• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzięki Fundacji Leszka Czarneckiego, 23 letni student z Lublina dostanie nową rękę.

  22.04.2010. 20:32
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Fundacja Leszka Czarneckiego LC Heart przekaże prawie 82 tys. złotych na zakup nowoczesnej protezy ręki dla Rafała Jakubskiego " studenta II roku chemii UMCS w Lublinie.

  "Nowa, mioelektryczna proteza, umożliwi Rafałowi w miarę normalne uczestniczenie w zajęciach laboratoryjnych na studiach. Do tej pory brak lewej ręki powodował, że musiał korzystać z pomocy przyjaciół podczas zajęć." - mówi Zbigniew Dorenda Prezes Fundacji LC Heart " "Cieszymy się, że możemy mu pomóc. Celem naszego projektu Bądź Samodzielny jest wspieranie właśnie takich osób, jak Rafał. To odważny chłopak, który chce i może być samodzielny, tylko potrzebuje odpowiedniego wsparcia. My mu je dajemy." " dodaje prezes.

  W przypadku Rafała nowoczesna proteza mioelektryczna podłączona zostanie do mięśni przedramienia, dzięki czemu będzie mógł wykonywać nią bardziej skomplikowane ruchy. Specjalne elektrody wykrywają skurcz mięśni inicjowany przez impuls wysyłany z mózgu i powodują wykonanie odpowiednich ruchów dłoni. Zanim jednak to się stanie, potrzebne będą miesiące ćwiczeń.
  Jednak Rafał jest na to przygotowany: "Pasjonuję się chemią i chciałbym w przyszłości pracować w wyuczonym zawodzie. Jedyną przeszkodą jest brak lewej dłoni, co bardzo utrudnia mi zajęcia w laboratorium i często muszę korzystać z pomocy kolegów i koleżanek. Nabycie protezy mioelektrycznej wyrówna moje szanse nie tylko, jako studenta, ale także w późniejszej pracy zawodowej. Nie chcę być rencistą i liczyć tylko na pomoc Państwa. Chcę pracować normalnie, jako w pełni sprawny pracownik."

  Proteza mioelektryczna jest bardzo nowoczesnym, ale i kosztownym sposobem na powrót do normalnego życia. Jej koszt to 90 tys. złotych i wykracza poza możliwości zarówno Rafała, jego mamy " rencistki, jak i dalszej rodziny. Rafał do tej pory otrzymał dofinansowanie do protezy kosmetycznej, która jest w jego przypadku praktycznie bezużyteczna.

  Sfinansowanie zakupu protezy odbywa się odbywa się zgodnie z programem Fundacji LC Heart "Bądź Samodzielny", w ramach którego wspiera się dzieci i młodzież uczącą się, którzy z powodów losowych, czy chorób i innych zdarzeń, zostali wyrwani ze swojego naturalnego środowiska, lub nie mogą w nim w normalny sposób funkcjonować.   Wsparcie programu ma im umożliwić osiągnięcie samodzielności.

  Do tej pory Fundacja Leszka Czarneckiego LC Heart z Wrocławia finansowała m.in. skomplikowane operacje serca dzieci z Lublina i okolic, wykonywane w monachijskiej Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej.
  Więcej na www.lcheart.pl

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rafał Błaszczyk (ur. 11 marca 1964) – polski trener siatkarski, selekcjoner żeńskiej kadry B, były zawodnik Gwardii Wrocław. Obecnie dyrektor sportowy Fundacji "Młoda Gwardia". Rafał Andrzej Leszczyński (ur. 1933) – polski językoznawca, profesor filologii zachodniosłowiańskiej, tłumacz Biblii, członek Towarzystwa Polsko-Serbołużyckiego, autor około 500 publikacji. Pracował na Uniwersytecie Łódzkim. Jego synem jest Rafał Marcin Leszczyński, teolog i publicysta. Rafał Jarosławski herbu Leliwa znany także jako Rafał z Jarosławia (ur. między 1436 i 1439- zm.1493). Pan na dobrach Jarosław-Przeworsk. Rycerz i dyplomata króla Kazimierza Jagiellończyka. Jego rodzicami byli Rafał Jarosławski z Przeworska i Anna z Szamotuł. Jego bratem był wojewoda Spytek III Jarosławski.

  Fundacja Marka Kamińskiego - fundacja założona w 1996 roku. Zajmuje się tworzeniem i koordynacją programów edukacyjnych, organizowaniem zbiórek pieniędzy na protezy dla osób potrzebujących oraz obozów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Do jej celów statutowych należy również wspieranie eksploracji rejonów polarnych oraz innych miejsc na kuli ziemskiej, propagowanie polarystyki i ekologii oraz promocja młodych uczestników wypraw. Turniej o Srebrny Kask 1997 – rozegrany w sezonie 1997 turniej żużlowy z cyklu rozgrywek o „Srebrny Kask”, w którym mogli uczestniczyć zawodnicy do 21. roku życia. W rozegranym w Lesznie finale zwyciężył Rafał Dobrucki. Drugi był Rafał Okoniewski, a trzecie miejsce zajął Grzegorz Walasek.

