• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa linia keyboardów od Casio

  24.10.2008. 22:47
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Casio powiększyło ofertę keyboardów o 8 modeli. Wszystkie instrumenty z nowej linii zostały unowocześnione i wyposażone w m.in. większy, niż dotychczas, wyświetlacz LCD oraz klawiaturę Piano Style. Urządzenia cechuje elegancki design i intuicyjna obsługa.

  Nową kolekcję Casio tworzą keyboardy: CTK-2000, CTK-3000, CTK-4000, CTK-5000, LK-220, LK-270, WK-200, WK-500. Instrumenty, w zależności od zaawansowania danego modelu, dostępne są w kolorach: czarnym, srebrnym, szampańskim i metalicznym szarym. Urządzenia wyposażone są w bardziej czytelny i funkcjonalny wyświetlacz LCD, jedyny tak duży wyświetlacz w keyboardach oferowanych na rynku. W nowej linii znajduje się również klawiatura typu Piano Style, czyli obudowane klawisze, na wzór tych wykorzystywanych w klasycznych fortepianach.

  Nowe instrumenty posiadają wiele użytecznych funkcji. Jedną z nich jest sampling, który umożliwia nagrywanie utworów stworzonych z własnych sampli, przy użyciu gniazd Audio In lub Mic In. Użytkownicy mogą także wykorzystywać efekty typu: Vibrato, Tremolo i Loop. Godną uwagi innowacją, wyróżniającą nową linię keyboardów, jest wyposażenie ich w system skali, pozwalającej na grę w unikalnej tonacji orientalnej, indyjskiej czy arabskiej. Keyboardy posiadają również rytm edytor, umożliwiający edycję parametrów poszczególnych składowych rytmu.

  Równie istotnymi funkcjami, wprowadzonymi do nowej kolekcji urządzeń są: arpeggiator, czyli wytwarzanie zsynchronizowanych efektów audio, wedle zadanych parametrów oraz efektywny system lekcji. Nauka gry na instrumencie polega na kilkukrotnym zapoznaniu się z danym utworem, obserwacji podświetlających się klawiszy lub klawiatury na wyświetlaczu LCD oraz próby samodzielnego zagrania prezentowanego wcześniej utworu. Wbudowany system pozwala na szybszą i skuteczniejszą naukę podstawowych melodii.

  Keyboardy nowej linii Casio można również podłączyć do komputera, iPoda, mp3 czy wieży stereo co umożliwia jeszcze większy zakres funkcji. Bez problemu przebiega również instalacja instrumentów z urządzeniami audio, gdyż posiadają one sterowniki umożliwiające współpracę z systemami XP/Vista, a także Mac.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Car-audio – branża zajmująca się nagłaśnianiem pojazdów samochodowych, a także coraz częściej wyposażanie w urządzenia wizyjne, GPS, konsole gier, wykonująca zabudowy urządzeń i ich podświetlanie, wygłuszaniem pojazdów itp. Masa samochodu po tuningu audio może zwiększyć się nawet o 250 kg. Na światowym rynku wyróżnia się łącznie ponad 250 producentów sprzętu car-audio. G-Shock - nazwa kolekcji zegarków marki Casio. Linia powstała w 1983 roku w wyniku prac nad wstrząsoodpornym zegarkiem który wytrzyma upadek na twardą powierzchnię z wysokości co najmniej 10 metrów. Pomysłodawcą projektu, który nazwano Project Team Tough był Kikuo Ibe - inżynier pracujący w firmie Casio. Audio Video - polski miesięcznik specjalistyczny, traktujący o zagadnieniach audio oraz video istniejący od 1984 roku. Audio Video zajmuje się testowaniem urządzeń audio, sprzętu hi-fi, high-end, zestawów kina domowego, projektorów, telewizorów oraz wiele innych urządzeń audio-video. Pozytywna ocena sprzętu, lub wyróżnienie przez magazyn danego produktu jest cytowane przez niektóre portale w celu podkreślenia jakości. Ponadto miesięcznik przyznaje nagrodę płyta miesiąca, co również jest przytaczane mediach.

  Casio F91W to prosty, popularny zegarek elektroniczny produkowany od 1991 przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W ostatnich latach zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy. Hub USB (koncentrator USB) – urządzenie komputerowe umożliwiające podłączenie do jednego portu USB więcej urządzeń. Najczęściej są one urządzeniami zewnętrznymi, choć czasem mogą być wbudowane w klawiaturę lub (rzadziej) w monitor lub drukarkę. Urządzenia te w większości mają sterownik podpisany cyfrowo.

