• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inicjatywa badań rolnych zmniejszy ubóstwo i złagodzi problemy środowiskowe

  15.11.2010. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Globalne partnerstwo naukowe na rzecz zrównoważonego rolnictwa podjęło inicjatywę badawczą o wartości niemal 600 mln USD (około 440 mln EUR), aby pomóc wydobyć ludzi z ubóstwa i zahamować zmiany klimatu poprzez umożliwienie dużego obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Globalne Partnerstwo Naukowe ds. Ryżu (GRiSP) twierdzi, że osiągnie te cele wykorzystując inżynierię genetyczną ryżu. Uprawy nie będą nastręczać problemów nawet w najbiedniejszych krajach. Inicjatywa zdaniem GRiSP zwiększy dostawy w sposób wystarczający, aby obniżyć do roku 2020 szacowaną cenę ryżu o około 6,5%.

  Ryż, nieodłącznie związany z bezpieczeństwem żywności, stanowi podstawowe pożywienie ponad połowy ludności na świecie oraz w większej części rozwijającego się świata. GRiSP, międzynarodowy sojusz naukowców pod kierunkiem Międzynarodowego Instytutu Badań Ryżu (IRRI) i Grupy Konsultacyjnej ds. Międzynarodowych Badań w Rolnictwie (CGIAR) - która gromadzi fundatorów i organizacje badawcze pracujące na rzecz zrównoważonego rozwoju - ma nadzieję, że działania ukierunkowane na odkrycie genów nowego ryżu przyczynią się do pokonania bariery wydajności tej rośliny. Celem jest również odkrycie sposobów uprawy nowych generacji ryżu "przystosowanych klimatycznie", które są odporne na zatapianie i posiadają inne cechy niezbędne do przystosowania upraw w obliczu zmian klimatu.

  Dyrektor Generalny IRRI, dr Robert Zeigler wyjaśnia, że projekt może pomóc w znacznym obniżeniu cen żywności, co jego zdaniem powinno wydobyć około 72 mln ludzi z biedy w ciągu kolejnej dekady. Taki wpływ obliczono przyjmując obniżenie kosztów jako prognozowane zyski o wartości 11 mld USD (około 8 mld EUR), co miałoby obniżyć ubóstwo na świecie o 5% do roku 2020 i o 11% do roku 2035.

  Wprowadzenie udoskonalonych metod irygacji i unikanie wylesiania pomoże zapobiec emisji gazów cieplarnianych z upraw ryżu w ilości odpowiadającej ponad 1 mld ton dwutlenku węgla do roku 2035 - zdaniem dr Zeiglera. Należy zauważyć, że ponad 1,2 miliarda hektarów lasów, terenów podmokłych i innych naturalnych ekosystemów zostanie uratowanych dzięki temu, że poprzez zwiększenie plonów uprawa ryżu nie będzie musiała rozszerzać się na nowe tereny.

  Inicjatywa będzie promować "rewolucyjne zmiany w agronomii, przetwórstwie i strategii uprawy ryżu" - stwierdza IRRI. Obok zwiększenia plonów za pomocą udoskonalonych ziaren ryżu i praktyk rolnych, projekt pozwoli zmniejszyć straty po zbiorach, które obecnie szacuje się na 20%-30% produkcji krajów rozwijających się. Ponadto zapewni setkom specjalistów z krajów rozwijających się - "z których co najmniej 30% to kobiety" - możliwość udziału w programach uzyskiwania stopni naukowych i kursach szkoleniowych na rzecz umacniania krajowych kompetencji badawczych - oświadcza instytut.

  Powołanie GRiSP stanowi początek pięcioletniego przedsięwzięcia - informuje IRRI dodając, że potrzebne będą nowe źródła finansowania, aby osiągnąć cel.

  "Chociaż GRiSP opiera się na istniejących badaniach naukowych, rozwoju i finansowaniu, to wymaga także dodatkowego, nowego wsparcia finansowego w celu zwiększenia rocznego dofinansowania badań nad ryżem z około 100 mln USD (73 mln EUR) w 2011 r. do 139 mln USD (102 mln EUR) w 2015 r." - czytamy w oświadczeniu IRRI.

  "GRiSP to pierwszy ruch w szerszej kampanii zabezpieczania światowych dostaw żywności w perspektywie 25 lat" - podkreśla Carlos Pérez del Castillo, Przewodniczący Rady Konsorcjum Międzynarodowych Ośrodków Badań Rolniczych, które zostało utworzone w czasie niedawnej reorganizacji CGIAR i jest odpowiedzialne za zapewnienie wsparcia finansowego programom badawczym CGIAR (CRP).

  "W nadchodzących miesiącach CGIAR uruchomi dalsze, wysokiej jakości międzynarodowe programy badawcze, jako element wszechstronnej wizji z jasno ukierunkowanymi celami zredukowania ubóstwa i głodu, poprawy stanu zdrowia i odżywiania się oraz zwiększenia odporności ekosystemów na świecie" - podsumowuje del Castillo.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 15.11.2010. 15:49  


  Najnowsze