  Dance Club – program Cartoon Network emitowany w Polsce od 24 kwietnia 2010. Program łączy w sobie elementy animacji i rzeczywistości. Obok pełnych energii Marii Foryś i Rafała Kamieńskiego występują w nim postacie znane z programów stacji m.in. Ben 10, Chowder, Bloo i Atomówki. W programie jeden z prowadzących uczy dzieci specjalnie przygotowanych układów tanecznych. Dzieci potrzebujące pomocy Dance Club dzwonią do Rafała i animowanych postaci prosząc o pomoc, a wtedy prowadzący przyjeżdżają do potrzebujących i uczą ich układów. Proteza (pgr. prósthesis - zamocowanie, przyłączenie, dodatek ) - w medycynie oznacza sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała lub narządu. Dziedziną wiedzy zajmującą się zagadnieniami związanymi z wykonywaniem i stosowaniem protez jest protetyka. Jest to główny dział ortopedii, ale dotyczy również dziedzin takich jak stomatologia i biomechatronika (nauka dotycząca wykorzystywania urządzeń mechanicznych w organizmie człowieka w celu zastąpienia utraconych narządów). W dzisiejszych czasach protezy są powszechnie stosowane. Zastępują narządy obarczone wrodzoną niepełnosprawnością jak i te, których pełna sprawność została utracona np. w wyniku wypadków lub chorób. Mogą dotyczyć narządów wewnętrznych np. sztuczna zastawka serca lub zewnętrznych jak np. powszechnie stosowana sztuczna szczęka.

  Rafał Bień – polski muzyk, aranżer, kompozytor aranżer, remikser i producent muzyczny pochodzący z Sopotu. Jest autorem ponad 150 aranżacji i kompozycji w najrozmaitszych gatunkach muzycznych – pop, dance, trance, ale także: muzyka filmowa, klasyczna, teatralna, dziecięca. W swoich produkcjach posługuje się pseudonimami lub nazwami projektów, rzadziej prawdziwym nazwiskiem. Pop-show – autorski, 55-minutowy program z 29 kwietnia 1995 r. w wykonaniu Quasi-Kabaretu Rafała Kmity, w reżyserii Rafała Kmity.

  Jest M - debiutancki album polskiego projektu muzycznego Skadja, którego głównymi członkami są Jakub Pokorski oraz Rafał Kołaciński. Wydany 13 czerwca 2011 roku. Masteringiem zajął się Marcin Cichy. Brzmienie elektroniczne przeplata się z organicznym. W utworze Żegnaj użyto poematu Ralpha Waldo Emersona.

  Proteza wokaliczna, samogłoska protetyczna - występująca przed rdzeniem wyrazu samogłoska, która nie stanowi przy tym przedrostka; forma protezy. W językach indoeuropejskich proteza wokaliczna charakterystyczna jest dla języka greckiego, a także albańskiego i armeńskiego, przypuszcza się jednak, że w pewnych grupach wyrazów wytworzyła się także w języku praindoeuropejskim. Wtórnie proteza wokaliczna wystąpiła w języku greckim okresu cesarstwa oraz (niezależnie) w łacinie poklasycznej i językach romańskich (por. łac. schola i fr. école, a także wł. specchio i in ispecchio). Poza językami indoeuropejskimi zjawisko to występuje np. w języku tureckim (por. Smyrna i tur. İzmir)

  Rafał Kosiński - polski historyk starożytności, bizantynolog. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat w 2003 i habilitacja w 2011 tamże. Pracownik Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku. HanBright S.A. – firma z branży internetowej z siedzibą w Krakowie, założona w 2008 roku przez Rafała Hana. W 2010 roku obowiązki dyrektora zarządzającego przejął Wojciech Follprecht, a Rafał Han skupił się na formatowaniu projektów dziecięcych na rynkach zagranicznych.

  Wojaczek - polski film biograficzny z 1999 roku. Film opowiada historię życia kontrowersyjnego i głośnego poety Rafała Wojaczka. Protetyka - dziedzina wiedzy z pogranicza medycyny i techniki, zajmująca się uzupełnianiem ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy pomocy sztucznego materiału zastępczego (protezy).

  Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction dla dzieci i młodzieży, autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół – Felixa Polona, Neta Bieleckiego oraz Niki Mickiewicz – chodzących do warszawskiego gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego. Implanty stomatologiczne: Implanty stomatologiczne (wszczepy śródkostne) to protezy stosowane w celu odbudowy utraconego uzębienia. Wykonane są z tytanu, który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie. Implanty stomatologiczne są produkowane w różnych kształtach, wielkościach i mogą mieć różnie modyfikowaną powierzchnię. Implantologia jest alternatywą dla klasycznych rozwiązań protetycznych.

  Dodano: 22.04.2010. 20:32  


  Najnowsze