• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejczycy tworzą listę najlepszych innowacji roku 2009

  21.12.2009. 18:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Magazyn TIME opublikował niedawno swoją listę najlepszych 50 innowacji z 2009 r. Na miejscu 29 znalazła się guma z mniszka, stworzona przez naukowców z niemieckiego Instytutu Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera (IME).

  Według naukowców kauczukowce na całym świecie cierpią z powodu grzybów, które się szybko rozprzestrzeniają. Mniszek to chwast, którego sok zawiera lateks. Podczas gdy wykorzystanie mniszka, aby skompensować utratę kauczukowców jest chwytliwym pomysłem, w rzeczywistości nie jest to takie proste, ponieważ mniszek przechodzi polimeryzację (tj. staje się lepki). Aby rozwiązać ten problem naukowcy z Instytutu im. Fraunhofera wyłączyli kluczowy enzym mniszka. Dzięki ich innowacji, nowy i udoskonalony mniszek daje aż o 500% więcej lateksu w porównaniu do swojego tradycyjnego kuzyna.

  Kolejną innowacją ujętą na liście jest pomysł włoskich naukowców z Istituto di Scienza e Tecnologia dei Materiali Ceramici (ISTEC): wykorzystanie drewna do tworzenia sztucznych kości zwanych "hydroksyapatytami karbonizowanymi".

  Gąbczastość drewna (rattanu, dębu czerwonego, sipo) jest tak duża, że żywe kości mogą wrosnąć w struktury szybciej niż w przypadku tradycyjnych implantów tytanowych czy ceramicznych. Końcowy wyniki jest taki, że kość goi się szybciej niż przy jakimkolwiek dotychczasowym rozwiązaniu. Podczas gdy procedura nie jest jeszcze gotowa do przeprowadzania testów na ludziach, naukowcy testują sztuczne kości na owcach.

  Zdaniem zespołu badawczego proces przetworzenia zastępnika kości zabiera około tygodnia i można go produkować w dowolnych wymiarach i kształtach. Kolce rattanu, czerwonego dębu i sipo są ogrzewane do momentu, aż pozostanie z nich czysty węgiel (węgiel drzewny).

  "Nasza propozycja polega na przekształceniu naturalnych struktur drewna w bioaktywne, nieorganiczne składniki przeznaczone do zastąpienia części kości" - wyjaśnia dr Anna Tampieri z ISTEC.

  Numer 34 na liście innowacji to automat sprzedający napędzany siłą ludzkich mięśni, który przeznaczony jest dla konsumentów poszukujących szybkiej przekąski i proponuje im zdrowszą żywność. Hiszpański wynalazca Pep Torres przytwierdził stacjonarny rower do automatu sprzedającego w taki sposób, że klient, który upatrzy produkt w automacie musi przepedałować pewną odległość, aby go otrzymać.

  "Chcielibyśmy, aby pojawiły się na stacjach metra i w szkołach - mówi Torres - w ten sposób ludzie będą mogli zajadać chipsy ziemniaczane i zachować formę."

  Pierwsze miejsce, jako najlepszy wynalazek roku 2009, zajmują rakiety Ares NASA, a w pierwszej piątce znalazły się: tuńczyk hodowany w akwarium, żarówka za 10 mln USD, inteligentny termostat oraz gry bez urządzeń sterujących.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Źródło innowacji jest pojęciem, które w literaturze ma wiele różnych ujęć. Źródło innowacji „obejmuje zarówno impulsy, przyczyny, jak i miejsca (instytucje, grupy osób), tworzenia nowej wiedzy technicznej oraz czynniki warunkujące ten proces”. K.B. Matusiak wskazuje, że źródłem innowacji jest wiele aspektów, które warunkują powstanie nowej wiedzy technicznej. Narodowy System Innowacji (NSI) – zbiór instytucji, które wspólnie bądź indywidualnie działają dla rozwoju i rozprzestrzeniania się nowych technologii oraz tworzą pewną strukturę. Dzięki licznym sprzężeniom zwrotnym, które między nimi występują możliwe jest sprawne tworzenie, selekcjonowanie, absorpcja i dystrybucja innowacji. NSI jest narzędziem służącym do analizy krajowej specyfiki innowacji w procesach globalizacyjnych. Polityka innowacji: "Polityka innowacji" - rodzaj polityki gospodarczej. Pojęcie to obejmuje szeroki zakres tematów i trudno jest je jednoznacznie zdefiniować. Spowodowane jest to tym, że cele polityki innowacji ulegają ciągłym ewolucjom oraz że polityka innowacji zależy od kontekstu w jakim została użyta.

