• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Medal noblowski Wisławy Szymborskiej własnością UJ

  09.02.2012. 12:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Medal, który Wisława Szymborska otrzymała w 1996 roku wraz z Nagrodą Nobla, po śmierci poetki stał się własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego i jest przechowywany w Muzeum UJ - Collegium Maius - poinformował dyrektor placówki dr hab. Krzysztof Stopka.
  W nagraniu dostępnym na stronie internetowej muzeum dyrektor placówki wyjaśnia, że Wisława Szymborska początkowo ofiarowała złoty medal noblowski Uniwersytetowi Jagiellońskiemu jako depozyt. Teraz, zgodnie z jej wolą, stał się własnością uczelni i jest przechowywany w Muzeum UJ. Cenny eksponat można oglądać na ekspozycji muzeum w tzw. II skarbcu.

  ,,Złoty medal Nagrody Nobla przekazuję na przechowanie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. W wypadku mojej śmierci depozyt staje się automatycznie własnością Uniwersytetu" - napisała noblistka 20 grudnia 1996 roku. Kartkę, formatu A4, z tą odręcznie napisaną decyzją pokazuje na nagraniu wideo dyrektor Stopka.

  Medale noblowskie mają od ponad 100 lat niezmienioną formę. Na awersie każdego z medali widnieje profil fundatora nagrody, Alfreda Nobla, wraz z datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi. Medal przyznany Wisławie Szymborskiej waży dokładnie 175,4 gramów, a jego średnica wynosi 65,9 mm. Wykonany został z 18-karatowego złota. Odznaczenie dla laureata w kategorii literatury - podobnie jak w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny i fizjologii - wykonał szwedzki rzeźbiarz i grawer Erik Lindberg.

  Rewersy poszczególnych medali różnią się w zależności od kategorii. Na rewersie odznaczenia przyznawanego w dziedzinie literatury widoczne są dwie postaci: Muza Erato trzymająca lirę i siedzący nagi młodzieniec notujący słowa pieśni. Na brzegu widnieje fragment z "Eneidy": INVENTAS VITAM IUVAT EXCOLUISSE PER ARTES (,,Uczyńmy życie lepszym przez naukę i sztukę"). W wydzielonym polu rewersu wygrawerowano nazwisko laureatki: ,,W. SZYMBORSKA/MCMXCVI".

  W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

  Na Uniwersytecie Jagiellońskim Wisława Szymborska w 1946 roku rozpoczęła studia polonistyczne, a rok później socjologiczne, ale porzuciła je dla pracy zarobkowej w redakcjach czasopism kulturalnych.

  Poetka zmarła 1 lutego w swoim domu w Krakowie. Ceremonia pogrzebowa poetki rozpocznie się w czwartek o godz. 12.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/ hes/ jra/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kot w pustym mieszkaniu – wiersz polskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Wisławy Szymborskiej (ur. 2 lipca 1923, zm. 1 lutego 2012). Prowent – część Kórnika; zespół zabudowań folwarcznych położony ok. 300 m na południe od zamku w Kórniku. Budynki powstałe w XVIII i XIX w., zgrupowane są przy czworobocznym dziedzińcu. W jednej z oficyn w 1923 roku urodziła się poetka Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Wisława – album studyjny Tomasza Stańko nagrany w słynnym kompleksie Avatar Studios w Nowym Jorku z nowo powołanym przez jazzmana zespołem muzyków, nazwanym Tomasz Stańko New York Quartet. Ukazał się w lutym 2013 r. w formie podwójnej płyty CD (numer katalogowy: ECM 2304_05). Album inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej i dedykowany poetce. Płyta została objęta honorowym patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Stańko trzykrotnie miał okazję spotkać się z Wisławą Szymborską na scenie - podczas organizowanych przez wydawnictwo Znak spotkań autorskich (ostatnie miało miejsce w styczniu 2009 roku w Operze Krakowskiej). Prapremierowe wykonanie na żywo odbyło się 9 lutego 2013 r. w muzeum sztuki Haus der Kunst w Monachium. Koncert utworów z albumu "Wisława", zagrany dnia 11 lutego 2013 r. w Operze Krakowskiej, zwieńczył obchody pierwszej rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej.

  Wisława Szymborska, według dokumentu chrztu Maria Wisława Anna Szymborska (ur. 2 lipca 1923 na Prowencie, który obecnie należy do Kórnika, zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka; członkini oraz założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), odznaczona Orderem Orła Białego (2011). Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej – doroczna międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, za książkę poetycką wydaną po polsku w roku poprzedzającym jej przyznanie.

  Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej - doroczna międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, za książkę poetycką wydaną po polsku w roku poprzedzającym jej przyznanie. Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – lista wyróżnionych Nagrodą Nobla za ich działalność na rzecz światowego pokoju. Nagroda ufundowana została przez Alfreda Nobla w jego testamencie. Laureaci są wybierani przez Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting zgodnie z wolą fundatora.

  Globus Jagielloński – jeden z pierwszych globusów w historii kartografii, a zarazem najstarszy zachowany, na którym zaznaczono nowy kontynent, Amerykę. Jest przechowywany w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie. Wywodzi się z Gabinetu Archeologicznego Uniwersytetu, założonego w 1867 roku przez prof. Józefa Łepkowskiego.

  Yusef Komunyakaa (ur. w 1947 w miejscowości Bogalusa, w stanie Luizjana), profesor na Uniwersytecie Princeton, mieszka w Nowym Jorku. 14 września 2005 roku wraz z Wisławą Szymborską oraz Edwardem Hirschem zamknął cykl spotkań amerykańsko-polskiej literatury organizowanych przez wydział polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W drugiej połowie lat 80. zaczął zajmować się liryką,w międzyczasie pisywał również prozę publicystyczną – eseje, recenzje itp., którą w roku 2000 wydał. Zajmował się analizą muzyki jazzowej.

  John Bates Clark Medal – odznaczenie przyznawane za znaczący wkład do myśli ekonomicznej przez American Economic Association, co dwa lata w okresie 1947–2009, a od 2010 r. corocznie; jest przyznawane osobom, które nie przekroczyły 40. lat życia. Ranga odznaczenia jest porównywana z rangą Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Dotychczas 13 laureatów Medalu zostało w późniejszym okresie nagrodzonych Nagrodą Nobla, dlatego wyróżnienie to jest uznawane za dobry predyktor przyszłych noblistów.

  Krzysztof Jan Stopka (ur. 1958 w Pankach) – polski historyk i armenista, profesor UJ, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Nagroda Laskera – amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny. Nagroda ta jest przyznawana od 1946 żyjącym badaczom przez fundację Lasker Foundation, założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Woodward Lasker (później znaczącą aktywistkę w dziedzinie badań medycznych). Nagrody cieszą się znacznym prestiżem i czasem są nazywane amerykańskim Noblem. Do roku 2005, 71 z laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).

  Dodano: 09.02.2012. 12:04  


  Najnowsze