• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 'Ekstremalne ciacho' znowu w TV

  17.09.2008. 14:57
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Nie dość, że potrafi bez zmrużenia okiem zjeść żywego węża to jeszcze znajdzie wyjście z każdej ekstremalnej sytuacji. Przystojny, rewelacyjnie umięśniony, czarujący - czyżby pojawił się nowy ideał mężczyzny?

  Bear Grylls (zmienił imię z Edward) swoją biografią mógłby obdzielić kilka osób. Jest najmłodszym Brytyjczykiem, który wspiął się na Everest " miał tylko 23 lata i zrobił to zaledwie w dwa lata po tym, jak złamał kręgosłup podczas niefortunnego skoku na spadochronie. Trafił za to do Księgi Guinnessa.

  Ten człowiek jest idealny - angażuje się w akcje charytatywne, jest wzorowym ojcem, wiernym mężem. Ma czarny pas w karate, wiele tysiączników na koncie, był też pierwszą osobą, która wzniosła się na paralotni powyżej wysokości Everestu! W wolnym czasie napisał kilka książek, a przy okazji przeprawił się przez Saharę, Patagonię, Ziemię Ognistą, Syberię...

  Nareszcie mamy szansę dołączyć do wielkiego grona fanek Beara z całego świata. Na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, w programie Szkoła Przetrwania (ang. Ultimate Survival) będzie pokazywał, jak przetrwać w ekstremalnych warunkach: czym się żywić, co pić, jak się ogrzać i gdzie schronić. Może to nie tematy dla kobiet, ale dlaczego nie być w ten jeden wieczór w tygodniu uroczą partnerką i pozwolić swojemu facetowi oglądać prawdziwe męskie przygody w zamian za chwilę przyjemnych widoków (oczywiście krajobrazów)?

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szkoła Przetrwania (ang. Man vs. Wild lub Ultimate Survival lub Born Survivor: Bear Grylls) − program emitowany przez Discovery Channel, w którym podróżnik i były żołnierz służb specjalnych SAS 21, Special Air Service, Bear Grylls prezentuje jak przetrwać w ekstremalnych lub trudnych warunkach. Szkoła przetrwania: kultowy poradnik survivalowy – książka autorstwa Beara Gryllsa wydana w 2010 roku nakładem wydawnictwa Pascal. Stanowi poradnik dotyczący sztuki przetrwania, podstawowych zasad wędrowania w terenie, pierwszej pomocy oraz codziennego przygotowania do wypraw. Książka ilustrowana jest wieloma zdjęciami (często pochodzącymi z programu "Bear Grylls: Szkoła przetrwania"), oraz ilustracjami. Pomiędzy rozdziałami są umieszczone opowiadania autora, głównie z czasów jego służby w SAS. Metamorfomag (od gr. metamorphosis - przemiana i magus - mag, ang. Metamorphmagus) – w cyklu książek J. K. Rowling to osoba, która potrafi w każdej chwili przetransmutować jakąś część swojego ciała, np. nos, albo zmienić kolor włosów. Jedyna część ciała, której koloru, wielkości nie może przetransmutować, są oczy. Jest to cecha, z którą czarodziej musi się urodzić, a której nie można się nauczyć.

  Laguna Salada − solnisko na terenie Pustyni Sonora, w stanie Kalifornia Dolna, w Meksyku. Jezioro znajduje się 30 km na południowy-zachód od miasta Mexicali. Długość wybrzeża wynosi 250 km. Laguna Salada jest suchym obszarem leżącym około 10 m.p.p.m. który otaczają pasma górskie Sierra de Los Cucapah i Sierra de Juárez. Region ten leży w strefie suchego zwrotnikowego klimatu. Lagunę Salada odwiedził Edward "Bear" Grylls w ramach programu "Szkoła przetrwania", gdzie pokazywał jak przetrwać w nieprzyjaznym środowisku pozbawionym wody. Dyskusja wikiprojektu:Sport/Archiwum/1: No... nareszcie ktoś zrobił ten Projekt :D Podziękowania oczywiście dla keroba. Mam nadzieję, że będziemy mieli coraz więcej artykułów sportowych o coraz lepszej jakości. Na początek chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że nie mamy jeszcze artykułu Olos88 (dyskusja) 20:30, 24 sie 2010 (CEST)