  Dyfuzja innowacji – ostatni etap procesu innowacji, nazywany również upowszechnieniem. Dyfuzja stanowi „proces przyswajania danej innowacji w coraz to nowszych systemach społecznych”. „Dyfuzja innowacji jest procesem rozprzestrzeniania się, upowszechniania innowacji firmie i gospodarce, występującym wówczas, gdy po pierwszym udanym zastosowaniu nowego rozwiązania technicznego lub organizacyjnego następuje jej przyswojenie przez inne przedsiębiorstwa”. Regionalny System Innowacji (RSI) - zbiór różnorodnych instytucji (podmiotów), interakcji i zdarzeń wpływających na procesy innowacyjne w regionie. W wyniku powiązań sieciowych i efektów synergii, prowadzą one do zwiększenia zdolności absorpcji i dyfuzji innowacji w regionie.

  Bezpośrednią inspiracją do rozważań nad RSI była koncepcja Narodowego Systemu Innowacji (NSI)

  Pracownik wiedzy – jedna z najbardziej znanych definicji pracownika wiedzy "knowledge worker" stworzona przez T. H. Davenporta stwierdza, że mają oni wysoki stopień wiedzy specjalistycznej, wykształcenie lub doświadczenie, a wykonywana przez nich praca wymaga tworzenia, dystrybucji oraz wykorzystywania wiedzy. Pracownicy wiedzy to nowa kategoria specjalistów, których podstawowym zadaniem jest produktywne wykorzystanie i wymiana wiedzy. Odpowiadają oni za kreowanie i wdrażanie nowych pomysłów, dzięki którym organizacje dopasowują strategię do zachodzących coraz szybciej zmian w otoczeniu biznesowym. Ich podstawowym zadaniem jest poszukiwanie, wymiana, łączenie i wykorzystanie wiedzy wewnątrz organizacji i poza jej granicami. Projekt Steve – lista naukowców o imieniu Stephen lub pochodnym (np. Stephanie, Stefan, Esteban itd.), którzy popierają teorię ewolucji. Została stworzona przez National Center for Science Education jako parodia kreacjonistycznych usiłowań tworzenia list naukowców, którzy "wątpią w teorię ewolucji", takich jak: Answers in Genesis – lista naukowców przyjmujących biblijne wyjaśnienie stworzenia według Księgi Rodzaju; czy A Scientific Dissent From Darwinism. Projekt żartuje i parodiuje takie przedsięwzięcia, gdyż, jak oświadczyła organizacja: Nie chcemy zwodzić opinii publicznej i skłaniać jej ku myśleniu, że problemy naukowe są rozstrzygane przez to, kto ma dłuższą listę naukowców!.

  Model powstania innowacji wg J. A. Schumpetera – model opisujący kreowanie nowych osiągnięć naukowych w oparciu o teorię podażową. Stworzony został przez J. A. Schumpetera w 1912 roku. W modelu tym położył on nacisk na naukę wewnętrzną, czyli na własne zakłady badawcze i laboratoria przedsiębiorstw wdrażających innowacje. Nauka zewnętrzna (jednostki naukowo-badawcze poza przemysłem), będąca tu elementem otoczenia, ma mały wpływ na wdrażanie innowacji, niemniej wymienia informacje z placówkami innowacyjnymi wewnątrz modelu. Siłą napędową tworzenia innowacji są procesy zarządzania. Węgiel drzewny żarzony - to węgiel drzewny otrzymywany podczas rozkładowej destylacji drewna liściastego lub iglastego, w procesie prowadzonym do temperatury około 700°C, zawierający nie więcej niż 4% części lotnych.

