• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy unijny ośrodek badawczy w Czechach

  06.10.2011. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nowy, finansowany ze środków unijnych instytut nauk przyrodniczych i badań technicznych otworzył swoje podwoje w Czechach po konferencji rozpoczynającej, która miała miejsce 4 października.

  Ośrodek CEITEC (Instytut Technologii Europy Środkowej), pierwszy tego typu w Czechach, otrzymał wsparcie na kwotę 209 mln EUR z budżetu programu operacyjnego "Badania i rozwój na rzecz innowacji".

  Program operacyjny "Badania i rozwój na rzecz innowacji" jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), a jednym z jego głównych celów jest tworzenie centrów doskonałości - dobrze wyposażonych ośrodków badawczo-rozwojowych (B+R) z nowoczesną infrastrukturą badawczą, które pomogą w integracji wiodących, czeskich zespołów B+R z europejskimi i światowymi odpowiednikami, jak również z istniejącymi europejskimi infrastrukturami badawczymi.

  Zakończenie budowy kompleksu przewiduje się na rok 2014, kiedy naukowcy przeniosą się do nowo wyposażonych laboratoriów o powierzchni 25.000 m2, wybudowanych na terenie kampusu w Bohunicach i kampusu Pod Palackeho vrchem w Brnie. Niemniej badania naukowe już są prowadzone. Po czerwcowej aprobacie projektu przez Komisję Europejską, pracujące zespoły, które już zostały utworzone w instytucjach partnerskich, zajmują się rozmaitymi projektami.

  Obejmują one prace nad specjalnymi hydrożelami, które umożliwiają sklejenie częściowo rozszczepionych kości za pomocą strzykawki oraz badania nad "inteligentnymi" materiałami wykorzystywanymi w samolotach, które będą w stanie informować o własnych słabych punktach lub uszkodzeniach. Podskórny chip, który potrafi mierzyć funkcje życiowe pacjenta i zdalnie informować lekarza również jest w toku opracowywania, a kolejnym projektem flagowym ośrodka jest wytwarzanie biosensorów zdolnych do wykrywania choroby na wcześniejszym etapie. Naukowcy uczą się również rozróżniania wielu rodzajów nowotworów i poszukują odpowiednich możliwości leczenia.

  "Stawiamy sobie za cel zyskanie statusu Europejskiej Doliny Krzemowej w dziedzinie nauki i badań, a ośrodek CEITEC z pewnością zalicza się do znaczących projektów na ścieżce powrotu do światowej elity. Co więcej CEITEC został najwyżej ocenionym projektem ze wszystkich tak zwanych dużych projektów - w ramach programu operacyjnego badań naukowych i rozwoju na rzecz innowacji - a przez to oczekiwania Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu (MEYS) co do jego sukcesu są bardzo wysokie" - zauważa Jakub Hodinár, pierwszy Wiceminister Edukacji, odpowiedzialny za sprawy europejskie.

  Ośrodek będzie wyjątkowy pod względem ścisłych relacji, jakie zbuduje między badaniami w dziedzinie nauk przyrodniczych a badaniami z obszaru zaawansowanych materiałów i technologii. Unikalne przyrządy i wyposażenie wspomogą prace 600 naukowców i niemal 1.200 studentów oraz przedsiębiorstw z całych Czech i z zagranicy.

  "Rząd czeski od długiego czasu aktywnie wspiera badania naukowe i rozwój, i dzięki temu rozpoczęcie realizacji projektu CEITEC stanowi kolejny, wyraźny przykład jego determinacji w koncepcyjne inwestowanie w przyszłość Czech" - zauważa czeski premier Petr Necas.

  Głównym celem instytutu jest współpraca i włączenie się do globalnej sieci prestiżowych, międzynarodowych ośrodków naukowych. Poprzez intensyfikację współpracy naukowców i przedsiębiorstw w regionie, a nawet w całym kraju, oczekuje się, że inni inwestorzy z kraju i zagranicy zainteresują się tym regionem, co wspomoże tworzenie miejsc pracy i rozwój innowacji na tym obszarze.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 06.10.2011. 16:37  


  Najnowsze