• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E-papierosy - fakty i mity czyli jaka jest prawda?

  05.05.2015. 16:59
  opublikowane przez: Redakcja

  Elektroniczne papierosy czyli tzw. "e-papierosy" stały się powszechne w naszym kraju. Wraz ze wzrostem popularności vapowania, narosło wokół niego mnóstwo mitów, niekiedy sprzecznych ze sobą. Zapraszamy do lektury i odkrycia co jest prawdą, a co fałszem!

  Lepszy wybór ?

  Mity są nieodłączną częścią każdego społeczeństwa. Szukając informacji na dowolny temat nie ma praktycznie możliwości, aby nie natknąć się na niesprawdzone i błędne opinie dotyczące badanego przez nas zagadnienia.E-papierosy, jak każde urządzenie stworzone przez ludzi dla ludzi – mają swoje wady i zalety. Ich wpływ na organizm w dużej mierze zależy od tego, czy korzystamy z nich z umiarem i w odpowiedni sposób. Na pewno jest to doskonała alternatywa dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozprawić się z nałogowym paleniem papierosów tradycyjnych, w jak najmniej inwazyjny sposób.

  Trochę faktów
  - E-papierosa nie można palić w ciąży – liquidy zawierają nikotynę, która uzależnia i jest niebezpieczna dla zdrowia rozwijającego się płodu – mówi Tomasz Gierczak, specjalista Vilt.

  Jednak pomimo zawartości nikotyny, e-papierosy są mniej szkodliwe dla zdrowia i wyglądu. W przeciwieństwie do papierosów tradycyjnych nie powodują, że włosy i cera stają się matowe, a zęby i palce żółte.  Badania brytyjskich  naukowców wykazały, że nikotyna zawarta w e-papierosie jest nie bardziej szkodliwa, od kofeiny zawartej w filiżance kawy.

  Elektroniczny papieros jest też sprzymierzeńcem wszystkich tych, którzy zmagają się z nałogowym paleniem tytoniu. Stanowią doskonały środek zapobiegawczy przed powrotem do uzależnienia. Ich głównymi zaletami to „zajęcie rąk”  oraz możliwość dawkowania nikotyny, i co za tym idzie, stopniowe jej ograniczanie.

  Tomasz Gierczak twierdzi, że vapowanie mniej obciąża portfel. Zakup początkowego zestawu to jednorazowa inwestycja rzędu 90 zł, jednak w dłuższej perspektywie jest ona bardziej opłacalna. Koszt jednego liquidu to cena niższa niż  paczka papierosów, jednak liquid jest bardziej wydajny i starcza na dłużej. Kilkaset złotych miesięcznie to absolutnie realne do osiągnięcia oszczędności.

  Producenci e-papierosów zapewniają, że wydychana przez e-palacza chmura jest zupełnie neutralna i nie ma żadnego wpływu na osoby będące w jej zasięgu. Składniki aktywne z liquidu pozostają w organizmie palącego. W tym przypadku należałoby podkreślić fakt, że bierni e-palacze nie są narażeni na wdychanie rakotwórczych substancji smolistych.

  Kilka mitów

  Mimo że dym z e-papierosa to para wodna nie zawierająca żadnych szkodliwych substancji to powszechne przekonanie, że można go palić wszędzie jest błędne.

  wielu polskich miastach wprowadzono działania mające na celu zrównanie papierosów elektronicznych z tradycyjnymi. Doskonałym na to przykładem jest Warszawa, która już w 2012 roku  wprowadziła zakaz vapowania na przystankach, w metrze i komunikacji miejskiej.  Nieostrożni e-palacze mogą zostać ukarani
  mandatem w wysokości nawet 500 złotych!

  Przeciwnicy elektronicznego palenia twierdzą, że jest ono tak samo rakogenne jak palenie tradycyjne. Jaka jest prawda? - Nie istnieją żadne badania, które mogłyby potwierdzić, że istnieje zależność pomiędzy e-paleniem a zachorowaniem na nowotwór – tłumaczy specjalista z polskiej firmy produkującej e-papierosy. Istnieje przekonanie, że korzystanie z e-papierosa jest niezwykle problematyczne. Tymczasem jest o wiele prostsze niż się wydaje. Nie trzeba nosić ze sobą zapalniczki czy zapałek, nie trzeba szukać popielniczki -  wystarczy naładować baterię oraz nalać liquid i można cieszyć się paleniem w każdej, dogodnej dla nas chwili.

  inf. prasowa.


