• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ilustrowany Kuryer Wojenny o wojnie polsko-bolszewickiej

  02.08.2010. 05:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na stronie internetowej Muzeum Historii Polski www.1920.muzhp.pl można śledzić codziennie informacje prasowe, jakie ukazywały się w polskich gazetach latem 1920 roku, w czasie konfliktu polsko-bolszewickiego. Przytacza je stylizowany na ówczesną gazetę "Ilustrowany Kuryer Wojenny".

  "Ilustrowany Kuryer Wojenny" codziennie donosi o wydarzeniach, które miały miejsce 90 lat temu. Dziennik ukazuje się od 24 lipca, kiedy w 1920 roku polskie władze w obliczu sowieckiego zagrożenia zadecydowały o powołaniu Rządu Obrony Narodowej.

  Na łamach "Kuryera" można przeczytać nie tylko o ofensywie bolszewickiej i relacjach z frontu. Teksty tam zawarte oddają atmosferę zagrożonej stolicy oraz donoszą o podejmowanych przez władze trudnych decyzjach. Pokazują również, jak wyglądała codzienność miasta, a do niektórych wydarzeń można również przeczytać komentarze objaśniające tło historyczne.

  W "Kuryerze" można znaleźć artykuły, które ukazały się m.in. w dziennikach: "Robotnik", "Gazeta Warszawska", "Ilustrowany Kuryer Codzienny" oraz w krakowskim "Czasie". Publikowane są również teksty z tygodników, np. popularnego wtedy "Piasta".

  Ocenę Bitwy Warszawskiej różnicowały istniejące wówczas podziały polityczne. To zróżnicowanie uwidoczniało się na łamach prasy. Członkini zespołu tworzącego "Kuryer" Beata Wolszczak zapewniła, że artykuły zostały tak dobrane, aby oddać stanowisko zarówno lewicy jak i prawicy. Dodała, że wkrótce na stronie zostanie zamieszczone omówienie poszczególnych tytułów prasowych.

  W zakładce literatura opublikowane zostaną fragmenty ukazujących się na łamach prasy powieści w odcinkach. Znajdą się tam także nieznane lub zapomniane utwory literackie, które wpisują się w temat przewodni "Kuryera Wojennego". Będą to m.in. wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz dzienniki niedocenianego dzisiaj powieściopisarza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i wojny obronnej 1939 r., Stanisława Rembeka.

  15 sierpnia na stronie zostanie uruchomiona gra internetowa "Osamotnieni". Użytkownik będzie mógł wcielić się w rolę negocjatora, rozmawiającego z przedstawicielami zaangażowanych w wojnę polsko-bolszewicką państw - zapowiedziała Wolszczak. Celem gry jest pokazanie międzynarodowego tła tej wojny".

  Jak wyjaśniła Wolszczak, artykuły ukazujące się w "Kuryerze" wiernie oddają ówczesny język. "Poprawiono jedynie to, co dziś uważane jest za rażąco błędne" - powiedziała.

  Dziennik będzie ukazywać się do 12 października, czyli do dnia, w którym nastąpiło pomiędzy stronami konfliktu zawieszenie broni. MCE

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jra/ krf/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 02.08.2010. 05:18  


  Najnowsze