• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inteligentne krzesło

  09.08.2008. 00:00
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Za Polskim Radiem: Holenderski projektant Jelte van Geest na swój projekt dyplomowy w Design Academy Eindhoven zaprojektował pufy o nazwie "Take-a-seat". Z pozoru zwyczajne meble do siedzenia kryją w sobie zaawansowaną technologię.

  Dzięki przytwierdzonych do nich układom elektronicznym (tzw. tagom), krzesełka "Take-a-seat" mogą się przemieszczać za osobą, która przyłożyła specjalną kartę do ich czytnika. Tym sposobem zawsze są pod ręką. Do komunikacji z nimi wykorzystano technologię RFID (radio frequency identification), nazywaną radiowym kodem kreskowym, bazującą na zapisie i odczycie danych poprzez fale radiowe.


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  RFID (ang. Radio-frequency identification) – technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu (etykieta RFID) stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik, w celu identyfikacji obiektu. Technika umożliwia odczyt, a czasami także zapis układu RFID. W zależności od konstrukcji umożliwia odczyt etykiet z odległości do kilkudziesięciu centymetrów lub kilku metrów od anteny czytnika. System odczytu umożliwia identyfikację wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu. Hot-seat, hot seat lub hotseat (ang. Gorące krzesło) – tryb gry wieloosobowej w turowych grach komputerowych, pozwalający grać kilku osobom na jednym komputerze. W trybie hot-seat gra polega na tym, że gracze kolejno wykonują określone czynności w grze i po skończonej turze przychodzi kolej na następnego gracza. SEAT Salsa – samochód koncepcyjny marki SEAT zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu w 2000 roku. Pojazd był stylistyczną bazą dla Leóna II generacji oraz Altei.

  SEAT Exeo – samochód osobowy marki SEAT powstały na bazie Audi A4 B7 dzięki współpracy na zasadzie Volkswagen AG produkowany w latach 2008–2013. SEAT Málaga – kompaktowy samochód osobowy produkowany przez hiszpańską firmę SEAT w latach 1985–1992. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu użyto silnika R4 o pojemności 1,5 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez modele: mniejszy Córdoba i większy Toledo. W Grecji oferowany był pod nazwą SEAT Gredos.

  SEAT IBL – samochód koncepcyjny marki SEAT zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie w 2011 roku. Hypermemory to technologia wykorzystywana w najtańszych kartach graficznych PCI Express 16x. Technologia stworzona jest przez firmę ATI Technologies, dzięki której jako pamięć karty graficznej wykorzystywana jest pamięć RAM zainstalowana w komputerze. Jest to możliwe dzięki dużej szybkości przesyłania danych złącza PCI Express 16x. Technologią opartą na tej samej zasadzie co Hypermemory jest technologia TurboCache stosowana przez NVIDIA Corporation.

  SEAT 850 – samochód produkowany na bazie Fiata 850 w Hiszpanii w latach 1964-1973 pod marką SEAT. Niczym się praktycznie nie różnił od Fiata 850. Silniki pochodził z Fiata i miały pojemność: 817, 843 lub 903 cm³ i osiągał moc maksymalną 34 lub 49 KM. Ważył ok. 670 kg lub 900 kg i osiągał prędkość maksymalną 120 lub 145 km/h. SEAT 600 - miejski samochód osobowy produkowany przez hiszpańską firmę SEAT w latach 1957-1973. Licencyjna wersja Fiata 600. Dostępny był jako 2-drzwiowy fastback. Produkowany równorzędnie z SEAT-em 500. Silniki pochodziły od Fiata 600, były to jednostki OHV R4 o pojemności 663 cm³ i mocy maksymalnej 22 KM przy 4600 obr/min, oraz 767 cm³ o mocy 29 KM przy 4800 obr/min. Samochód (w zależności od silnika) osiągał prędkość maksymalną 100 lub 110 km/h. Masa pojazdu wynosiła 580 kg. Następcą modelu został SEAT 133.

  Zydel - mebel do siedzenia, odmiana krzesła twardego, przeważnie w konstrukcji bezoskrzyniowej lub deskowej. Zydel wspiera się na trzech lub czterech nogach, zawsze lekko skierowanych na zewnątrz. Siedzisko ma kształt zbliżony do trapezu. Wywodzi się od sgabello.

  SEAT Toledo - seria samochodów osobowych produkowanych przez hiszpańską markę SEAT w kooperacji z koncernem Volkswagen AG w latach 1991-2009 oraz ponownie od 2012 roku.

  SEAT Ronda - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez hiszpańską firmę SEAT w latach 1982–1986. Dostępny jako 5-drzwiowy hatchback. Do napędu użyto silników benzynowych o pojemności: 1,2, 1,5 oraz 2,0 litra, dostępny był również diesel o pojemności 1,7 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4- lub 5-biegową manualną skrzynię biegów. W późniejszym czasie został zastąpiony przez model León. SEAT Tango – koncepcyjny dwudrzwiowy roadster marki SEAT zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie w 2001 roku.

  Dodano: 09.08.2008. 00:00  


  Najnowsze