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Snus [ˈsnʉːs] to popularna w Szwecji, Finlandii i w Norwegii używka, sporządzana na bazie tytoniu. Postacią przypomina będącą w sprzedaży w Polsce tabakę, jednak w odróżnieniu od niej zażywana jest doustnie, przez umieszczenie jej za dolną lub górną wargą, skąd następuje wchłanianie nikotyny. Snus zawiera większe ilości nikotyny niż papierosy i może służyć jako bezdymna alternatywa. E-papieros (papieros elektroniczny) – zasilane baterią urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów. Urządzenie powoduje zamianę roztworu inhalacyjnego na wdychaną przez użytkownika lotną mgłę, (w przeciwieństwie do dymu wdychanego przy paleniu papierosów). Roztwór inhalacyjny (tzw. e-liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu (od 0% do 3,6%). Czasami dodaje się także do roztworu inhalacyjnego niewielkie ilości wody demineralizowanej. E-papieros (papieros elektroniczny) – elektroniczne urządzenie służące do podawania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacji.

  Davidoff – nazwa marki luksusowych produktów, stworzona przez urodzonego w Kijowie, a osiadłego w Szwajcarii Zino Davidoffa. Znana jest głównie z wyrobów tytoniowych takich jak: cygara i papierosy. Pod tą marką produkowane są również ekskluzywne fajki, koniaki, kawy, perfumy, wieczne pióra, oprawki do okularów, wyroby ze skóry, zegarki oraz wszelkiego rodzaju akcesoria związane z paleniem tytoniu. Black Devil − marka papierosów produkowanych przez Heupink & Bloemen Tabak w Holandii, do Polski importowane przez Tobacco Trading International z Krakowa. Od 2007 roku dostępne są na polskim rynku. Wyróżniają się spośród innych marek m.in. tym, że papierosy te są prawie całkowicie czarne (warianty Special i Chocolate) lub czarne z czerwonym napisem (Cherry).

  Belweder – marka polskich papierosów wytwarzanych w zakładach Polskiego Monopolu Tytoniowego od początku PRLu. Papierosy pakowane po 20 sztuk, sprzedawane były w eleganckich tekturowych pudełkach, których obwolutę zaprojektował Jerzy Perkowski - późniejszy wieloletni dyrektor Stołecznej Estrady. Lufka, cygarniczka (rzadziej fifka lub dulawka, niegdyś także munsztuczek) – w najprostszym wykonaniu rurka kilkumilimetrowej średnicy i kilku- lub kilkunastocentymetrowej długości; na jednym z końców mocowany jest papieros (zazwyczaj w tym miejscu rurka jest nieco rozszerzona, dzięki czemu można do niej wcisnąć koniec papierosa), a drugi służy palaczowi za ustnik (bywa w tym miejscu często nieco spłaszczona i zaopatrzona w niewielkie zgrubienie ułatwiające trzymanie lufki w zębach).

  Popielniczka – naczynie służące do doraźnego gromadzenia popiołu z wyrobów tytoniowych oraz ich niedopałków i niedopałków zapałek. Większość popielniczek jest zaprojektowana w taki sposób, aby można było o nie opierać tlące się papierosy, cygaretki czy cygara. Kent – marka papierosów produkowanych przez British American Tobacco (w skrócie: BAT) powstała w 1952 r. Od 1998 r. firma wyposaża swoje wyroby w aktywny filtr węglowy. Pakowane w charakterystyczne zaokrąglone na brzegach pudełka. Papierosy Kent nie są aktualnie sprzedawane w Polsce.

  Joint (skręt) – slangowy termin używany do określania wyrobu przypominającego wyglądem papierosa, wypełnionego suszem z konopi, pomieszanym z tytoniem. Ustnik zazwyczaj wykonywany jest z kawałka zwiniętej tekturki bądź zastępuje się go fragmentem papierosa.

  Tytoń – produkt tworzony z liści tytoniu, który można skonsumować, używać jako formy pestycydów lub jako lekarstwa. Najczęściej jest wykorzystywany w formie używki, a najpopularniejsze sposoby spożywania tytoniu to palenie (np. w formie papierosa), zażywanie doustne (snus) lub wdychanie przez śluzówkę nosa (tabaka).

  Winston - marka papierosów, stworzona przez założoną w XIX wieku firmę R. J. Reynolds Tobacco Company, która wprowadziła na rynek także pierwsze paczkowane papierosy pod marką Camel. Marka została wprowadzona na rynek w roku 1954 i w latach 1966/72 była najlepiej sprzedającą się marką papierosów w USA. Ich hasło reklamowe brzmiało wówczas: "Winston smakuje tak, jak powinien smakować papieros". Od 1972 do 2003 roku była głównym sponsorem wyścigów NASCAR. Dzisiaj marka jest wciąż wśród 10 najlepiej się sprzedających w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jej producentem jest Japan International Tobacco, która w 1999 roku kupiła firmę R. J. Reynolds Tobacco Company. Djarum – indonezyjskie papierosy typu kretek, zawierające domieszkę goździka oraz innych aromatów, produkowane przez firmę PT Djarum.

  Jan III Sobieski – polska marka papierosów wprowadzona na rynek w marcu 1994 roku, która nazwę zawdzięcza nazwisku XVII-wiecznego króla Polski. Właścicielem marki jest British American Tobacco.

  Dodano: 05.05.2015. 16:59  


  Najnowsze