• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koniec ery baseballu?

  24.10.2008. 12:55
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Pamiętacie film "Fan" z Robertem de Niro? Jako psychopatyczny kibic posuwa się do morderstwa, byle tylko jego ulubiony gracz odzyskał formę, a drużyna zaczęła wygrywać…. To nie jedyny film, w którym ten sport wywołuje tak wielkie emocje. A przynajmniej wywoływał. O czym mowa?

  Baseball! Jeden z najpopularniejszych sportów w Stanach, obok footballu amerykańskiego i koszykówki. Przez wiele lat był absolutnym fenomenem, wpływając nie tylko na marzenia amerykańskich dzieci, ale i na kulturę masową. Jak? Charakterystyczna czapka z długim daszkiem, który miał za zadanie chronić przed palącym słońcem, wyparła niemalże całkowicie inne letnie nakrycia głowy, a słowo "bejsbolówka" funkcjonuje na stałe w języku polskim w podobnym odniesieniu jak adidasy.

  Jak wygląda popularność tego sportu w Polsce? Swego czasu najbardziej rozpoznawane były kije baseballowe. Na szczęście przycichły już doniesienia o ofiarach chuliganów z takowymi w rękach.

  W Polsce mamy 3 ligi seniorskie. Najważniejszym miastem polskiego baseballu jest Kutno, gdzie w 2000 roku został zbudowany nowoczesny kompleks boisk. W rankingu Światowej Federacji Baseballu nasz kraj znajduje się jednak na 46 miejscu. W klasyfikacji ujęto 52 kraje. Znaleźliśmy się za Ukrainą, Zimbabwe, Lesoto i Kolumbią. Więc sporo jeszcze przed nami.

  Skąd tak dramatyczne stwierdzenie? Według CBOS baseball na Olimpiadzie w Pekinie miał oglądalność rzędu 2%. Mniejszą liczbę widzów przed telewizorami zgromadził jedynie softball. Nawet obraz kontrolny w nocy ma czasem więcej miłośników. Ze względu na niską oglądalność na świecie i duże koszty budowy boisk, MKOl wykreślił obie te dyscypliny z programu igrzysk w Londynie.

  Wielka szkoda, bo ta dyscyplina potrafi rozpalić nie tylko amerykańskie społeczeństwo. Dla niewtajemniczonych przedstawiamy pokrótce zasady gry. Czteroosobowa drużyna jest stroną atakującą, druga - dziewięcioosobowa - stara się jej przeszkodzić. Zawodnik atakujący odbija piłkę rzuconą przez miotacza, rzuca kij i biegnie ile sił w nogach, by zaliczyć najbliższą bazę. Jeśli łapacz drużyny przeciwnej jej nie złapał, to biegnie do kolejnych baz i bieg kończy w czwartej, zwanej domem. W chwili, gdy łapacz strzegący danej bazy chwyci piłkę i dotknie biegnącego zawodnika na bazie, atak zostaje przerwany. Punkt zdobywa się dopiero po zaliczeniu wszystkich baz. Drużyna, która po rozegraniu dziewięciu rund zdobędzie większą ilość punktów " wygrywa mecz.

  Baseballowi poświęcono już wiele naukowych publikacji. Co ciekawe, jako jedyna dyscyplina sportowa wzbudził zainteresowanie ekipy popularno " naukowego programu Discovery Channel "Prawda czy fałsz - pogromcy mitów". Mity, które powstały wokół baseballu, doczekały się specjalnego odcinka. Zanalizowano w nim na przykład, czy prawdą jest, że wypełniony korkiem kij baseballowy posyła piłkę z większą prędkością lub czy wilgotne piłki lecą szybciej od suchych. W odcinku wystąpiła dość kontrowersyjna gwiazda amerykańskiej ligi, która użyczyła swojego silnego, profesjonalnego ramienia i współ-testowała kolejne mity. Wyniki były zaskakujące.

  Miejmy nadzieję, że o baseballu jeszcze nie raz usłyszymy. A tymczasem śledźmy poczynania eksperymentatorów (dla fanów - niebawem odcinek o baseballu). Nigdy nie wiadomo, czy nie zmienią zdania i nie przeanalizują np. mitów dotyczących piłki nożnej - w końcu zbliżają się Mistrzostwa Świata.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  World Baseball Classic – baseballowy turniej międzynarodowy zarządzany przez Międzynarodową Federację Baseballu (IBAF), utworzony w 2005 roku przez Major League Baseball, Związek Zawodowy Baseballistów (ang. Major League Baseball Players Association) oraz inne ligi zawodowe na świecie. Zwycięzca turnieju ogłaszany jest mistrzem świata. Do 2011 roku odbywał się równolegle z nieorganizowanymi już mistrzostwami świata w baseballu, a do 2008 roku z wycofanym z programu turniejem olimpijskim. Run – w baseballu zaliczany jest zawodnikowi, który obiegnie wszystkie trzy bazy i dotrze do czwartej zwaną inaczej bazą domową. Jednocześnie drużyna atakująca zdobywa punkt. Najwięcej runów w Major League Baseball, biorąc pod uwagę całą karierę, zaliczył Rickey Henderson (2295). Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.