  Single numer jeden w roku 2009 (USA): Notowanie Billboard Hot 100 przedstawia najlepiej sprzedające się single w Stanach Zjednoczonych. Publikowane jest ono przez magazyn Billboard, a dane kompletowane są przez Nielsen SoundScan w oparciu o cotygodniowe wyniki sprzedaży cyfrowej oraz fizycznej singli, a także częstotliwość emitowania piosenek na antenach stacji radiowych. Najlepiej sprzedającym się singlem jest ,,I Gotta Feeling" grupy hip-hopowej The Black Eyed Peas - ponad 14 nieprzerwanych tygodni na szczycie listy. Drugim jest ,,Boom Boom Pow", który spędził na szczycie 12 tygodni. Wychodzi na to, że The Black Eyed Peas są najlepiej sprzedającymi artystami 2009 roku w USA. Ponad 26 nieprzerwanych tygodni czyli pół roku.

  Rachunek cyklu życia produktu: Cykl życia produktu jest znany od dawna w marketingu. Jest on głównie definiowany jako proces, w który produkt nabywa zdolność do zaspokajania potrzeb klienta oraz postępującej z czasem utraty tej zdolności. Definiowany jest on również jako proces, w którym przedsiębiorstwo ponosi koszty związane z opracowaniem, wprowadzeniem oraz innowacji danego produktu i z biegiem czasu, koszty podtrzymania obecności produktu na rynku.  Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) powstało w 2003 roku. Rolą tej jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wspieranie rozwoju nowoczesnej nauki m.in. poprzez marketing innowacji i badań naukowych, popularyzację wiedzy i promocję nowych metod komunikacji naukowej oraz aplikowanie o fundusze na rozwój uczelni.

  Dandelion and burdock – tradycyjny napój znany na Wyspach Brytyjskich od około 1265 roku. Tradycyjna metoda produkcji oparta jest na fermentacji korzeni mniszka lekarskiego i łopianu, dlatego napój staje się naturalnie gazowany. Obecnie w Wielkiej Brytanii jest sprzedawany m.in. w puszkach, podobnie jak inne napoje orzeźwiające.

  Metoda pozyskiwania drewna, system pozyskania drewna – technologia pozyskania surowca drzewnego z lasu lub plantacji drzew szybko rosnących, uwzględniająca sposób transportu drewna. Rekombinaza Tre - eksperymentalny enzym, zmutowana rekombinaza Cre, umożliwiająca selektywne wycięcie zintegrowanego genomu wirusa HIV z genomu zainfekowanych komórek. Dotychczas enzym wykazał swoją aktywność w liniach komórek HeLa, w warunkach laboratoryjnych w ciągu trzech miesięcy całkowicie usuwając zintegrowany wirus z hodowli. Odkrycie jest dziełem naukowców z Instytutu Heinrich Pette Wirologii Eksperymentalnej i Immunologii w Hamburgu oraz Instytutu Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki Maxa Plancka w Dreźnie.

  Budowniczy (ang. Builder) – jeden z kreacyjnych wzorców projektowych (obiektowy), którego celem jest rozdzielenie sposobu tworzenia obiektów od ich reprezentacji. Innymi słowy proces tworzenia obiektu podzielony jest na kilka mniejszych etapów a każdy z tych etapów może być implementowany na wiele sposobów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest tworzenie różnych reprezentacji obiektów w tym samym procesie konstrukcyjnym: sposób tworzenia obiektów zamknięty jest w oddzielnych obiektach zwanych Konkretnymi Budowniczymi. Zazwyczaj stosowany jest do konstrukcji obiektów złożonych, których konfiguracja i inicjalizacja jest procesem wieloetapowym. Budowniczy różni się od wzorca fabryki abstrakcyjnej oraz pozostałych wzorców kreacyjnych tym, że skupia się na sposobie tworzenia obiektów reprezentujących produkty. Tworzy drobną część skomplikowanego produktu za każdym swoim wywołaniem jednocześnie kontrolując stan wykonanej pracy. Klient otrzymuje produkt po zakończeniu jego pracy, a nie – tak jak w przypadku Fabryki abstrakcyjnej – bezzwłocznie. W przypadku Fabryki abstrakcyjnej możliwe jest także tworzenie kilku obiektów jednocześnie. Często oba wzorce są łączone. Należy do grupy wzorców skatalogowanych przez Gang czworga. Spłaszczenie - wada drewna z grupy wad kształtu. Jest to zbliżony do eliptycznego kształt przekroju poprzecznego drewna, niepożądany m.in. z uwagi na dużą ilość odpadów powstałych podczas przecierania.

  Dodano: 21.12.2009. 18:12  


  Najnowsze