• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy portal internetowy poświęcony synergiom UE-USA w dziedzinie N+T

  26.04.2010. 18:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzynarodowa współpraca stanowi kamień węgielny Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, a projekty BILAT-USA i Link2US, które są finansowane z programu "Możliwości" 7PR, robią olbrzymie postępy w promowaniu synergii między UE a USA. W ramach projektów BILAT-USA i Link2US został uruchomiony nowy portal internetowy dostarczający najnowsze wiadomości na temat wspólnych działań i inicjatyw UE-USA, jak również kluczowe dokumenty i przeglądy, które posuną naprzód transatlantycką współpracę naukową.

  Projekty BILAT-USA (Bilateralna koordynacja rozszerzenia i rozwoju partnerstwa N+T [nauka i technologia] między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki) oraz Link2US (Sieć współpracy badawczej Unia Europejska-Stany Zjednoczone - kontakt ze Stanami Zjednoczonymi), obydwa rozpoczęte w październiku 2009 r., dążą do podniesienia poziomu świadomości potencjału w zakresie współpracy N+T po obydwu stronach Atlantyku. Strategiczne projekty otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę około 870.000 EUR.

  Nowy portal www.EuUsScienceTechnology.eu będzie główną platformą informacyjną o działaniach N+T podejmowanych przez UE i USA. W ramach projektów BILAT-USA i Link2US ukazywać się będą wspólne kwartalne elektroniczne biuletyny z najświeższymi informacjami na temat współpracy N+T między dwoma regionami.

  Portal będzie szczególnie przydatny dla osób, które są zainteresowane w ten czy inny sposób transatlantycką współpracą N+T. "Portal będzie wyjątkową platformą zawierającą aktualne informacje na temat możliwości współpracy i dofinansowania, przykłady udanej współpracy i bieżące postępy w nauce i technologii w Europie i USA" - mówi koordynator projektu BILAT-USA, dr Sabine Herlitschka, Dyrektor Wydziału ds. Programów Europejskich i Międzynarodowych (EIP) Austriackiej Agencji Promocji Badań (FFG) i Koordynatorka Krajowego Punktu Kontaktowego w 7PR. "Chcemy przyczynić się do zacieśnienia współpracy UE-USA w zakresie N+T poprzez szeroki zakres usług i działań oferowanych przez projekty."

  Dział BILAT-USA portalu będzie zawierać informacje związane z działaniami podejmowanymi w ramach projektu. Główne elementy witryny to szczegółowe informacje na temat Programu Ramowego UE, zwłaszcza otwarte zaproszenia skierowane do naukowców amerykańskich, baza danych oraz wiadomości i wydarzenia.

  Dr Herlitschka powiedziała serwisowi CORDIS News, że portal będzie się rozbudowywać wraz z realizacją projektów: "Nadal znajdujemy się na samym początku. Została uruchomiona infolinia i wszyscy partnerzy także są dostępni w celu udzielenia dalszych informacji." Partnerzy są przekonani, że portal, który jest pierwszym tego typu, okaże się szczególnie pomocny "w zakresie praktycznych aspektów współpracy UE-USA w dziedzinie N+T" - jak dodaje.

  Projekty BILAT-USA i Link2US, których zakończenie zaplanowano na rok 2012, mają służyć głównie pomocy naukowcom w omijaniu przeszkód ograniczających współpracę. Projekt BILAT-USA buduje opartą na wiedzy, biregionalną i zrównoważoną platformę dialogu między partnerami i podmiotami zainteresowanymi z dziedziny N+T z UE, krajów stowarzyszonych oraz USA. Co więcej, projekt BILAT-USA ma uruchomić partnerstwa w ramach realizowanych projektów i inicjatyw, aby dalej rozwijać i umacniać współpracę UE-USA.

  Natomiast projekt Link2US umożliwia użytkownikom dostęp do kluczowych informacji na temat amerykańskich programów współpracy za pośrednictwem elektronicznych społeczności, w tym elektronicznego biuletynu, witryny i wirtualnego punktu informacyjnego. W ostatecznym rozrachunku projekt ma zintensyfikować współpracę UE-USA w zakresie N+T poprzez naświetlenie problemów i przeszkód wiążących się z udziałem unijnych naukowców i organizacji badawczych w amerykańskich schematach finansowania badań naukowych. Koordynatorem projektu Link2US jest dr Tom Wang z Amerykańskiego Towarzystwa Postępu Naukowego (AAAS).

  Jak twierdzi dr Herlitschka, jeśli chodzi o wyposażenie UE i USA w środki niezbędne do utrzymania się w czołówce, N+T stanowi czynnik przesądzający o zachowaniu konkurencyjności w przyszłości. "Kilka zagadnień, weźmy na przykład zmiany klimatyczne i zaopatrzenie w energię, stanowi prawdziwie globalne wyzwania" - komentuje. "Dlatego jestem przekonana, że UE i USA, jako globalni gracze, którzy łącznie odpowiadają za 60% światowego PKB (produktu krajowego brutto), ponoszą wspólną odpowiedzialność i mają wspólne możliwości."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 26.04.2010. 18:12  


  Najnowsze