  Polski Związek Baseballu i Softballu – związek sportowy zajmujący się dyscyplinami baseballu i softballu w Polsce. Powstał w 1978 roku z przekształcenia istniejącego od 1957 roku Polskiego Związku Piłki Palantowej. Związek organizuje rozgrywki Ekstraligi, I oraz II ligi mężczyzn, Ligi Softballu kobiet i Małej Ligi juniorów. Miotacz w baseballu (ang. pitcher) – zawodnik rzucający piłką w stronę przeciwnika, podczas fazy obrony własnej drużyny. Wysoka klasa miotacza często decyduje o zwycięstwie drużyny. Błędy przez niego popełniane zwykle kończą się zdobyciem punktów przez drużynę przeciwną.

  At bat – statystyka w baseballu dla pałkarza. Jest to liczba jego podejść do bazy domowej w celu odbicia piłki. Brana pod uwagę tylko w przypadku zdobycia bazy poprzez uderzenie, zdobycia bazy po popełnieniu błędu przez drużynę broniącą oraz w przypadku wyeliminowania pałkarza przez miotacza. Biegacz (ang. baserunner) – w baseballu jest to zawodnik drużyny atakującej, który po uderzeniu piłki dotarł bezpiecznie na jedną z trzech baz. Celem biegacza jest zaliczenie kolejnej bazy, do momentu osiągnięcia bazy domowej i zdobycia runa.

  Reprezentacja Polski w baseballu mężczyzn ma na swoim koncie wicemistrzostwo oraz trzecie miejsce w European Juveniles Baseball Championship. Za reprezentacje odpowiedzialny jest Polski Związek Baseballu i Softballu, należy do Europejskiej Konfederacji Baseballowej. Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.

  Earned run average (w skrócie ERA) – w baseballu statystyka dla miotacza. Oznacza stosunek liczby runów, które drużyna atakująca zdobyła przeciwko niemu do liczby inningów, które rozegrał do momentu zejścia z boiska, pomnożony przez 9.

  Grand slam – w baseballu jest to home run, podczas którego wszystkie trzy bazy są zajęte w momencie uderzenia. W efekcie drużyna zdobywa 4 runy (4 punkty); jest to maksymalna liczna punktów jaką dany zespół może zdobyć w jednej zagrywce.

  Theodore Samuel Williams (ur. 30 sierpnia 1918 – zm. 5 lipca 2002) – amerykański zawodowy baseballista i menadżer baseballu. Przez 21 lat w Major League Baseball grał jako środkowozapolowy w Boston Red Sox (1939–1942 i 1946–1960). Williams dwukrotnie wygrał American League zdobywając tytuł MVP, sześciokrotnie wygrał w klasyfikacji uderzeń i dwukrotnie zdobył Potrójną Koronę (w 1942 i 1947). Dziewiętnastokrotny gracz Meczu Gwiazd, dostał się do Galerii Sław Baseballu w 1966. Błąd (ang. Error, w skrócie E) – w baseballu następuje wówczas gdy zawodnik drużyny broniącej pozwoli na zaliczenie bazy, poprzez niezłapanie pewnej do chwytu piłki, pałkarzowi lub biegaczowi, lub też poprzez nieskuteczne podanie do zawodnika broniącego bazy. O tym komu przypisać błąd decyduje oficjalny protokólant (ang. official scorer), prowadzący zapis meczu, który został wyznaczony przez zarząd ligi.

  Mistrzostwa świata w baseballu – międzynarodowy turniej baseballowy, organizowany przez Międzynarodową Federację Baseballu w latach 1938–2011. Zapolowy (ang. outfielder, w skrócie OF) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, który gra na zapolu, części boiska najbardziej oddalonej od bazy domowej.

  Uderzenie (ang. Hit) – w baseballu polega na wybiciu piłki przez pałkarza i zajęciu przez niego co najmniej pierwszej bazy. Niezaliczany do statystyk w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu fielder`s choice przez drużynę broniącą. Wyróżnia się cztery rodzaje hitów: Reprezentacja Kolumbii w baseballu należy do Federación Colombiana de Béisbol, która jest członkiem Confederación Panamericana de Béisbol. Dwukrotny mistrz świata z 1947 i 1965 roku. W rankingu IBAF zajmuje 19. miejsce.

  Dodano: 24.10.2008. 12:55  


  Najnowsze