• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaproszenie do programu Zasoby ludzkie dla podoktoranckich projektów badawczych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Krajowa Rada Naukowych Badań Uniwersyteckich (Consiliul National al Cercetarii Stiintifice) przy rządzie rumuńskim ogłosiła zaproszenie do programu "Zasoby ludzkie" dla podoktoranckich projektów badawczych.

  Dodano: 21.04.2011. 15:49  Czytaj więcej

  Badacze z UWr i UŁ zbadali użycie wulgaryzmów w polszczyźnie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niecenzuralne wypowiedzi Polaków notowali przez ponad pół roku badacze polszczyzny stosowanej z uniwersytetów Wrocławskiego i Łódzkiego. Tak powstał "Słownik Polszczyzny Rzeczywistej", oparty o cztery, dla niektórych środowisk podstawowe, wyrazy - dwa rzeczowniki i dwa czasowniki.

  Dodano: 18.04.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Raport State of the Future maluje mieszany obraz przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po około 10 latach realizacji Projektu Milenijnego, w ostatnim raporcie "State of the Future" ("raporcie o przyszłości") stwierdzono, że jest obecnie oczywiste, iż ludzkość posiada zasoby pozwalające na zmierzenie się z globalnymi wyzwaniami. Mniej jasne jest, jak dużo mądrości, dobrej woli i inteligencji zostanie ukierunkowane na te wyzwania, piszą autorzy.

  Dodano: 13.04.2011. 16:19  Czytaj więcej

  UKSW i IChF PAN wprowadzają harwardzki model studiów chemicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci chemii już wkrótce będą mogli skorzystać ze studiów wzorowanych na modelu stosowanym w najlepszych uczelniach amerykańskich, np. Uniwersytecie Harvarda. Od października na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) i w Instytucie Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) rusza projekt "Edukacja wspierana badaniami - polski harwardczyk".

  Dodano: 12.04.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Mija 125. rocznica urodzin Władysława Tatarkiewicza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Umiejętność porządkowania pojęć, troska o jasność wykładu i rozległość zainteresowań sprawiły, że Władysław Tatarkiewicz uważany jest za najwybitniejszego polskiego historyka filozofii - ocenił w rozmowie z PAP znawca jego prac, dr hab. Ryszard Wiśniewski. 

  Dodano: 03.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  125 lat temu urodził się Tadeusz Kotarbiński

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Twórca reizmu, propagator etyki laickiej, autor pojęcia "opiekuna spolegliwego", czyli takiego na którym można polegać. 125 lat temu urodził się Tadeusz Kotarbiński, jeden z najwybitniejszych polskich filozofów.

  Dodano: 31.03.2011. 21:40  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w ramach programu roboczego Pomysły 2011 Siódmego Programu Ramowego WE w zakresie badań, rozwoju technologiczne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków w ramach programu roboczego "Pomysły" 2011 Siódmego Programu Ramowego WE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.

  Dodano: 30.03.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Ostatnie pożegnanie prof. Aliny Brodzkiej-Wald

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  25 marca w Warszawie pożegnano prof. Alinę Brodzką-Wald, historyk literatury, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, z którym była związana od roku 1950. Była promotorką setek prac doktorskich i habilitacyjnych, autorką podręczników, współzałożycielką olimpiady polonistycznej. Prof. Brodzka-Wald zmarła w sobotę 19 marca po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 81 lat.

  Dodano: 29.03.2011. 11:19  Czytaj więcej

  Nowy współfinansowany przez UE projekt w zakresie bezpieczeństwa żywności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa pasz dla zwierząt w Europie to cel nowych badań, które przeprowadzone zostaną przez ogólnoeuropejski zespół naukowców. Projekt zatytułowany QSAFFE (Quality and Safety of Feeds and Food for Europe) uzyskał dofinansowanie w wysokości 3 mln euro z UE w ramach obszaru tematycznego "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 28.03.2011. 11:49  Czytaj więcej

  Michael Hanlon: 10 pytań, na które nauka nie znalazła (jeszcze) odpowiedzi - recenzja

  opublikowane przez: Szymon Pitek
  Często zastanawiamy się nad rzeczami kompletnie abstrakcyjnymi, niemającymi żadnego wpływu na nasze codzienne życie. A jednak, rozważania nad tematami (zdawało by się) całkowicie oderwanymi od rzeczywistości mają wielką wartość. Pozwalają nam zgłębić coś, co dopiero po samodzielnym złamaniu rozumem nabiera prawdziwej wartości. W tego typu rozważania wpisuje się książka Michaela Hanlona pt. 10 pytań, na które nauka nie znalazła (jeszcze) odpowiedzi, która kilka dni temu ukazała się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego.

