• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Opole uhonorowało fizyka Teodora Kaluzę

  25.11.2010. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tablica poświęcona fizykowi Teodorowi Kaluzy zawisła 24 listopada w Opolu na domu, w którym w 1885 roku urodził się naukowiec - twórca pojęcia piątego wymiaru.

  Na tablicy umieszczony jest wizerunek naukowca, i tekst po polsku, angielsku i niemiecku: "W tym domu urodził się i mieszkał Teodor Kaluza (1885-1954), wybitny fizyk i matematyk". Tablicę ufundował Urząd Miasta.

  "Tablica jest częścią uzupełniania wiedzy opolan o wybitnych mieszkańcach miasta sprzed 1945 roku. Cieszę się, że znalazła się w tym miejscu, i będzie przypominała o tej pięknej postaci" - powiedział po odsłonięciu upamiętnienia prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

  Teodor Kaluza urodził się 9 listopada 1885 r. w Opolu w rodzinie profesora opolskiego gimnazjum - anglisty dr. Maxa Kaluzy i jego żony Amalii z Zarubów. Mieszkał w domu przy ulicy Strzelców Bytomskich na opolskiej wyspie Pasiece.

  W wieku trzech lat wyjechał z rodzicami do Królewca. Tam chodził do szkół i studiował. Obronił doktorat z fizyki oraz napisał rozprawę habilitacyjną z pogranicza matematyki i fizyki. W pracy naukowej zajmował się badaniami nad grawitacją i falami elektromagnetycznymi.

  Kaluza wprowadził do fizyki pojęcie piątego wymiaru, co zasugerowało jedność oddziaływań w fizyce i postawiło problem jednolitej teorii pola. To otworzyło możliwości badawcze wielu naukowcom - późniejszym laureatom Nagrody Nobla. Prace Kaluzy inspirowały samego Alberta Einsteina.

  Wcześniej, w dokumentach na temat Kaluzy jako miejsce jego urodzenia wymieniano Racibórz albo Królewiec. To, że naukowiec naprawdę urodził się w Opolu ustalił prof. Jan Kubik - naukowiec w katedrze fizyki materiałów Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.

  Kubik - z zamiłowania odkrywca i badacz niedocenianych lub zapomnianych uczonych-poprzedników, pochodzących ze Śląska odnalazł w archiwach opolskiego kościoła katedralnego wpis w księdze chrztów, zaświadczający o tym, że Theodor Franz Eduard Kaluza urodził się i mieszkał w Opolu - wówczas niemieckim Oppeln. JSZ

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 25.11.2010. 10:04  


  Najnowsze