  Sir William Michael John Grylls, znany jako Michael Grylls (ur. 21 lutego 1934, zm. 7 lutego 2001) – brytyjski polityk należący do Partii Konserwatywnej. Uczestniczył w aferze w latach 90 XX wieku w Wielkiej Brytanii znanej w historiografii brytyjskiej pod nazwą Cash-for-questions affair. Jest ojcem podróżnika Beara Gryllsa. Stulatek – jest to osoba, która osiągnęła wiek 100 lat, lub więcej. Znacznie rzadziej zdarzają się przypadki superstulatków, czyli osób, które dożyły 110 lat i więcej szacuje się że do tego wieku dożywa 1 na 1000 stulatków. Jeszcze rzadziej zdarzają się osoby, które ukończyły 115 lat, na świecie jest tylko 8 osób które mają powyżej 115 lat. To oznacza że 1 na 50.000 stulatków dożywa tego wieku, najstarszym człowiekiem w historii świata była Jeanne Calment która żyła 122 lata i 164 dni.

  Bear Grylls w miejskiej dżungli (oryg. Worst Case Scenario) – program emitowany przez Discovery Channel w roli głównej z Bear Gryllsem. Serial prezentuje techniki przetrwania w sytuacjach kryzysowych, nagłych wypadkach i zagrożeniach życia. Superstulatek (ang. supercentenarian) – osoba, która osiągnęła wiek 110 lat lub więcej. Wiek ten osiąga ok. jeden na tysiąc stulatków. Według Gerontology Research Group obecnie na świecie żyje 300 – 450 takich ludzi, ale tylko około 70 jest zweryfikowanych przez GRG (między innymi w oparciu o Księgę rekordów Guinnessa).

  Dyskusja Wikipedii:Tworzenie swojego biogramu: Ja z jednym pytaniem: czy można uściślić w takim razie słowo "sławna"? Przykładowo: dowiedziałam się, że nie wpisuje się osób, które mają na swym koncie mniej niż 5 wydanych pozycji książkowych. Jednak niejaka Masłowska stanowi wyjątek (pomijam milczeniem jaki). Media zrobiły szum wokół jej książki. Dlaczego więc nie mogę umieścić (pytanie czysto teoretyczne) biografii doktora filologii polskiej, który nie zdążył popełnić wymaganej liczby pozycji książkowych, gdyż zmarł? Panther 07:33, 14 gru 2004 (CET)

  Sir Ranulph Twisleton-Wykeham-Fiennes, trzeci baronet, OBE (urodzony 7 marca 1944), znany jako Ranulph (Ran) Fiennes, jest brytyjskim odkrywcą oraz polarnikiem, będącym zdobywcą kilku rekordów, a także płodnym pisarzem. Fiennes służył osiem lat w Armii Brytyjskiej, gdzie brał udział w ekspedycji wspierającej armię Sułtanatu Omanu w walce z komunistycznymi rebeliantami. później, już jako profesjonalny podróżnik, został pierwszą osobą, która dotarła na biegun północny i biegun południowy drogą lądową i morską, a także pierwszym, który przemierzył całą Antarktydę piechotą. W maju 2009, w wieku 65 lat, zdobył Mount Everest. Według Księgi rekordów Guinnessa jest największym żyjącym odkrywcą. Jest autorem wielu książek na temat swojej służby w armii i ekspedycji a także polemiki broniącej Roberta Scotta przed współczesnymi rewizjonistami.

