• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EPO uhonorowuje najlepszych wynalazców na ceremonii w Pradze

  30.04.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Wynalazcy nowych leków przeciw malarii i białaczce, pionier w badaniach nad technologią słoneczną oraz twórca serii pomysłowych adaptacji wymienników ciepła zostali uhonorowani 28 kwietnia w czasie rozdania nagród w konkursie Europejski Wynalazca Roku 2009 w Pradze, Czechy.

  Nagrody przyznano w czterech kategoriach: życiowe osiągnięcie, MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa)/badania, przemysł oraz kraje pozaeuropejskie. Nagrodę w kategorii "Życiowe osiągnięcie" otrzymał Adolf Goetzberger za prace nad rozwojem technologii energii słonecznej. Osiemdziesięcioletni naukowiec niemiecki prowadził pionierskie badania nad technologią słoneczną i stworzył największy w Europie instytut badań nad energią słoneczną. Dzięki jego pracy energia słoneczna jest obecnie prosperującą gałęzią przemysłu wartą miliardy euro.

  Nagrodę w kategorii "MŚP/badania" zdobył francuski wynalazca Joseph Le Mer za prace w dziedzinie systemów grzewczych. Stworzył szereg jednorurowych wymienników ciepła, które są tanie w wykonaniu, lekkie i elastyczne. Są również przyjazne dla środowiska, ponieważ wyróżniają się znacznie większą energooszczędnością w porównaniu z aktualnym standardem w branży.

  Wynalazki Josepha Le Mera przyczyniły się do przekształcenia francuskiej MŚP Giannoni-France, która finansowała badania, w przedsiębiorstwo zatrudniające 700 osób, którego roczny obrót wynosi 135 mln EUR.

  Nagroda w kategorii "Przemysł" została przyznana JĂźrgowi Zimmermannowi, chemikowi medycznemu ze Szwajcarii, który wraz z amerykańskim onkologiem Brianem Drukerem opracował lek przeciwko przewlekłej białaczce szpikowej, uważanej niegdyś za najbardziej śmiertelną postać nowotworu, na którą chorują zarówno dorośli, jak i małe dzieci.

  Białaczka jest chorobą nowotworową krwi i szpiku kostnego, która powoduje rozmnażanie się leukocytów. Leczenie tej choroby, którą każdego roku diagnozowano u 250.000 osób, polegało dotychczas zwykle na bolesnej radioterapii i chemioterapii, które często atakują zarówno komórki zdrowe, jak i nowotworowe. Wskaźnik remisji również był niewielki.

  Dzięki nowemu lekowi opracowanemu przez Zimmermanna i Drukera, nazwanemu Glivec i produkowanemu obecnie przez szwajcarskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Novartis, wskaźnik remisji sięga obecnie 98%. Glivec jest również łagodniejszy od poprzednich metod leczenia przewlekłej białaczki szpikowej, gdyż mniej niż 5% pacjentów odczuwa poważne skutki uboczne, co stanowi przełom, który pozwolił zrewolucjonizować leczenie białaczki.

  W kategorii "Kraje pozaeuropejskie" nagrodę przyznano kolejnemu naukowcowi walczącemu przeciwko śmiertelnej chorobie - tym razem malarii, która zabija miliony osób rocznie w krajach rozwijających się. Profesor Yiqing Zhou wraz z kolegami z Instytutu Mikrobiologii i Epidemiologii przy Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie wykorzystał aktywny składnik rośliny Artemisia annua (bylica roczna) i połączył go z nowoczesnym lekiem przeciwmalarycznym o nazwie lumefantryna (benflumetol).

  Otrzymany w ten sposób lek, sprzedawany pod nazwą Coartem, jest tani w produkcji i niezwykle skuteczny, gdyż jak się ocenia uratował już ponad 450.000 osób.

  Czeski Prezydent VĂĄclav Klaus, powiedział w czasie ceremonii rozdania nagród: "Cieszę się, że to wydarzenie odbywa podczas "Europejskiego roku kreatywności i innowacji". Wynalazca w dziedzinie technologii to piękna misja, która wymaga nagrody. To oni popychają naprzód nasze społeczeństwo."

  Nagrody są wspólną inicjatywą Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) i Komisji Europejskiej, aby sławić wynalazki, które wywarły szczególnie pozytywny wpływ na życie ludzi lub gospodarkę. Zwycięzców wybiera niezależne jury.

  Alison Brimelow, prezes EPO powiedziała w czasie ceremonii: "EPO czyni wszelkie starania, by utrzymać pozycję Europy jako ośrodka technologii, a nagrody mają sławić wszystkich wynalazców, którzy wnieśli realny wkład we wzrost i innowację, zwłaszcza w trudnych czasach".

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Europejski Wynalazca Roku 2009:
  http://www.epo.org/topics/innovation-and-economy/european-inventor.html

  Źródło danych: Udział serwisu CORDIS News w ceremonii rozdania nagród Europejski Wynalazca Roku 2009
  Referencje dokumentu: Na podstawie serwisu prasowego CORDIS News z ceremonii rozdania nagród Europejski Wynalazca Roku 2009

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 30.04.2009. 15:11  


  Najnowsze