• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Duze zainteresowanie Tygodniem Mózgu w Poznaniu

  24.03.2010. 22:47
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Zakończone 19 marca poznańskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy obchodów - Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - już zapowiadają, że impreza z pewnością odbędzie się także w przyszłym roku.

  Spotkania odbywały się w Ośrodku Nauki PAN w Poznaniu. Przedstawiono na nich jedenaście 30-45 min. wykładów, których mogły wysłuchać osoby zgromadzone w sali wykładowej oraz internauci. Poznański ośrodek zdecydował się bowiem na udostępnienie części wykładów poprzez sieć. Transmisję zorganizowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

  "Popularyzowana wiedza z zakresu badań naukowych nad mózgiem spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania i Wielkopolski - poinformowała PAP mgr Mariola Osiak, z Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, koordynator organizacyjny Tygodnia Mózgu w Poznaniu. - 350-osobowa sala Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN wypełniona była po brzegi".

  Cykl wykładów rozpoczął prof. dr hab. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, członek rzeczywisty PAN wystąpieniem pt. "Perspektywy psychiatrii oczyma biologa".

  O "Diecie zdrowej dla mózgu - czyli jak dbać o szare komórki" opowiedziała z kolei doc. dr hab. Anna Kowalska z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

  Z interesującym wykładem dotyczącym anoreksji wystąpił prof. dr hab. Andrzej Rajewski z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UM w Poznaniu ("Anoreksja - zaburzenie cywilizacyjne czy biologiczna predyspozycja").

  Natomiast doc. dr hab. Eliza Wyszko z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu mówiła na temat nowoczesnych terapii guzów mózgu.

  "Odbiorcami 2. Tygodnia Mózgu w Poznaniu była przede wszystkim młodzież szkolna i studencka. Jednak bardzo licznie uczestniczyły w wykładach także osoby dorosłe oraz starsze" - zauważyła Mariola Osiak.

  Jak dodała, wszystkie tematy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Okazało się, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę z zakresu badań nad układem nerwowym. Słuchacze bardzo angażowali się w dyskusje z prelegentami, które były szczególnie żywe po wykładach, w kuluarach. Proponowali również tematy warte poruszenia w czasie przyszłorocznego Tygodnia Mózgu w Poznaniu.

  Od połowy kwietnia tegoroczne wykłady będzie można pobrać ze strony: www.pan.poznan.pl

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ośrodek Nauki PAN w Poznaniu – siedziba Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej wraz z afiliowanym przy nim Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym. Budynek znajduje się się w centrum miasta przy ul. Wieniawskiego 17/19, koło Parku Wieniawskiego. Włodzimierz Krzyżosiak (ur. 28 stycznia 1949 w Rawiczu) - polski biolog molekularny, kierownik Pracowni Genetyki Nowotworów w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Mariusz Jaskólski (ur. 1952 r. w Inowrocławiu) - polski chemik, profesor nauk chemicznych, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w krystalografii i biologii strukturalnej.

  Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) – poznańska instytucja informatyczna afiliowana przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Jest jednym z polskich Centrów Komputerów Dużej Mocy. Wojciech Robert Rypniewski (ur. 1958) - polski biofizyk i biochemik, prof. dr hab. Członek Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu .

  Paweł Leszkowicz – historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, wykłada także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Należy do sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Maciej Wiewiórowski (ur. 24 sierpnia 1918 w Bagatelce koło Wrześni, zm. 30 marca 2005) – polski chemik, profesor, założyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prorektor tej uczelni ds. nauki (1968-1972), członek rzeczywisty PAN. Pionier rozwoju nowoczesnej chemii organicznej i bioorganicznej, opartej na technikach spektroskopowych i chromatograficznych.

  Jan Węglarz (ur. 24 września 1947 r. w Poznaniu) – matematyk i informatyk, członek rzeczywisty PAN, profesor zwyczajny Politechniki Poznańskiej, pełnomocnik dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zajmuje się głównie badaniami operacyjnymi. Moskiewski Instytut Badań Mózgu W. I. Lenina (ros. Институт Мозга) powstał decyzją Rady Komisarzy Ludowych 13 listopada 1928 roku. Instytut istnieje do dziś, od 1950 roku jako instytut Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych. Status instytutu definiował go jako "instytut badań naukowych [...] ze wszystkimi prawami i przywilejami najwyższych naukowych instytucji Związku Radzieckiego". Pierwszym dyrektorem Instytutu został niemiecki neurobiolog Oskar Vogt. Obecnie nosi nazwę Instytut Mózgu Ludzkiego Rosyjskiej Akademii Nauk.

  Na mapach: 52°24′43,085″N 16°54′59,242″E/52,411968 16,916456 Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu. Profil działalności obejmuje chemię i biochemię kwasów nukleinowych i białek, ich badania strukturalne oraz aplikacyjne. Przy IChB afiliowane jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe.

  Remigiusz Mielcarek (ur. 28 kwietnia 1957 w Poznaniu, zm. 18 listopada 2012 w Puszczykowie) – doktor nauk biologicznych, botanik, badacz flory tropików, pisarz i podróżnik, poliglota, profesor zwyczajny Międzynarodowej Akademii Nauk w Republice San Marino, wykładowca Międzynarodowego Studium Turystyki i Kultury w Bydgoszczy. Od października 2005 był również stałym wykładowcą, a od lipca 2008 rektorem i profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Zawodowej „Kadry dla Europy” w Poznaniu. W lipcu 2009 zrezygnował z funkcji rektora. Od października 2009 r. wykładał między innymi przedmiot „turystyka na krańcach świata” na studiach magisterskich w Wielkopolskiej Wyższej Szkole Turystyki i Zarządzania w Poznaniu. Od maja 2010 r. redagował zeszyty naukowe Studia Periegetica.

  Dodano: 24.03.2010. 22:47  


  Najnowsze