• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogłoszono zwycięzców EUCYS 2011 - oto naukowcy przyszłości!

  03.10.2011. 11:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Młodzi naukowcy z Irlandii, Litwy i Szwajcarii zgarnęli główne nagrody w pięciodniowym konkursie naukowym.

  Podczas finałów 23. dorocznego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), które miały miejsce w Helsinkach, 130 młodych naukowców z 37 krajów z całej Europy i świata miało okazję dowieść swojej inteligencji i pomysłowości.

  Z 87 zgłoszonych prac międzynarodowe jury przyznało najwyższą nagrodę 3 projektom z dziedziny technik komputerowych, medycyny i inżynierii.

  Zdobywcami pierwszej nagrody zostali Alexander Amini z Irlandii, za projekt "Analiza danych z czujnika tenisowego: zautomatyzowany system do poprawy jakości obrazu ruchomego w skali makro", Povilas Kavaliauskas z Litwy za projekt "Rola muchy domowej (Musca domestica) w roznoszeniu bakterii odpornych na antybiotyki" oraz Pius Markus Theiler ze Szwajcarii za projekt "pi Cam - budowa friendu do wspinaczki".

  W konkursie mogą brać udział osoby w wieku od 14 do 21 lat, a jego celem jest podkreślanie działań UE w zakresie inwestowania w przyszłych naukowców, aby mogli sprostać problemom jutra.

  "Młodzi, utalentowani badacze będą kształtować naszą przyszłość. Musimy znaleźć odpowiedzi na największe wyzwania, przed jakimi stoi społeczeństwo, takie jak zmiana klimatu, szukanie zrównoważonych źródeł energii, wyżywienie świata czy walka z chorobami. Dlatego zachęcam młodych ludzi, by podejmowali karierę naukową i podtrzymywali wysoką pozycję Europy w dziedzinie badań i innowacji" - powiedziała unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan-Quinn.

  Finały konkursu są ostatnią rundą zmagań uczestników będących laureatami pierwszych miejsc w konkursach krajowych. Tegoroczna rywalizacja odbywała się w Kattilahalli, dawnej elektrowni przebudowanej na ośrodek wydarzeń kulturalnych.

  Uczestnicy zgłosili projekty z bardzo różnych dziedzin, takich jak biologia, chemia, technika komputerowa, nauki społeczne, środowisko, matematyka, materiały, inżynieria i medycyna. Zdobywcami drugich nagród zostały zespoły z Bułgarii, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa, a trzecie miejsce przypadło grupom z Norwegii, Polski i Zjednoczonego Królestwa. Specjalną nagrodę międzynarodową zdobył projekt z Nowej Zelandii. Pula nagród wyniosła 51 500 euro.

  Unijny konkurs jest kontynuacją konkursu Philipsa, prowadzonego w latach 1968-1988 na podobnych zasadach. W 1987 r. do ówczesnego przewodniczący Komisji Europejskiej Jacques’a Delorsa zgłoszono się z propozycją przejęcia prowadzenia konkursu przez Komisję. Po kilku konsultacjach stała się ona nowym organizatorem imprezy.

  Pierwsze unijne finały odbyły się w 1989 r. w Brukseli. Później arenami finałowych zmagań były Amsterdam, Bergen, Berlin, Budapeszt, Dublin, Helsinki, Kopenhaga, Lizbona, Luksemburg, Mediolan, Moskwa, Newcastle upon Tyne, Paryż, Porto, Sewilla, Sztokholm, Saloniki, Walencja, Wiedeń i Zurych.

  Poziom zgłaszanych prac jest niezmiennie wysoki, a niektórym uczestnikom udało się dokonać znaczących odkryć lub założyć firmy zajmujące się wprowadzaniem na rynek koncepcji powstałych na potrzeby konkursu.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (ang. European Union Contest for Young Scientists, w skrócie EUCYS) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obecnie jest częścią Programu Doskonalenia Badawczego Potencjału Ludzkiego (IHP) w ramach VI Programu Ramowego. Ocenia się, że w Konkursie uczestniczy co roku ponad 30 tysięcy młodych naukowców. Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego - polska nagroda architektoniczna przyznawana w konkursie dla młodych architektów i inżynierów budowlanych na projekt z dziedziny budownictwa społeczno-publicznego. Organizatorem konkursu jest Fundacja dla Polski. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków 2010 (ang. Eurovision Young Musicians Competition) – 15. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, zorganizowana w Wiedniu. 8 i 9 maja miejsce miały półfinały, w których udział wzięło 15 państw. Z dwóch półfinałów do finału, który odbył się 14 maja, awansowało 7 państw. Wygrała reprezentantka Słowenii - Eva Nina Kozmus.

  Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków 2008 (ang. Eurovision Young Musicians Competition) – 14. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, zorganizowana w Wiedniu. 4 i 5 maja miejsce miały półfinały, w których udział wzięło 16 państw. Z dwóch półfinałów do finału, który odbył się 9 maja, awansowało 7 państw. Koncert poprowadzili Christoph Wagner-Trenkwitz i Lidia Baich. Wygrał reprezentant Grecji – Dionysios Grammenos. Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

  Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków 2006 (ang. Eurovision Young Musicians Competition) – 13. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, zorganizowana w Wiedniu (stolica Austrii). Z dwóch półfinałów, które odbyły się 7 i 8 maja, do finału awansowało 7 młodych artystów. Ostatecznie wygrał reprezentant Szwecji - Andreas Brantelid. Koncert finałowy odbył się na placu przed ratuszem wiedeńskim. Melodifestivalen 2011 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Półfinały odbyły się kolejno: 5, 12, 19 oraz 26 lutego, druga szansa 5 marca, a finał 12 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury.

