• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niesłyszący: założenia ustawy o jęz. migowym wymagają dopracowania

  26.10.2010. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przedstawiony niedawno projekt założeń do ustawy o języku migowym wymaga dopracowania, a polski język migowy powinien uzyskać status języka urzędowego - uważają osoby niesłyszące i niedosłyszące, które spotkały się na konferencji w Warszawie.

  "Dobrze, że posłowie i politycy zaczynają mieć świadomość, iż w Polsce istnieje grupa osób głuchych i niedosłyszących, jednak w przyjmowanych rozwiązaniach podkreślenia wymaga znaczenie polskiego języka migowego dla tej społeczności" - powiedział PAP uczestniczący w konferencji dr Piotr Tomaszewski z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak dodał, językiem tym w różnym stopniu posługiwać się może około 150 tys. osób.

  Uczestnicy konferencji zaapelowali także o szerokie uwzględnienie opinii środowisk osób niesłyszących podczas prac legislacyjnych nad planowaną ustawą.

  W końcu lipca na stronach internetowych Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zamieszczony został projekt założeń do ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. "Brak jest kompleksowych regulacji zapewniających osobom głuchym, niedosłyszącym i głuchoniewidomym wsparcie w pokonaniu istniejących barier komunikacyjnych z osobami słyszącymi" - zaznaczono w tym projekcie. Dlatego, jak dodano, "konieczna jest zatem ustawowa regulacja dotycząca uprawnień wszystkich osób wymagających wspierania w komunikowaniu się, bez względu na to, jaki sposób komunikowania się uznają one za najbardziej im odpowiadający".

  W projekcie założeń wskazano, iż uregulowania wymagają zasady obsługi osób niesłyszących w kontaktach z organami administracji publicznej a także sposoby kontaktów osób głuchych i niedosłyszących w przypadkach nagłych ze służbami ratowniczo-interwencyjnymi - m.in. za pomocą sms-ów. Przyszła ustawa dotyczyć ma także zasad kształcenia osób niesłyszących, niedosłyszących i członków ich rodzin oraz kwestii tłumaczenia na język migowy programów telewizyjnych.

  Zdaniem zgromadzonych na konferencji osób niesłyszących nadal jednak nierozstrzygnięta pozostaje kwestia, jaki sposób porozumiewania się będzie preferowała przyszła ustawa. W założeniach wymieniony jest bowiem naturalny język niesłyszących - polski język migowy (PJM), a także system językowo-migowy (SJM), łatwy do nauczenia dla słyszących, ale mniej przydatny niesłyszącym. Pierwszy wyewoluował w sposób naturalny, tak jak języki foniczne. Drugi wymyśliły osoby słyszące, by stworzyć pomost łączący język foniczny z miganiem.

  "Mimo że jesteśmy niesłyszący musimy mówić głośnym echem" - wskazywał na konferencji Daniel Kowalski, niesłyszący polityk Platformy Obywatelskiej. Jak dodał, osoby posługujące się PJM powinny uzyskać status mniejszości językowej, zaś przedstawiciele urzędów oraz służb ratowniczych i medycznych muszą przechodzić specjalistyczne kursy dotyczące takiego sposobu komunikowania.

  Według Kowalskiego problemem jest fakt, że planowany projekt zmian w prawie powstawał w środowisku osób pełnosprawnych nierozumiejących do końca specyfiki i środowiska ludzi niesłyszących.

  Według zapowiedzi projekt założeń do ustawy o języku migowym jest przewidziany w planie prac legislacyjnych rządu jeszcze w tym roku.

  Według szacunków w Polsce żyje około 100 tys. osób głuchych oraz około 900 tys. osób z większym lub mniejszym uszczerbkiem słuchu. W swoim expose w listopadzie 2007 r. premier Donald Tusk mówił, że rząd podejmie prace nad ustawą, która nada językowi migowemu status języka urzędowego. W lipcu bieżącego roku naukowcy z Pracowni Lingwistyki Migowej UW zapowiedzieli opracowanie pierwszego korpusu polskiego języka migowego. Do tej pory w świecie istnieje zaledwie kilka korpusów języków migowych. MJA

