• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzięki Fundacji Leszka Czarneckiego, 23 letni student z Lublina dostanie nową rękę.

  22.04.2010. 20:32
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Fundacja Leszka Czarneckiego LC Heart przekaże prawie 82 tys. złotych na zakup nowoczesnej protezy ręki dla Rafała Jakubskiego " studenta II roku chemii UMCS w Lublinie.

  "Nowa, mioelektryczna proteza, umożliwi Rafałowi w miarę normalne uczestniczenie w zajęciach laboratoryjnych na studiach. Do tej pory brak lewej ręki powodował, że musiał korzystać z pomocy przyjaciół podczas zajęć." - mówi Zbigniew Dorenda Prezes Fundacji LC Heart " "Cieszymy się, że możemy mu pomóc. Celem naszego projektu Bądź Samodzielny jest wspieranie właśnie takich osób, jak Rafał. To odważny chłopak, który chce i może być samodzielny, tylko potrzebuje odpowiedniego wsparcia. My mu je dajemy." " dodaje prezes.

  W przypadku Rafała nowoczesna proteza mioelektryczna podłączona zostanie do mięśni przedramienia, dzięki czemu będzie mógł wykonywać nią bardziej skomplikowane ruchy. Specjalne elektrody wykrywają skurcz mięśni inicjowany przez impuls wysyłany z mózgu i powodują wykonanie odpowiednich ruchów dłoni. Zanim jednak to się stanie, potrzebne będą miesiące ćwiczeń.
  Jednak Rafał jest na to przygotowany: "Pasjonuję się chemią i chciałbym w przyszłości pracować w wyuczonym zawodzie. Jedyną przeszkodą jest brak lewej dłoni, co bardzo utrudnia mi zajęcia w laboratorium i często muszę korzystać z pomocy kolegów i koleżanek. Nabycie protezy mioelektrycznej wyrówna moje szanse nie tylko, jako studenta, ale także w późniejszej pracy zawodowej. Nie chcę być rencistą i liczyć tylko na pomoc Państwa. Chcę pracować normalnie, jako w pełni sprawny pracownik."

  Proteza mioelektryczna jest bardzo nowoczesnym, ale i kosztownym sposobem na powrót do normalnego życia. Jej koszt to 90 tys. złotych i wykracza poza możliwości zarówno Rafała, jego mamy " rencistki, jak i dalszej rodziny. Rafał do tej pory otrzymał dofinansowanie do protezy kosmetycznej, która jest w jego przypadku praktycznie bezużyteczna.

  Sfinansowanie zakupu protezy odbywa się odbywa się zgodnie z programem Fundacji LC Heart "Bądź Samodzielny", w ramach którego wspiera się dzieci i młodzież uczącą się, którzy z powodów losowych, czy chorób i innych zdarzeń, zostali wyrwani ze swojego naturalnego środowiska, lub nie mogą w nim w normalny sposób funkcjonować.   Wsparcie programu ma im umożliwić osiągnięcie samodzielności.

  Do tej pory Fundacja Leszka Czarneckiego LC Heart z Wrocławia finansowała m.in. skomplikowane operacje serca dzieci z Lublina i okolic, wykonywane w monachijskiej Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej.
  Więcej na www.lcheart.pl

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 22.04.2010. 20:32  


  Najnowsze