej. Zajmuje się także eseistyką, teorią przekładu, publikuje w prasie oraz wykłada na uczelniach wyższych. Collegium Polonicum w Słubicach – wspólna placówka dydaktyczno-naukowa dwóch partnerskich uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (EUV) we Frankfurcie nad Odrą, utworzona w 1992. Znajduje się w Słubicach.

  Archiwum Karla Dedeciusa w Słubicach - prywatne archiwum Karla Dedeciusa, mieszczące się w gmachu Biblioteki Collegium Polonicum przy ul. Kościuszki 1 w Słubicach. Lektion der Stille (pol. Lekcja ciszy) – wydany w 1959 przez monachijskie wydawnictwo Carl Hanser Verlag, zbiór wierszy poetów polskich w przekładach Karla Dedeciusa.

  Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (niem. Europa-Universität Viadrina in Frankfurt (Oder)) – uniwersytet znajdujący się we Frankfurcie nad Odrą, w kraju związkowym Brandenburgia, we wschodnich Niemczech. Nazwa Viadrina pochodzi z łaciny i oznacza nad Odrą. Kontakty z Polską są priorytetem uczelni, dlatego też w 1998 utworzono Collegium Polonicum w Słubicach jako jednostkę wspólną z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Słubice (do 1945 niem. Frankfurt (Oder)-Dammvorstadt) – miasto w zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie słubickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Słubice, w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry, nad rzeką Odrą. 31 grudnia 2012 miasto miało 18 148 mieszkańców. Wraz z Frankfurtem nad Odrą tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Jest to ośrodek akademicki – siedziba Collegium Polonicum, wspólnej jednostki dydaktyczno-naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

  Biblioteka Collegium Polonicum w Słubicach - biblioteka prezencyjna przeznaczona dla studentów Collegium Polonicum w Słubicach, Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz mieszkańców całego regionu. Józef Tomasz Pokrzywniak (ur. 16 stycznia 1947 w Czempiniu) – polski historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, w latach 2005-2012 dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

  Tadeusz Kotula (ur. 22 grudnia 1923 w Cieszynie, zm. 4 maja 2007 we Wrocławiu) – historyk, twórca polskiej szkoły historii starożytnej, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletni profesor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Association Internationale d’Epigraphie Grecque et Latine z siedzibą w Paryżu.

  Neşe Taluy Yüce - współczesna tłumaczka literatury polskiej na język turecki, profesor, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Ankarze (jedyna w Turcji Katedra Filologii Polskiej), tłumaczyła m. in.: Leopolda Staffa, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Juliana Tuwima, Juliana Przybosia, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Mirona Białoszewskiego, Wisławę Szymborską, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, Ernesta Brylla, Edwarda Stachurę, Stanisława Barańczaka, Sławomira Mrożka, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego czy klasyków Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego. Współpracuje z Zeszytami Poetyckimi, w których ogłosiła "Ślady surrealizmu w poezji tureckiej". Za swój wkład w przybliżanie literatury polskiej oraz tłumaczenie polskich dzieł poezji i prozy otrzymała specjalne odznaczenie od ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera.

  Jerzy Antoni Janik (ur. 30 kwietnia 1927 we Lwowie, zm. 20 marca 2012) – polski fizyk, prof. zw. dr, specjalizował się w fizyce neutronowej, długoletni pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Norweskiej Akademii Nauk i Literatury, doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor honorowy Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej. Przewodniczący Komisji Filozofii Nauk Przyrodniczych PAU. Andrzej Gomułowicz (ur. 1951) - profesor nauk prawnych od 2001, pracownik Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Wykładowca Collegium Polonicum w Słubicach.

  Dodano: 20.06.2011. 00:25  


  Najnowsze