  PAP - Nauka w Polsce

  jra/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polski Związek Głuchych (PZG) - największa w Polsce organizacja zrzeszająca osoby niesłyszące, słabosłyszące oraz głuchonieme. Obecnie PZG zrzesza około 100 000 członków. Działalność Związku obejmuje edukację, rehabilitację, oferowanie usług prawnych i reprezentowanie społeczności niesłyszących, niedosłyszących oraz osób z wadami mowy wobec władz oraz innych instytucji i organizacji. Związek powstał 25 sierpnia 1946 roku na kongresie w Łodzi. Obecnie jego prezesem jest Kajetana Maciejska-Roczan. Uniwersytet Gallaudeta (Gallaudet University) - amerykańska wyższa uczelnia, założona w roku 1857 jako National Deaf Mute College. W 1864 zyskała status uniwersytetu. Pierwsza i wciąż jedyna na świecie wyższa uczelnia, wykładająca przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i artystycznych, dla osób niesłyszących. Językiem wykładowym na Uniwersytecie Gallaudeta jest Amerykański Język Migowy (ASL) - jego znajomość jest wymagana od wszystkich studentów (także słyszących). Przyjęte jest, by na terenie kampusu nie posługiwać się językami fonicznymi. Na przykład, patrolujący teren uniwersytetu (słyszący) policjanci posługują się sprawnie językiem migowym. Książka ze znakami języka migowego – wydawnictwo książkowe, w którym tekst przedstawiony zostaje za pomocą języka fonicznego oraz migowego, który służy do porozumiewania się osób niesłyszących.

  Bajki nie tylko dla dzieci głuchych: Cykl bajek (6 odcinków) zrealizowanych w 1994 r. dla redakcji „W świecie ciszy” TVP 2. Bajki powstały dla dzieci niesłyszących, w całości przedstawiane w języku migowym, tekst był podany w formie napisów. Aktorami bajek były dzieci i młodzież niesłysząca ze Szczecina. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy – placówka oświatowo-wychowawcza w Bydgoszczy.

  Magdalena Bachmatiuk (ur. 14 stycznia 1986 w Wałczu) – polska lekkoatletka, wicemistrzyni olimpijska niesłyszących z Melbourne 2005 i Tajpej 2009, rekordzistka świata niesłyszących w skoku w dal i trójskoku, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy niesłyszących. Fonogesty (ang. Cued Speech) - system komunikacji z ludźmi niedosłyszącymi i niesłyszącymi. Polega na wykonywaniu gestów umownych jedną ręką i jednoczesnym głośnym mówieniu. Osoba z wadą słuchu uczy się w ten sposób odczytywania wypowiedzi z ust.

  Międzynarodowy Komitet Szachistów Niesłyszących (ang. International Comittee of Silent Chess, ICSC) – międzynarodowa organizacja powstała w 1949 w Kopenhadze, mająca na celu popularyzację gry w szachy wśród niesłyszących oraz organizowanie szachowych imprez międzynarodowych. Polska Federacja Sportu Niesłyszących – polski związek sportowy stowarzyszeń kultury fizycznej niesłyszących reprezentującym ogół osób z wadą słuchu w sprawach z upowszechnieniem kultury fizycznej i sportu Rzeczypospolitej Polskiej. Powstał w Lublinie, w 2005 roku.

  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu – ośrodek wychowawczy, szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadpodstawowe dla niesłyszących znajdujące się w Poznaniu na Śródce.

  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gołotczyźnie (d. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej w Gołotczyźnie) – ośrodek wychowawczy dla niesłyszących znajdujący się w Gołotczyźnie.

  Rafał Nowak (ur. 26 kwietnia 1975) - polski niesłyszący lekkoatleta, trzykrotny mistrz świata, złoty medalista igrzysk niesłyszących. Letnie Igrzyska Osób Niesłyszących 2009 odbyły się w dniach 5 - 15 września w tajwańskim Tajpej. W zawodach będzie rywalizować około 4000 zawodników, którzy mają wadę słuchu. Podczas Igrzysk zostanie rozegranych 186 konkurencji w 20 dyscyplinach.

  Ernst Johann Georg Sokolowsky (ur. 8 lutego 1833 w Straupe, zm. 26 lutego 1899 w Paldiskach) – estoński duchowny, założyciel szkoły dla niesłyszących w Vändra w Estonii (1866) i pionier opieki nad osobami niesłyszącymi w Estonii. Taipei Municipal Stadium (chiń.: 台北田径场; pinyin: Táiběi Tiánjìngchǎng) to wielofunkcyjny stadion w Tajpej na Tajwanie. Stary stadion był używany głównie do imprez lekkoatletycznych i był przeznaczony dla 16 000 osób. Został on zburzony i był odbudowywany na Letnie Igrzyska Osób Niesłyszących 2009 od grudnia 2006 roku. Nowy stadion był przygotowany na otwarcie w kwietniu 2009 roku. Nowy stadion został ponownie otwarty w dniu 23 lipca 2009 roku. Ma pojemność 22000 osób.

  Surdologopedia - to dział logopedii, zajmującej się leczeniem i rehabilitacją mowy u osób głuchych lub niedosłyszących. Napisy dialogowe – jedna z technik tłumaczenia filmów. Polega ona na pokazywaniu tłumaczeń dialogów lub piosenek na ekranie w formie pisemnej. Innym zastosowaniem napisów jest udogodnienie dla osób niesłyszących.

  Dodano: 26.10.2010. 00:11  


  Najnowsze