  Break the Science Barrier – telewizyjny film dokumentalny napisany i zrealizowany przez Richarda Dawkinsa. Zadaniem filmu jest udowodnienie, że praca naukowca jest nie tylko pożyteczna, ale intelektualnie stymulująca i ekscytująca. Autor przeprowadza wywiady z wieloma znanymi postaciami ze świata nauki i nie tylko. Film zawiera wiele wątków obecnych w wydanej dwa lata później książce Rozplatanie tęczy. Jerzy Adamuszek (ur. 30 września 1955 roku w Kluczach k/ Olkusza) – geograf, autor książek podróżniczych; niektóre z jego osiągnięć zostały zarejestrowane w Księdze Rekordów Giunnessa (między innymi pierwszy i jak dotąd jedyny samotny przejazd samochodem osobowym z Alaski na Ziemię Ognistą jesienią 1986).

  Paradoks dziadka – następujące rozumowanie: „jeśli ktoś podczas podróży w czasie wstecz zabije własnego dziadka przed poczęciem swojego ojca, to ten ktoś się nie narodzi i nie odbędzie podróży w czasie i nie zabije własnego dziadka, więc się narodzi i zabije własnego dziadka, więc istnieje paradoks”. Paradoks dziadka jest szczególnym przypadkiem sytuacji, gdy podczas podróży w czasie uniemożliwia się ją. Jednak jest proponowanych kilka rozwiązań tej sprzeczności, jaką jest paradoks dziadka, mających uczynić ją sprzecznością pozorną: Baba Gula – (jap. 占いババ Uranai Baba) Jej imię to w wolnym tłumaczeniu wszystkowidząca baba, siostra Genialnego żółwia jest sympatyczną staruszką o fioletowo-różowych włosach, ubrana jak czarownica i czarny strój i szpiczasty kapelusz. Zajmuje się przepowiadaniem przyszłości, a za swoje usługi każe sobie słono płacić (10.000 zeni). Do pracy używa kryształowej kuli, która służy jej również jako środek lokomocji. (lata siedząc na niej). Jeśli kto nie posiada żądanej sumy pieniędzy aby zapłacić za usługi, ale mimo wszystko chce poznać swoją przyszłość, może podjąć wyzwanie i walczyć Z jej pięcioma zawodnikami: Akkumanem, Drakulakiem, Mirą i Suke. Jeśli wygra, a zdarza się naprawdę rzadko, dostanie odpowiedź na swoje pytanie za darmo. Uranai Baba utrzymuje stały kontakt z zaświatami i często wpada do nieba na herbatkę. Dzięki tym odwiedzinom przenosi wiadomości pomiędzy dwoma wymiarami (Ziemią i zaświatami). Potrafi również sprowadzić umarłego na jeden dzień do świata żywych, z czego często korzystają bohaterowie Dragon Balla.

  Król afer (ang. The King of Torts) – książka napisana przez Johna Grishama, wydana w 2003 r. Akcja osadzona jest w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych i ukazuje "brudy" tego wielkiego mocarstwa. Poznajemy Claya Cartera, osobę pracującą "za grosze" w Urzędzie Obrońcy Publicznego od lat. Jest on prawnikiem, wiernym własnym poglądom, uczciwym i pracowitym. Jednak pewnego dnia na w jego życie wkracza niejaki Max Pace. Oferuje naszemu bohaterowi bagatelną sumę 15 milionów dolarów za dość "brudną" sprawę. Clay staje w obliczu wielkich pieniędzy, wielkiego świata, wielkich ludzi, wielkiej afery, ale też wielkich przemyśleń wewnętrznych i wyrzutów sumienia. Bohater rozpoczyna grę, która może go wynieść poza świat "zwykłych ludzi" i wprowadzić do śmietanki towarzyskiej, która posiada swoje tajemnice. Alain Bauer (ur. 8 maja 1962 w Paryżu) jest francuskim prawnikiem i kryminologiem. W latach 2000-2003 był najmłodszym wielkim mistrzem Wielkiego Wschodu Francji. Jest wykładowcą Sorbony. Napisał kilka książek na temat masonerii i kryminologii. Od 1988 do 1990 roku był doradcą do spraw bezpieczeństwa socjalistycznego premiera Francji Michela Rocarda.

  Dodano: 17.09.2008. 14:57  


  Najnowsze