• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

  20.04.2009. 20:42
  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik

  Ponad 170 imprez, od astronautyki po kulturę antyczną, wystawy, eksperymenty i ciekawe zajęcia dla dzieci - takie atrakcje czekają na uczestników IX Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się między 23 a 26 kwietnia. Organizatorami festiwalu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

  Jak informują organizatorzy, w ciągu czterech dni prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Mieszkańcy Torunia i całego regionu będą mieć okazję do spotkania z prawdziwą nauką i sztuką.

  Od kuchni będą mogli poznać miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

  IX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki zainauguruje otwarta dla wszystkich dyskusja panelowa pt.: "Życia nic nie zmoże! Zderzenia Ziemi z asteroidami: ślady z przeszłości, zagrożenia na przyszłość". O prawdopodobieństwie zderzenia Ziemi z planetoidami, i bezpieczeństwie planety będą dyskutowali m.in.: prof. Edward Bowell z Lowell Observatory Flagstaff z USA i prof. Józef Kaźmierczak z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

  Wśród głównych wydarzeń festiwalu znajdą się również: dyskusja "Jak pomóc gdy umiera dorosłe dziecko?", wykład "Nauka czyli na kręgach zbożowych w przyszłość", podczas którego prof. Łukasz A. Turski opowie, dlaczego zwolennicy rozmaitych para-teorii np. powstawania kręgów zbożowych są bardziej wiarygodni dla ludzi niż twórcy Wielkiego Zderzacza Hadronów.

  Jedną z atrakcji festiwalu będzie happening "Zlot teleskopów wszelakich". Właściciele nawet najmniejszych teleskopów czy lornetek, zbiorą się na Rynku Staromiejskim i po wyłączeniu iluminacji ujrzą prawdziwe gwiazdy i Saturna nad Starówką. W specjalnym konkursie wybrane zostaną również np.: największy, najdziwniejszy, najstarszy teleskop.

  Osoby zainteresowane fizyką będą mogły skorzystać z ilustrowanego pokazem wykładu "Ach ta fizyka, gdzie ona jest...". Fizycy zademonstrują, jak w codziennym życiu dostrzec trudną fizykę? Jak w prosty sposób opisać skomplikowane zjawiska? Jak ujrzeć to, czego zazwyczaj nie zauważamy? - informują organizatorzy.

  Podczas festiwalu zademonstrowanych zostanie wiele doświadczeń i eksperymentów. Z cyklu "Doświadczenie czyni mistrza" przedstawione zostaną przykłady eksperymentów, dotyczących zjawisk mechanicznych i akustycznych, cieplnych, elektrycznych, optycznych, z zakresu fizyki cząsteczkowej i jądrowej.

  Organizatorzy przygotowali bogaty program imprez dla dzieci. Podczas warsztatów "Czy ja dobrze widzę, słyszę, czuję? - czyli zabawy ze zmysłami" młodzi uczestnicy będą mogli sprawdzić jakim złudzeniom ulegają podczas odbioru różnych bodźców.

  Instytut Fizyki UMK przygotował eksperymenty dotyczące wody. Dzieci zobaczą, z czego składa się woda, jak można ją oczyścić i co można w niej rozpuścić. Jak podają organizatorzy, dowiedzą się czy wrzątek może być zimny i jak można przeniknąć przez kostkę lodu.

  3-5 osobowe zespoły uczniów będą mogły wystartować w konkursie, na krótkie przedstawienie teatralne z motywem przewodnim: Jak może wyglądać życie na innych planetach?

  Imprezom naukowym będą towarzyszyły spotkania ze sztuką takie jak: muzyczny festiwal "Etniczny zawrót głowy", wystawa rysunków Marka Żuławskiego, prezentacja fotografii nadesłanych przez polskich miłośników astronomii, którzy na zdjęciach prezentują piękno Wszechświata.


  W programie poprzedniej edycji festiwalu znalazło się 150 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Festiwal przyciągnął około 30 tysięcy uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu.

