• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inicjatywa badań rolnych zmniejszy ubóstwo i złagodzi problemy środowiskowe

  15.11.2010. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Globalne partnerstwo naukowe na rzecz zrównoważonego rolnictwa podjęło inicjatywę badawczą o wartości niemal 600 mln USD (około 440 mln EUR), aby pomóc wydobyć ludzi z ubóstwa i zahamować zmiany klimatu poprzez umożliwienie dużego obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Globalne Partnerstwo Naukowe ds. Ryżu (GRiSP) twierdzi, że osiągnie te cele wykorzystując inżynierię genetyczną ryżu. Uprawy nie będą nastręczać problemów nawet w najbiedniejszych krajach. Inicjatywa zdaniem GRiSP zwiększy dostawy w sposób wystarczający, aby obniżyć do roku 2020 szacowaną cenę ryżu o około 6,5%.

  Ryż, nieodłącznie związany z bezpieczeństwem żywności, stanowi podstawowe pożywienie ponad połowy ludności na świecie oraz w większej części rozwijającego się świata. GRiSP, międzynarodowy sojusz naukowców pod kierunkiem Międzynarodowego Instytutu Badań Ryżu (IRRI) i Grupy Konsultacyjnej ds. Międzynarodowych Badań w Rolnictwie (CGIAR) - która gromadzi fundatorów i organizacje badawcze pracujące na rzecz zrównoważonego rozwoju - ma nadzieję, że działania ukierunkowane na odkrycie genów nowego ryżu przyczynią się do pokonania bariery wydajności tej rośliny. Celem jest również odkrycie sposobów uprawy nowych generacji ryżu "przystosowanych klimatycznie", które są odporne na zatapianie i posiadają inne cechy niezbędne do przystosowania upraw w obliczu zmian klimatu.

  Dyrektor Generalny IRRI, dr Robert Zeigler wyjaśnia, że projekt może pomóc w znacznym obniżeniu cen żywności, co jego zdaniem powinno wydobyć około 72 mln ludzi z biedy w ciągu kolejnej dekady. Taki wpływ obliczono przyjmując obniżenie kosztów jako prognozowane zyski o wartości 11 mld USD (około 8 mld EUR), co miałoby obniżyć ubóstwo na świecie o 5% do roku 2020 i o 11% do roku 2035.

  Wprowadzenie udoskonalonych metod irygacji i unikanie wylesiania pomoże zapobiec emisji gazów cieplarnianych z upraw ryżu w ilości odpowiadającej ponad 1 mld ton dwutlenku węgla do roku 2035 - zdaniem dr Zeiglera. Należy zauważyć, że ponad 1,2 miliarda hektarów lasów, terenów podmokłych i innych naturalnych ekosystemów zostanie uratowanych dzięki temu, że poprzez zwiększenie plonów uprawa ryżu nie będzie musiała rozszerzać się na nowe tereny.

  Inicjatywa będzie promować "rewolucyjne zmiany w agronomii, przetwórstwie i strategii uprawy ryżu" - stwierdza IRRI. Obok zwiększenia plonów za pomocą udoskonalonych ziaren ryżu i praktyk rolnych, projekt pozwoli zmniejszyć straty po zbiorach, które obecnie szacuje się na 20%-30% produkcji krajów rozwijających się. Ponadto zapewni setkom specjalistów z krajów rozwijających się - "z których co najmniej 30% to kobiety" - możliwość udziału w programach uzyskiwania stopni naukowych i kursach szkoleniowych na rzecz umacniania krajowych kompetencji badawczych - oświadcza instytut.

  Powołanie GRiSP stanowi początek pięcioletniego przedsięwzięcia - informuje IRRI dodając, że potrzebne będą nowe źródła finansowania, aby osiągnąć cel.

  "Chociaż GRiSP opiera się na istniejących badaniach naukowych, rozwoju i finansowaniu, to wymaga także dodatkowego, nowego wsparcia finansowego w celu zwiększenia rocznego dofinansowania badań nad ryżem z około 100 mln USD (73 mln EUR) w 2011 r. do 139 mln USD (102 mln EUR) w 2015 r." - czytamy w oświadczeniu IRRI.