  System rozproszony (ang. distributed system) to zbiór niezależnych urządzeń technicznych połączonych w jedną, spójną logicznie całość. Zwykle łączonymi urządzeniami są komputery, rzadziej – systemy automatyki. Połączenie najczęściej realizowane jest przez sieć komputerową, jednak można wykorzystać również inne – prostsze – magistrale komunikacyjne. Urządzenia są wyposażone w oprogramowanie umożliwiające współdzielenie zasobów systemowych. Open Global File System (w skrócie OpenGFS, OGFS) jest systemem plików z właściwościami dziennika (journaling), który umożliwia jednoczesny dostęp do wspólnej przestrzeni dyskowej przez wiele węzłów. OpenGFS koordynuje dostępem do urządzeń dyskowych tak aby węzły nie mogły zapisywać jednocześnie w tych samych obszarach urządzenia, jednocześnie zapewniając możliwość równoczesnego odczytu. Węzły maja bezpośredni dostęp do dysków co umożliwia zmniejszenie przeciążenia sieci. Memexp zastąpiono modułem OpenDLM (ang. Distributed Lock Manager). Poprzednia wersja memexp wymagała sporych zasobów obliczeniowych. System OGFS umożliwia rozrastanie się systemów plików oraz dołączanie nowych dysków twardych (poprzez osobny LVM - Logical Volume Manager). Uszkodzenia węzłów obsługiwane są przy pomocy odzyskiwania rejestru i izolowania uszkodzonego węzła. OpenGFS jest lokalnym systemem plików, który można rozszerzyć na rozproszony system plików. Można tak powiedzieć, gdyż OpenGFS wymaga, aby wszystkie nośniki danych (dyski, macierze dyskowe) na których będzie operował OpenGFS były widoczne jako jedno urządzenie, które można adresować w sposób ciągły (bez żadnych luk).

  ROM-DOS system operacyjny kompatybilny z DOS zaprojektowany do używania w systemach wbudowanych. Jego głównym przeznaczeniem są wszelkiego typu komputery osobiste i przemysłowe, urządzenia pomiarowe, urządzenia sterujące w przemyśle, urządzenia kontrolne i pomiarowe, kasy sklepowe, bankomaty oraz wszelkiego typu automatyka przemysłowa. W Polsce wykorzystywany jest m.in. przez producentów sprzętu medycznego, aparatury do sterowania obrabiarkami, urządzeń sterujących i pomiarowych w energetyce. Klawiatura akordowa – rodzaj klawiatury umożliwiającej wprowadzanie tekstu lub komend do urządzenia (np. komputera) poprzez wciskanie sekwencji kilku klawiszy równocześnie (podobnie jak podczas grania akordów na fortepianie). Duża liczba kombinacji możliwych do osiągnięcia przy niewielkiej ilości klawiszy pozwala na wprowadzanie tekstu lub komend przy użyciu jednej dłoni, pozostawiając drugą wolną.

  Zegarek elektroniczny – naręczny zegar elektroniczny wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub - obecnie najczęściej - wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki w Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR.
  Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel - były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD).

  System zarządzania budynkiem (ang. Building Management System) BMS lub Automatyka budynkowa BMS – system zarządzania systemami automatycznego sterowania w budynku zwłaszcza budynku inteligentnym. Zadaniem automatyki BMS jest integrowanie instalacji występujących na obiekcie. System automatyki budynkowej spaja wszystkie systemy w jedną całość, która pozwala efektywnie i w sposób oszczędny zarządzać całym obiektem z jednego miejsca. System BMS kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, informuje o problemach i awariach. System udostępnia zazwyczaj interfejs graficzny, który w czytelny sposób pozwala na podgląd parametrów pracy oraz zmianę wartości nastawionych.

  Mobile High-Definition Link (MHL) - standard interfejsu audio-video dla urządzeń mobilnych, łączący w sobie cechy złącza microUSB i HDMI. Umożliwia współpracę urządzeń w niego wyposażonych z telewizorami i monitorami posiadającymi złącze HDMI i przesyłanie dźwięku oraz obrazu w standardzie 4K do 2160p. Podczas połączenia ładowany jest także akumulator w urządzeniu mobilnym. DataLogger GPS zwany również rejestratorem trasy to urządzenie umożliwiające na zapis położenia urządzenia w czasie. Dzięki temu uzyskuje się zbiór punktów umożliwiający wizualizację przebytej drogi na mapach. Urządzenie tego typu używane są od dawna w zawodach lotniczych umożliwiając zapis całej trasy przelotu. Wymogiem w takim wypadku jest certyfikowanie urządzenia.