  Tegoroczna edycja obejmie około 170 imprez. Ich szczegółowy opis jest dostępny na stronie: www.festiwal.torun.pl

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dolnośląski Festiwal Nauki, do 2000 Wrocławski Festiwal Nauki – coroczna impreza odbywająca się pod koniec września i w październiku na Dolnym Śląsku, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Festiwal organizowany jest od 1998 roku, a obecną nazwę ma od 2001. Pierwszy festiwal z 1998 obejmował imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast, tak że XV Festiwal w 2012 trwał 22 dni i oprócz w/w miast odbywa się także w Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich. Organizatorami są uczelnie dolnośląskie i lokalne jednostki PAN, przy współudziale różnych instytucji kultury i firm. Inicjatorką powstania i głównym koordynatorem Festiwalu w pierwszych latach była prof. Aleksandra Kubicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. W edycji w 2011 roku odbyło się przeszło 1200 imprez naukowych, które łącznie odwiedziło ponad 110 tys. osób. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki - coroczna impreza popularyzująca naukę i sztukę, pracę i dorobek artystów i naukowców toruńskich wśród mieszkańców regionu. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki – festiwal odbywający się w Łodzi od 2001 r. którego zadaniem jest promocja osiągnięć łódzkich środowisk naukowych i artystycznych, popularyzacja nauki i sztuki a także integracja środowisk akademickich z ogółem mieszkańców miasta. Festiwal odbywa się zwykle w kwietniu.

  Festiwal Polskich Filmów „Kinoteka” – festiwal polskich filmów odbywający się w Wielkiej Brytanii od 2003 roku. Festiwal jest corocznie organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Głównym zadaniem „Kinoteki” jest promocja polskiej kinematografii wśród brytyjskich mediów i publiczności, ale jej program jest również adresowany do Polonii w UK. W ramach festiwalu prezentowane są zarówno najnowsze produkcje filmowe z ostatniego roku, jak i klasyka polskiego kina. Od czasów swojej drugiej edycji festiwal wychodzi także poza sztukę filmową, oferując w swoim programie wydarzenia muzyczne i związane ze sztukami wizualnymi. Międzynarodowy Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju – festiwal muzyki poważnej, który odbywa się corocznie w drugiej połowie roku od sierpnia do listopada. Podczas festiwalu wykonywane są utwory patrona festiwalu, oraz innych polskich kompozytorów.

  Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu – festiwal o charakterze międzynarodowym organizowany w Edynburgu od 1947 roku. Ideą pierwszego festiwalu było zasypywanie podziałów w świecie, szczególnie dotkliwych po niedawnej wojnie. Organizatorem festiwalu był Austriak Rudolf Franz Josef Bing. Stolicę Szkocji wybrał na miejsce spotkań teatralnych, ponieważ to miasto położone na obrzeżach Europy nie ucierpiało znacząco podczas wojny. W epoce żelaznej kurtyny festiwal w Edynburgu był jednym z niewielu miejsc, w których mogli spotkać się przedstawiciele sztuki teatralnej wschodniej i zachodniej Europy. Lubelski Festiwal Nauki – największa impreza naukowa w Lublinie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży), prezentację projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych, promocję uczelni i jednostek badawczych oraz integrację lubelskiego środowiska naukowego. Festiwal ma także zachęcić do uprawiania i podglądania nauki oraz pracy naukowców, pokazać, że praca naukowca może być ciekawa, a studia mogą pomóc w realizacji marzeń.

  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage – jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz. Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny (do 2009 roku znany jako Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia Tczew - Europa) - festiwal teatralny odbywający się co roku na początku września w Tczewie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2000 roku. Zdarzenia są jedną z najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych o zasięgu międzynarodowym na Pomorzu. Festiwal składa się z konkursu kierowanego do młodych twórców, warsztatów artystycznych a także imprez towarzyszących w ramach których do tej pory można było zobaczyć występy m.in. Jerzego Stuhra, Jana Englerta, Jana Peszka, Marii Peszek oraz Formacji Chatelet.

  XII Festiwal Piosenki Radzieckiej – 12. edycja festiwalu odbyła się w dniach 9-12 czerwca 1976 r. Organizatorem FPR było Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki. Reżyserem FPR był Janusz Rzeszewski, II reżyserem Bogdan Kryspin, kierownikiem muzycznym Eugeniusz Majchrzak a scenografem Jerzy Masłowski. Festiwal składał się z koncertów głównych oraz imprez towarzyszących.

  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, prestiżowy i jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.

  Orange Warsaw Festival (OWF) – festiwal muzyczny odbywający się w Warszawie od 2008 roku. Sponsorem tytularnym jest Orange, a organizatorem festiwalu od 2010 roku jest TVN. Festiwal aktualnie odbywa się na Pepsi Arenie, stadionie warszawskiej Legii. Od 2008 r. podczas każdego festiwalu można spotkać największe gwiazdy światowej i polskiej muzyki.

  Dodano: 20.04.2009. 20:42  


  Najnowsze