  Dodano: 01.03.2011. 18:52  Czytaj więcej

  Ruszył portal dla adeptów fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach obchodów 90-lecia Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Hożej 69 zainicjował działalność portalu, przeznaczonego dla swoich adeptów ( http://adepci.fuw.edu.pl ).

  Dodano: 01.03.2011. 00:40  Czytaj więcej

  ICM UW na 45. miejscu w Światowym Rankingu Centrów Badawczych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego jest na 11. miejscu Europie i 45. na świecie w najnowszym Światowym Rankingu Centrów Badawczych Webometrics (Ranking Web of World Research Centers) - informuje Alicja Kołodziejczyk z ICM.

  Dodano: 24.02.2011. 01:04  Czytaj więcej

  Amerykańska badaczka otrzymała grant ERBN dla doświadczonych naukowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Amerykańska badaczka Juleen R. Zierath jest jedną z niewielu pań, które otrzymały grant dla doświadczonych naukowców Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) - unijnej instytucji finansującej, która dąży do przyciągnięcia do pracy w Europie czołowych naukowców z całego świata. Jednym z najważniejszych celów ERBN jest zaszczepianie błyskotliwych pomysłów ponad granicami wiedzy, aby nie tylko uczynić z Europy ośrodek naukowy dla badaczy, ale również stymulować cyrkulację mózgów. Mianowana profesorem klinicznej psychologii integracyjnej w Karolinska Institutet w Szwecji, profesor Zierath twierdzi, że właśnie tam znalazła najlepsze środowisko do swojej pracy badawczej.

  Dodano: 22.02.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Spadek po naukowcu dla archiwum w Bydgoszczy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zawierający ponad 3,5 tys. pozycji księgozbiór i archiwum prof. Ryszarda Kabacińskiego trafiły do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Zmarły trzy lata temu naukowiec specjalizował się w historii Pomorza i Kujaw, gromadząc w swych zbiorach wiele unikalnych wydawnictw.

  Dodano: 22.02.2011. 00:19  Czytaj więcej

  21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków - alarmują językoznawcy. Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem.


  Dodano: 21.02.2011. 01:19  Czytaj więcej

  Politechnika Gdańska chce wiedzieć, jak wyglądał Fahrenheit

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Władze Politechniki Gdańskiej chciały wykonać płaskorzeźbę z wizerunkiem Daniela Fahrenheita. Okazało się, że nie istnieje żaden jego wizerunek. Postanowiono więc ekshumować krewnych naukowca i na bazie ich wyglądu opracować jego prawdopodobny portret.

  Dodano: 18.02.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Statek naukowy Oceania po remoncie zyskał drugie życie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  300 tysięcy mil morskich, 250 dni w morzu każdego roku, 23 rejsy badawcze na Spitsbergen, to rezultaty pracy badawczej statku naukowego "Oceania". W 25. rocznicę podniesienia bandery statek przeszedł modernizację i po rejsach próbnych rozpoczął już kolejne badania.

  Dodano: 16.02.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Święto Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku obchodziła w sobotę swoje święto. Jest jedyną tego typu placówką akademicką w kraju. Od 12 lat prowadzi badania naukowe, zajęcia dydaktyczne, prowadzi też działalność wydawniczą.


  Dodano: 14.02.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Zmarł abp Józef Życiński - duchowny, filozof, publicysta

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W czwartek w Rzymie zmarł nagle metropolita lubelski abp Józef Życiński. Przyczyną śmierci prawdopodobnie był wylew krwi do mózgu. Był filozofem, teologiem, publicystą i - w powszechnej opinii - jedną z najbardziej znaczących i wyrazistych postaci Kościoła katolickiego w Polsce.

  Dodano: 11.02.2011. 11:19  Czytaj więcej

  Zmarł wielki humanista prof. Janusz Maciejewski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W środę w warszawskim szpitalu zmarł na zawał serca prof. Janusz Maciejewski - poinformował PAP w czwartek wieczorem dr Wojciech Kaliszewski z Instytutu Badań Literackich PAN, uczeń i współpracownik profesora.


  Dodano: 11.02.2011. 10:33  Czytaj więcej