  Cylindryczne Ekrany LED – urządzenia oparte na diodach świecących, służące do ograniczenia ilości LED-ów użytych do wyświetlania klatek. Wyświetlacz składa się z matrycy zawierającej wiele zespołów diod, wewnętrznej ramy i urządzenia podtrzymującego. Rama wewnętrzna zawiera w sobie zespół diod poruszających się w obu kierunkach po osi podłużnej. Podczas obrotu bębna, system kontroluje każdy piksel z dokładnością do 1/100 stopnia celem reprodukcji obrazu. Ekrany te wyświetlają panoramiczny obraz wyraźnie widoczny pod dowolnym kątem i z odległości nawet 30 metrów. Obraz udostępnia od jednej do trzech powierzchni wyświetlania i osiąga wysoki kontrast 5000:1 oraz jasność - od 750 cd/m² dla modeli indoorowych do 5000 cd/m² dla outdooru. Cylindryczne ekrany LED najlepiej sprawdzają się przy współpracy z technologią Digital Signage. Wyświetlacze tego typu stosuje się w centrach handlowych I innych miejscach publicznych. Za ich pomocą można rozpowszechniać treści promocyjne, informacyjne i rozrywkowe. Eye-Tracker- to urządzenie zamontowane na głowie. Jest to system sterowania gałek ocznych, który umożliwia za pomocą wzroku wydawania wszelkich poleceń komputerom. Obecnie był wykorzystywany do ułatwienia posługiwania się przy pracy z komputerem osobom, które są niepełnosprawne. Odpowiednie klawisze znajdujące się na komputerze były naciskane za pomocą wzroku. Stanowiło to pewnego rodzaju komfort w obsłudze takich urządzeń. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogły się kształcić, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Był także wykorzystywany do badań przeprowadzonych odnośnie oglądalności reklam wyświetlanych na monitorze. Obecnie ma on służyć do posługiwania się bezdotykową klawiaturą QWERTY. Będzie to działało na podobnej zasadzie, ponieważ odpowiednie klawisze będą również naciskane w zależności od odpowiedniego spojrzenia.

  Kontroler gier – urządzenie wejściowe używane do kontrolowania gier komputerowych. Kontroler zwykle podłączany jest do konsoli gier lub do komputera osobistego. Kontrolerami mogą być klawiatura, mysz komputerowa, gamepad, dżojstik, paddle oraz każde inne urządzenie przeznaczone do kontrolowania gry. Urządzenia specjalnego przeznaczenia, jak kierownica dla gier rajdowych czy pistolet świetlny dla strzelanek również zostaną pokrótce opisane. Niektóre urządzenia, jak klawiatura i mysz komputerowa, mogą być głównymi urządzeniami wejściowymi na danej platformie i ich funkcje nie muszą być ograniczone jedynie do kontrolowania gier. Handheld PC - urządzenie klasy PDA, podobne z wyglądu do małego laptopa. Charakteryzuje się zwykle większymi wymiarami wymuszonymi użyciem dużej matrycy LCD (zwykle 6 do 8 cali). Urządzenia tego typu posiadają system oparty na Windows CE, z możliwością przeinstalowania innych (np. Linuksa). Duża matryca zwiększa pobór prądu, dlatego do urządzenia tego typu montuje się większe i pojemniejsze akumulatory. W porównaniu do Pocket PC posiadają większą rozdzielczość ekranu - najczęściej HVGA - 480x320. W typowych handheldach spotyka się jeszcze rozdzielczości 480x240 (pierwsze urządzenia klasy Handheld PC), 640x480; 800x480; 800x600 i bardzo rzadko 320x240

  System kontroli dostępu jest to zespół wzajemnie powiązanych urządzeń elektronicznych oraz mechanicznych, których działanie ma na celu ograniczenie użytkownikom (całkowite lub określonym czasie) dostępu do sektorów (stref) tego systemu. Identyfikowanie użytkowników przez system kontroli dostępu zależny jest od zastosowanego typu urządzenia identyfikującego. Mogą to być: Interfejs (spolszczenie angielskiego słowa interface, które na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie) — w informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować. Czasami jako interfejs określa się elementy wystające z urządzenia na zewnątrz, w które można włączyć inne urządzenia lub wtyczki. Aby dwa urządzenia mogły działać razem muszą mieć zgodne (kompatybilne) interfejsy. Interfejsem może być kabel łączący dwa urządzenia, ale zarówno wtyczki na tym kablu jak i pasujące do nich gniazda są również interfejsami. Gniazdo na płycie głównej komputera jest interfejsem, w który wkłada się np. kartę graficzną, ale i sama karta jest interfejsem umożliwiającym współpracę monitora z resztą systemu komputerowego. Sam monitor jako całe urządzenie, to także interfejs, a posiada on swój własny interfejs w postaci ekranu. Pokrętła sterujące monitorem, a obecnie coraz częściej panel sterujący z przyciskami to drugi, obok ekranu, interfejs monitora.

  Dodano: 24.10.2008. 22:47  


  Najnowsze