  Melodifestivalen 2014 – 53. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2014. Półfinały odbyły się kolejno: 1, 8, 15 oraz 22 lutego, koncert drugiej szansy – 1 marca, a finał – 8 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską. Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.

  Melodifestivalen 2009 – 48. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2009. Półfinały odbyły się kolejno: 7, 14, 21 oraz 28 lutego, druga szansa 7 marca, a finał 14 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz jury (w tym 11 członków regionalnych i jury międzynarodowe).

  Finlandia (fiń. Finlandia-palkinto) – fińska nagroda literacka, przyznawana corocznie od 1984 przez Fińską Fundację Książki (Suomen Kirjasäätiö) za wybitne osiągnięcie w dziedzinie literatury. Do roku 2008 wartość nagrody wynosiła 26 000 EUR (100 000 marek fińskich przed wejściem Finlandii do strefy euro), później zaś sumę podwyższono do 30 000 euro. Początkowo do "Finlandii" mogły być nominowane wszystkie dzieła literackie, jednak od 1993 do konkursu można zgłaszać jedynie powieści. Wyboru zwycięzcy dokonuje jeden juror spośród 3-6 powieści nominowanych do finału przez trzyosobową komisję.

  Melodifestivalen 2012 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2012. Półfinały odbyły się kolejno: 4, 11, 18 oraz 25 lutego, druga szansa 3 marca, a finał 10 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury. Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy (SNPL) - społeczna organizacja, jednocząca naukowców - obywateli Litwy – stworzona do zaspokajania wspólnych potrzeb i celów, rozwoju nauki i sztuki, podnoszenia poziomu wykształcenia młodzieży. Stowarzyszenie zostało założone 14 kwietnia 1989 roku. Obecnie do Stowarzyszenia należy 62 członków, wśród nich 8 doktorów habilitowanych oraz 54 doktorów z różnych dziedzin nauki. W okresie 1989-1998 funkcje prezesa SNPL sprawował prof. dr hab. Romuald Brazis, w latach 1998-2011 – dr hab. Jarosław Wołkonowski, prof. UwB, w 2011 prezesem został wybrany prof. dr hab. Bogusław Grużewski. Stowarzyszenie organizuje konferencje naukowe, odczyty oraz dyskusje na różne aktualne dla społeczeństwa tematy, wydaje swój Rocznik. SNPL zachęca swoich członków do zgłębiania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji naukowych, uczestniczenia w konferencjach, pisania prac habilitacyjnych.

  Petra Mede (ur. 7 marca 1970 w Sztokholmie) - szwedzka satyryczka, tancerka i prezenterka telewizyjna. W maju 2013 była jedyną prowadzącą wszystkich trzech koncertów w ramach Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Tym samym została pierwszą w historii konkursu osobą, która samodzielnie poprowadziła oba koncerty półfinałowe oraz finał, a także pierwszą od 1995 prezenterką koncertu finałowego pracującą w pojedynkę. 42. Konkurs Piosenki Eurowizji 1997 odbył się 3 maja 1997 roku w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Prowadzącymi festiwal byli Carrie Crowley i Ronan Keating. Pierwsze miejsce zajął zespół Katrina and the Waves z Wielkiej Brytanii, który wykonał utwór "Love Shine a Light", napisany przez gitarzystę Kimberley Rew. Marc Roberts z Irlandii zajął 2 miejsce ("Mysterious Woman") - mimo, że stanął na podium, otrzymał tylko jedną "dwunastkę", od... Wielkiej Brytanii! Zwycięska kompozycja zdobyła 227 punktów; otrzymała głosy od każdego uczestniczącego w konkursie kraju, w tym pięć "dziesiątek" i rekordowe dziesięć "dwunastek". "Love Shine a Light" nadal uważany jest za jedną z najlepszych eurowizyjnych zwycięskich piosenek; była piosenką zamykającą "eurowizyjną mieszankę" podczas opening act na koncercie "Congratulations" w 2005 roku, z okazji 50. rocznicy istnienia konkursu, i w półfinale w 2006 roku, w Atenach. Tegoroczna wygrana przyniosła piąte, i jak na razie ostatnie, zwycięstwo Wielkiej Brytanii.

  Melodifestivalen 2010 – 50. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2010. Półfinały odbyły się kolejno: 6, 13, 20 oraz 27 lutego, druga szansa 6 marca, a finał 13 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz jury (w składzie 11 osób, w tym 6 członków międzynarodowych i 5 członków regionalnych). Projekt: Polska – środowisko społeczne, skupiające ludzi o poglądach centrowych i liberalnych, działająca na obszarze Polski i poza jej granicami. Instytucjonalnym przejawem tego środowiska jest Fundacja Projekt: Polska i Stowarzyszenie Projekt: Polska oraz działające w ramach tych instytucji rozmaite inicjatywy.

  Dodano: 03.10.2011. 11:17  


  Najnowsze