  "GRiSP to pierwszy ruch w szerszej kampanii zabezpieczania światowych dostaw żywności w perspektywie 25 lat" - podkreśla Carlos Pérez del Castillo, Przewodniczący Rady Konsorcjum Międzynarodowych Ośrodków Badań Rolniczych, które zostało utworzone w czasie niedawnej reorganizacji CGIAR i jest odpowiedzialne za zapewnienie wsparcia finansowego programom badawczym CGIAR (CRP).

  "W nadchodzących miesiącach CGIAR uruchomi dalsze, wysokiej jakości międzynarodowe programy badawcze, jako element wszechstronnej wizji z jasno ukierunkowanymi celami zredukowania ubóstwa i głodu, poprawy stanu zdrowia i odżywiania się oraz zwiększenia odporności ekosystemów na świecie" - podsumowuje del Castillo.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Czarny ryż (znany również jako ryż fioletowy lub ryż "ryż zakazany") - odmiana ryżu kleistego o charakterystycznym orzechowym aromacie. Jego odmiany obejmują ale nie ograniczają się do indonezyjskiego czarnego ryżu i tajskiego czarnego ryżu jaśminowego. Czarny ryż jest bogaty w wartości odżywcze, zawiera 18 aminokwasów, żelazo, cynk, miedź, karoten oraz kilka ważnych witamin . Ziarno ryżu czarnego ma więcej błonnika i witaminy E niż ziarno ryżu białego. Mąka ryżowa – mąka wytwarzana z drobno zmielonych ziaren ryżu. Stanowi szczególnie dobry substytut mąki pszennej, dla osób z nietolerancją glutenu. Mąka ryżowa doskonale nadaje się do wypieków oraz do zagęszczania sosów. Jest istotnym składnikiem kuchni japońskiej i innych krajów azjatyckich. Wykonuje się ją zarówno z białego ryżu jak i ryżu brązowego. Innowacyjność gospodarki to zdolność i motywacja przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych polepszających i rozwijających produkcję, do poszukiwania nowych rozwiązań, pomysłów i koncepcji. Innowacje w gospodarce prowadzą do tworzenia nowych produktów, do ulepszania technologii, zwiększenia efektywności i tym samym do zwiększenia konkurencyjności gospodarki wobec innych krajów.

  Kuchnia birmańska - ogół tradycji kulinarnych Birmy, obejmuje zarówno kuchnię Birmańczyków, jak i wielu mniejszości etnicznych, zwłaszcza Szanów i Monów. Podstawowym składnikiem jest ryż, roczne spożycie ryżu wynosi około 200 kg na głowę, co daje Birmie pierwsze miejsce na świecie. Dla porównania, przeciętny Polak konsumuje zaledwie 2 kilogramy ryżu rocznie. Typowy posiłek składa się z ryżu, mięsnego curry, gotowanych lub surowych jarzyn oraz zupy. Wszystkie potrawy podawane są jednocześnie. Zupę spożywa się łyżką, całą resztę - prawą ręką. Bardzo popularne są także potrawy z makaronu, jedzone zwłaszcza na śniadanie. Istnieje również wiele potraw z ryb i owoców morza. Basmati, ryż Basmati, ryż siewny indyjski (Oryza sativa L.) – kultywar ryżu długoziarnistego, o charakterystycznym aromacie, najpopularniejszy w Indiach i Pakistanie. Jego ziarna są dłuższe i cieńsze niż ziarna pozostałych odmian ryżu. Występuje w dwu odmianach: białej i brązowej. Z ryżem Basmati wiąże się sprawa biopiractwa, którego ofiarą padli indyjscy i pakistańscy rolnicy.

  Angklung – tradycyjny instrument indonezyjski, idiofon bambusowy, używany w obrzędach rytualnych ku czci bogini ryżu i płodności Dewi Sri związanych z sadzeniem ryżu i żniwami, a także podczas uroczystości związanych obrzezaniem.Popularny instrument do nauki muzyki w szkołach indonezyjskich.
  Herb prowincji Ang Thong przedstawia kłosy ryżu w misce z wodą. Symbolizuje urodzajność i płodność ziem prowincji, która jest jednym z największych producentów ryżu.

  Grupa 77 – luźna forma współpracy państw rozwijających się utworzona 15 czerwca 1964 r. Stanowi międzynarodowe forum dyskusji na temat sposobów i metod przebudowy międzynarodowych stosunków gospodarczych, w celu zwiększenia transferu środków finansowych z państw bogatej Północy na rzecz biedniejszego Południa. Polityka naukowa definiowana jest jako działalność państwa oraz innych instytucji publicznych mająca na celu takie wpływanie na naukę, które w sposób optymalny przyczyni się do wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego przy jak najlepszym wykorzystaniu środków na badania naukowe. Często do szeroko rozumianej polityki naukowej zalicza się także politykę innowacyjną, której zadaniem jest wprowadzanie wyników badań naukowych, wynalazków i usprawnień do praktyki gospodarczej. Jest to jedna z najmłodszych dziedzin polityki gospodarczej, ukształtowała się dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Przełomową datą jest rok 1935, kiedy to wydano pracę J.D.Bernala pt. "The Social Function of Science"("Społeczna funkcja nauki"), ujmującą całościowo problemy nauki we współczesnym świecie. W 1967r. we Frascati(Włochy) odbyła się konferencja przedstawicieli krajów skupionych w OECD, w trakcie której wypracowano wiele zaleceń i definicji dotyczących polityki naukowej, będących podstawą obecnego rozwoju tej dziedziny. Dzięki ustaleniom z 1967r. w wielu krajach, także w krajach rozwijających się, utworzono organy decyzyjne a szczeblu rządowym odpowiedzialne za politykę naukową.

  Sojusz Małych Państw Wyspiarskich (Alliance of Small Island States, AOSIS) to koalicja państw - małych wysp i krajów leżących na niskich wybrzeżach założona w 1990. Głównym celem Sojuszu jest zintegrowanie głosów krajów rozwijających się znajdujących się na małych wyspach w kwestii zmian klimatu. AOSIS był bardzo aktywny od jego powołania, zgłaszając pierwszą propozycję tekstu w ramach negocjacji Protokołu z Kioto już w 1994. AOSIS ma 43 członków i obserwatorów na całym świecie. 37 z nich jest członkami Narodów Zjednoczonych. Sojusz reprezentuje 28% krajów rozwijających się, 20% wszystkich członków ONZ i 41 mln ludzi co łącznie ze wszystkimi państwami SIDS stanowi ok. 5% światowej populacji.

  Inżynieria przemysłowa (ang. Industrial engineering) – dziedzina techniki, która zajmuje się przemysłem i teorią zarządzania. Rozwój inżynierii przemysłowej i jej konsolidacja z zarządzaniem jako jeden przedmiot nastąpił równocześnie z procesem modernizacji, która rozpoczęła się w następstwie rewolucji przemysłowej. Rozwój ten wynikał z potrzeby znalezienia rozwiązań dla problemów, które pojawiły się w organizacjach, i z potrzeby rozwoju nowych metod badawczych, które miały na celu zwiększenie efektywności produkcji i obniżenie kosztów produkcji i eksploatacji. Metody tych badań oparte są na modelach matematycznych i naukowych. Wraz z rozwojem industrializacji i tworzeniem organizacji zajmujących się świadczeniem usług, nie tylko rozszerzyło się pole sektora produkcyjnego, ale także przemysł. Inżynieria przemysłowa dostarcza rozwiązania dobrze pasujące do zamieniających się procesów produkcyjnych w obszarze zarządzania usługami i umożliwia poprawę procesów organizacyjnych, co znajduje odzwierciedlenie w oszczędnościach w kosztach operacyjnych, a tym samym zwiększa rentowność organizacji.

  Ryż siewny (Oryza sativa L.) – gatunek ryżu, jednorocznej rośliny zbożowej z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), dawniej nazywanych trawami (Graminae). Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jest drugim, po pszenicy, najczęściej uprawianym zbożem świata, stanowiąc podstawę wyżywienia 1/3 ludności świata (głównie dla mieszkańców wschodniej i południowo-wschodniej części Azji). 95% światowych zbiorów ryżu siewnego przeznacza się na pokarm dla ludzi. Kuih(także kueh, kue lub kway, z języka minnańskiego 粿 koé) – drobne przekąski lub desery, charakterystyczne dla Archipelagu Malajskiego i prowincji w Południowych Chinach: Fujian i Guangdong. Kuih jest pojęciem bardzo szerokim, obejmuje ono ciasta, ciastka, pierożki, czy wypieki i jest robione z ryżu lub ryżu kleistego.

  Dodano: 15.11.2010. 15:49  


  Najnowsze